1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kongre izlenimlerim
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kongre izlenimlerim

A+A-

Vekiller veya Belediye başkanları gelir gibi bir beklentimiz yoktu ancak üyeler ilgi gösterir, şampiyonluk sezonuna yakışır coşkulu bir kongre yaparız umudu taşıyorduk. Ne yazık ki, üyeler de duyarsız kaldı. 1200 üyenin 314’ü aidatını yatırmıştı, kongreye gelen sayı 100’dü. Toplam üye sayısının yüzde 10’u bile değil. Hafta içinde ve ramazan gününde olmasının bu tabloya etkisi olduğunu düşünmekle birlikte, bu iki faktörü mazeret olarak kabul etmediğimi de özellikle belirtmek istiyorum. Öncelikle katılım gösteren üyelerimize teşekkür ediyor, mazeretleri olmadan gelmeyenleri kınıyorum.

BİRER OLARAK SORUMLULUKLARIMIZ

Denetim kurulu raporunu okuyan Mehmet Balimre’nin verdiği bir rakam ilgimi çekti. Balimre kulübün toplam aidat alacağının 610 bin TL olduğunu açıkladı. Rakama bakın hele. Geçen sezonki bütçenin 6’da biri.  Üyeler neden aidat borcunu ödemez, neden bu işi önemsemek ki. Yıllık 60 TL’den söz ediyorum, bir sigara parası bile değil. Başkan Yavuz birer olarak sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz önce ona bakalım dedi ya, alın size çarpıcı örnek. Bırakın maddi katkı sağlamayı kulüp üyesi en temel görevi olan aidatını bile ödemiyor. Nasıl olacak o zaman, bu kulüp nasıl yaşayacak?

 ERENKAYA ÇOK DOLU VE ÖFKELİYDİ 

Aslında Hikmet Erenkaya’nın başta konuşmaya niyeti yoktu, bunun için de divana ismini yazdırmadı. Konuşmalar devam ederken fikrini değiştirdi söz aldı. Başkanlık döneminde kulübü hangi koşullarda aldığından girdi, KEV’den çıktı. Sefa Sirmen’e,  KEV mütevelli üyelerine verdi veriştirdi. Lafını esirgemedi. KEV davasında sonuna kadar Bahri Yavuz’un yanında olduğunu da söyledi. Çok dolu ve öfkeliydi Erenkaya. Adeta içini döktü. Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili önemli bir özel bilgiyi paylaşma ihtiyacı hissetti. Kocaelispor ile ilgili de çok sırrı vardır, bir gün onlara da sıra gelir inşallah.

KULÜPLE DERTLENEN 20 BİN KİŞİ

Başkan Yavuz ilk seçildiği kongrede önceden hazırladığı metni okumuştu. Doğrusu etkileyici bir konuşmaydı. Bu kongrede önünde metin falan yoktu, doğaçlama konuştu. Yine müthiş coşkuluydu. Hak ettiği alkışı da aldı.  İftar saati yaklaşınca kesmek zorunda kaldı, bıraksak sahura kadar konuşurdu. Zaman zaman sesini yükselterek, belli yerlere mesaj verdi. Ne siyaset, ne başka bir yer, kulübün kimseye avuç azmadan ayakta kalabileceğine yönelik somut bir örnek verdi. Kulüple dertlenen 20 bin insan yeter. 20 bin kişi her maç 10 TL verse, bu rakamla kulübün kimseyi ihtiyacı olmaz dedi. Maç başına 200 bin, yılda 18 maç olduğuna göre eder 3.6 milyon.  Neredeyse yeni sezon bütçesi.

TARAFTAR KATKISINI 5’E KATLAYACAK

Aslında bu kadar basit ama gelin görün ki iş icraata gelince hiç öyle değil. Geçen yılın rakamlarına bakalım. Satış noktalarından gelen kombine parası 109 bin, hasılattan gelen 421 bin, 50 Yıl forma satışından da 200 bin ilave edelim, hepsi 700 bin TL. Geçen sezonun bütçesi 3.4 milyon ve bunun sadece 700 bini taraftardan gelmiş. 17 kişilik yönetimin katkısı bile 1 milyonu bulurken,  taraftarın yarattığı bu kaynak çok düşük. Başkan Yavuz, örneği verirken 3.6 milyon gibi bir rakamı telaffuz ediyor, yani geçen yıl taraftarın verdiğinin 5 katı. Bu demek ki, taraftar katkısını 5’e katlayacak.

YÖNETİME HELAL OLSUN  

Hazır yönetimin katkısı demişken, o konuya değirmek istiyorum. Zaten yönetim konusunu es geçersek nankörlük ederiz, haksızlık yaparız. Tabloya baktığımızda yöneticilerin kendi ceplerinden verdiği 466 bin TL’yi bağışladığını görüyoruz. Yanılmıyorsam önceki sezon bu rakam 700 bin TL dolayındaydı. Yani iki yılda yöneticiler ceplerinden 1. 150 bin TL gibi ciddi bir katkı sağlamış. Herkesin verdiği rakam farklıdır Başkan’ın da fazladır mutlaka ama ortalamayı baz alırsak adam başı 70 bin eder. Sevgili Yaşar Can kürsüye çıktığında 75 bin TL verdiğini söylemişti. Ülkenin ekonomik şartlarını göz önüne alırsak çok ciddi rakamlar bunlar. Üstelik hiç tereddüt etmeden verdiklerini bağışlıyorlar. Vallahi helal olsun.

BAĞIŞLARIN DEVAMI GELMELİ

Yönetimin eski borçların bağışlanmasına yönelik bir çalışması vardı. İlk olarak yöneticilerden başlamışlardı. Mali tabloda gelirler kısmına yazılmış bu bağışlar. Toplam rakam 622 bin TL. İbrahim Saral döneminin yönetimi 172 bin TL olan SSK borç ödemelerini yapmış. Yöneticilerin vazgeçtiği alacaklar bölümünün karşısında 385 bin rakamı yazılıyor. Firmalar da 64 bin TL alacaklarını bağışlamış. Öncelikle bağış yapanlara teşekkür edelim. İbrahim Saral ve ekibine alkışımızı gönderelim. Sonra da diğer yöneticilerden aynı duyarlılığı beklediğimizi ekleyelim.

ALT YAPIDA GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Kongrede dağıtılan kitapçıkta futbol alt yapı başlıklı bölümü de es geçmek olmaz. 2 yıl önce sıfırdan başlandı alt yapı çalışmaları. İlk yıl da bazı başarılar vardı ama ikinci yıl performans çok çok iyi. 120 lisanslı sporcu var alt yapıda. Geride bıraktığımız sezon U19 ve U16 takımı ilde ilk 4 arasına girip Türkiye Şampiyonasına gitti.  U17 takımı grubunda şampiyon oldu, Play-Off grubunu ikinci bitirdi. U15 ve U14 takımları Play-Off’a kaldı. U11 takımı ise şampiyon oldu. Baştan Aydın Günaydın olmak üzere İbrahim Yılmaz, Fatih Süleyman, Hüseyin Gülister ve elbette emekçi Yılmaz Yoldadurmaz’a alkışlar.

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

Neyse, yeniden kongre salonuna dönelim.  Bahri Yavuz iskelet kadroyu koruyarak, 4 yeni isimle yoluna devam ediyor. Beklenen katılım ve coşku olmasa da istediğim daha doğrusu yönetimin hak ettiği gibi bol alkışlı bir kongreydi. Bir iki laf atma falan olsa da, genelde düzeyli, seviyeliydi. Yılların deneyimi Özer Altan oturumu iyi yönetti. Kongre sonunda hayırlı olsun dileğinde bulunmak için Başkan Yavuz’un yanına gittim. Kendisini kutlarlar, ”Allah yardımcınız olsun” dedim, müdahale etti, “Yardımcımız diyecektin herhalde, hep beraber” dedi. Basın, taraftar, şehir herkes, hepimiz yönetimin yanında olacağız, olmak zorundayız. Çünkü zorlu bir sezon bekliyor hepimizi. Gazamız mübarek, Allah yardımcımız olsun.  

 

 

Bu yazı toplam 1659 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.