1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. Kontrollü sosyal hayata hazır mısınız?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kontrollü sosyal hayata hazır mısınız?

A+A-

Sosyal hayatımız dışarıda kontrollü olarak devam edecek. “Bazıları sosyal hayatımız başlıyor” dese de bitmemişti ki. Sosyal hayat sanal olarak devam ediyordu. Hem de hiç olmadığı kadar yoğun. Herkes birbirini görüyor, izliyor, canlı yayınların bini bir para. Elbette faydalı olanları var.

“Kontrollü sosyal hayat” lafı Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın basın toplantılarının birinde kullandığı bir ifade. Bu arada her akşam düzenlenen basın toplantıları, düzenlendiği saatten, açıklamalara, ciddiyet ve ağırlığına kadar son derece başarılı.

Kontrollü sosyal hayat yeni kurallar getirecek. Alışkın olmadığımız bir resmiyet, mesafe, düzen, tedirginlik, iş yapma biçimiyle hayatımız yeniden kurgulanıyor. Hatta toplum ve dünya düzeni yeniden kurgulanıyor.

Ne kadar kısa sürede alışılırsa yeni düzen o kadar çabuk kurulacak ve normalimiz yeniden oluşacak. Dünya tarihinde önemli bir konunun tanıklarıyız. Biz şaşkınlıklarımızı yaşarken gelecekte, evden çalışma düzenine alışmaya çalışmamıza, bu dönemdeki acemilik, sıkıntı ve yaşadığımız değişimlere gelecek nesiller belki gülecek ve bizi ilkel görecekler. Çünkü onlar teknolojide fersah fersah ilerlemiş olacaklar. Elbette o zamana izimiz kalırsa.

Gevşemeyelim

Bu süreçte kurallara azami uyum önem taşıyor. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca,” maske takmayanı uyarabilirsiniz, bu bireysel tercih değil, toplum sağlığını ilgilendiren bir konudur“ dedi. Sağlık iletişimi açısında da önemli bir mesajdı.

Bu dönemde gevşememek toplum, dünya, ekonomi ve hayatta kalmamız için önemli. Sosyal medyada Covid 19 sürecinde hastanede aktif çalışan bir doktor şöyle bir mesaj yazmış.

“AVM' lere gidebilir, gerekli gereksiz çarşı -pazar sokak-gezebilirsiniz, çünkü şu anda covid servis yatakları boşaldı; yeni sahibi olarak sıradaki 150.000 'e girme fırsatını kaçırmayın..”

anlamlı bir mesaj. “Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur“ diyor.

Sağlık Personelini Fazladan Yormamak Lazım.

Kontrollü sosyal hayat sürecinde dünyaya örnek olacak şekilde özveri ile çalışan sağlık personeli biraz nefes alabilecek. Dikkatsiz davranılır ve kurallara uyulmazsa gelebilecek ikinci salgın dalgası emekliliği gelmiş tecrübeli birçok doktor, sağlık personelinin emekli olması, çalıştığı kurumdan ayrılmasına sebep olabilir. Çünkü özveri, fedakarlık da bir yere kadar.

Üstelik öyle bir durumda doktor şunu düşünecek. “Ne için” kurallara uymayan insanlar için mi? İlk dalgada tamamen herkes hazırlıksız ve bilgisiz yakalanmıştı.  Bundan sonra vaka sayısının yükselmesi umursamamaktan, topluma saygı gösterilmediğinden olacak.  

Ayrıca Türkiye dünyaya karşı  Covid -19 süreci yönetiminde devlet ve halk olarak taktir almış iken bu itibarı neden düşürelim? Bu arada baharı ıskaladık ama olsun sağlıklı kalmak önemliydi.

Sözün özü; Artık özgür, kontrollü ve bilinçli olma zamanı. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1044 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.