1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konservatuar sınavları tamamlandı
Konservatuar sınavları tamamlandı

Konservatuar sınavları tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin 2011-2012 öğretim yılı yetenek sınavları hafta sonunda

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin 2011-2012 öğretim yılı yetenek sınavları hafta sonunda gerçekleştirildi. Kentin en önemli sanat eğitim merkezi olan Büyükşehir Konservatuarı bu yıl da beklenin üzerinde ilgi gördü. 5 ile 55 yaş arasında binlerce kişi Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin öğrencisi olmak için ter döktü. Her iki kurumun branşlarına bu yıl 450 kişi alınacak. Sınav sonuçları Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden duyurulacak.

SINAVA BİN 50 KİŞİ GİRDİ

Geleceğin sanatçılarının yetiştirildiği Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi hafta sonunda sınavlarını gerçekleştirdi. Her iki eğitim kurumunun sınavlarına toplam bin 50 kişi katıldı. Konservatuarın Batı Müziği, Türk Sanat, Türk Halk, Türk Din Musikisi, Bale ve Halk Oyunları Bölümlerine bu yıl 330 öğrenci alınacak. Bu bölümlerin sınavlarına 940 kişi katıldı. 85 kişinin girebileceği Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi sınavlarına ise 110 kişi girdi.

YENİ BÖLÜMLERE İLGİ YOĞUN OLDU

Bu yıl ilk kez açılan Halk Oyunları ve Türk Din Musikisi Bölümleri’nin sınavları da yapıldı. 50 kişinin alınacağı Halk Oyunları Bölümü’nün sınavlarına 7 ile 18 yaş arasında 65 kişi katıldı. 15 kişinin alınacağı Türk Din Musikisi Bölümü sınavına ise 18-35 yaş arasında 30 kişi girdi. Bu bölümün sınav komisyonunda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ile Hulusi Babalık yer aldı. Halkoyunları sınavının jüri üyeliğini ise İTÜ Devlet Konservatuarı Türk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanı ve Halkoyunları Öğretim Görevlisi Ahmet Turhan Demirbağ ile Yalova Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Öğretim Görevlisi Burcu Evcimen yaptı. Halkoyunları ve Bale sınavları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Vinsan’daki eğitim merkezinde, müzik bölümleri sınavları ise Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürlüğü’nde yapıldı.

BARAJ NOTU 70

Sınavlarda baraj notu 70 olarak belirlendi. Müzik branşı sınavında öğrencilerin tek, çift, ritim ve melodi yeteneklerine bakıldı. Aynı uygulama Bale ve Halk Oyunları Bölümleri için de geçerli tutuldu. Bu iki bölümde ayrıca öğrencilerin esneklik yeteneği de dikkate alındı. Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ndeki sınavlarda ise öğrencilerin çizim vuruşlarındaki yeteneği göz önünde bulunduruldu.

Binlerce kişinin katıldığı Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin sınav sonuçları yarın açıklanacak. Sonuçlar Büyükşehir Belediyesi internet sitesi olan Kocaeli.bel.tr adresi üzerinden görülebilecek.

Sınavda başarı olanlar kesin kayıtlarını 15-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirecek. Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ndeki yeni eğitim dönemi ise 26 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.