1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Kongre merkezinin tahsisi meselesi yanlış okunuyor
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kongre merkezinin tahsisi meselesi yanlış okunuyor

A+A-

CHP’nin Yeni Kongre Merkezinde il kongresini yapacak olması olay oldu. Biliyorsunuz CHP’nin önce Dolphin’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nin nikah salonunda kongresini yapacağı açıklanmış, daha sonra ise bu karardan vazgeçilerek kongrenin bin 500 kapasiteli Kocaeli Kongre Merkezine alındığı açıklanmıştı.

Bu karar değişikliği nedeniyle iki türlü iddialar yaşandı:

Bir- CHP kanadında bir grup, “Bu ne vizyonsuzluk, ilçe kongresi de nikah salonuna alınmıştı. İktidara yürümek isteyen bir parti, çok daha büyük salonlarda kongresini yapmalı” diyordu. Hatta bizim gazetemizde de haber bu yönüyle değerlendirilmişti.

İki- Bir başka grup ise CHP’nin salonu istediği ama verilmediğini vurgulayarak ama aynı kongre merkezinin salonunun AK Parti İl Gençlik Kollarının etkinliği için verildiğine dikkat çekiyordu. Yine bazı gazeteler da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni suçlayan ifadelere yer vermişti.

Ama kazın ayağı böyle değil.

Her iki iddia da doğru değil. En azından tam anlamıyla doğru değil. Meselenin çözülmesi şekli ise siyasi diyalog kültürü ve bu kentin huzuru için çok kıymetli.

***

Pazartesi günü olayı önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan dinledim:

“Adem’cim, sizin gazetenizde de öyle çıktı ama bizim önceliğimiz Dolphin hiç olmadı. Hatta yönetim kurulumuzda yazılı karar alıp, Kocaeli Büyükşehir’e resmi başvuruda bulunduk, yeni kongre Merkezinin, il kongremiz için tahsis edilmesi adına. Dolphin’de Yunus Emre Nikah Salonu’nu da her ihtimale karşılık rezerve ettik. Çünkü geç kalırsak orasının da düğünlere tahsis edilmesi ihtimali ortaya çıkılabilirdi. Ancak Hasan Aydınlık imzasıyla Yeni Kongre Merkezi’ni tahsis edemeyeceklerine dair yazı geldi. Bunun üzerine ben de Tahir Beyi aradım. Önce salonun parti kongrelerine verilmediğini söyledi. Ben sorumluluğu üzerime aldım, o da kısa bir süre sonra dönüş yapıp onay verdiğini söyledi. Ben de kendisine hem telefonda hem de medya aracılığıyla teşekkür ettim. Bunun dışında söylenenler doğru değildir. Yani biz gelen tepkiler üzerine Dolphin’de yapmaktan vazgeçip Yeni Kongre Merkezini istemiş değiliz. Bu yönde yapılan yorumlar doğru değil. Kocaeli’nde 1000 kişilik salon kongre merkezi dışında sadece Ness Otel’de var. Spor salonları ise kış ayları için uygun değil. Soğuk oluyor. Böyle çözülmesinden çok memnunum. Kimse merak etmesin çok adaylı bile olsa CHP, adına yakışır bir il kongresi yapacak, kefili benim.”

***

Daha sonra arayıp, meseleyi bir de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan dinledim. Tahir Hoca da şunları anlattı.

“Doğru, Yeni Kongre Merkezi, CHP tarafından talep edilmiş. Ancak geçmişten bu yana SDKM’de de partilerin kongreleri için salon tahsisi yapılmıyor. Sadece Sabancı Kültür Merkezi ve spor salonları kullanılıyordu. Çünkü, kültür merkezlerinde kongre gibi hararetli geçmesi muhtemel siyasi toplantıların yaratabileceği sıkıntılar var ama onun dışındaki etkinlikleri için herkes yararlanabilirdi. Dikkatinizi çekerim AK Parti de kongrelerini genelde Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda yapıyor. Bu nedenle arkadaşlar rutin olarak olumsuz cevap vermişler. Benim meseleden Sarıbay’ın aramasıyla haberim oldu. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay beni aradı. O konuşma sonrası ise gerekli izni verdim.”

***

Durum bu.

Diyaloğa açık olduğunu bildiğim iki isim yine kentin üzerindeki siyasi gerginliği yumuşatacak bir adımı birlikte atmışlar.

Yani ne CHP’liler bir vizyon eksikliği yapmış durumdalar ne de Büyükşehir yetkilileri CHP’ye karşı bir tutum almış durumda.

Cengiz Sarıbay ve yönetimine vizyon eksikliği ve küçük düşünme gibi eleştiriler getirenler haksız.

Aksine CHP İl Yönetimi çok tedbirli davranmış, büyükşehir yetkilileri de tolerans göstermiş durumdalar. Çünkü kongre anlamında AK Parti’ye de verilmeyen bir salonu CHP’ye verdiler.

Daha ne olsun…

İşte benim kentte görmek istediğim hoşgörü tablosu da bu…

Bu yazı toplam 1024 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum