1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Konuşmak Mı Konuşmayı Bilmek Mi ?
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Konuşmak Mı Konuşmayı Bilmek Mi ?

A+A-
Konuştukça konuşuyoruz işte..Yani ben söylerim, ben konuşurum, istediğimi istediğim şekilde, istediğim üslupla anlatırım, konuşurum, kimse de karışamaz, kimse de bir şey diyemez diye düşünüyoruz. Olmayacak bir şeyi hop bir anda söyleyiveriyoruz. Bir de olmayacak bir şekilde. Yarın ya da hayır belki de bir yarım saat sonra söylediğimiz şey kendimiz için belki bir şey ifade etmeyecek olsa bile söylüyoruz ve bilmiyoruz  o söylediğimiz karşımızdaki için belki de çok anlam dolu olacak.  Dedim ya öylesine konuşuyoruz  işte. Düşünerek, bilerek, farkında olarak değil. Düşünmeden , tartmadan bilmeden hoop aklımıza mı geldi hemen buluyoruz en vurucu , normalde en tuhaf sayılabilecek kelimeleri, sözleri, cümleleri ,bir bir sıralıyoruz ardı ardına. Bizim için en stresli, en saçma , en kötü veya en olağan durumlarda bile istediğimiz gibi konuşmayı, söylenmeyi marifet sayıyoruz. Bir de bu şekilde kendimizi  ifade ettiğimizi düşünüyoruz.. Oysa ki ne kadar yanılıyoruz.. Birisini inciterek, güven vermeyerek, üstünlük  kurmaya çalışarak kendini iyi  ifade etmez ki aslında insan. Bir gün öyle, bir gün başka diyerek, ortama göre, kendi hislerine  göre ya da şöyle diyeyim kendi çıkarına göre konuşmamalı insan. Bir de tutarlı olmalı, bir gün öyle konuşurum bir gün başka ne olacak ki dememeli, güven vermeli. Bir gün bir başka öteki gün bir başka bahane ile söylenmemeli. Tıpkı yalansız ve dürüstlükle yaşamayı bilmek gibi,  konuşmayı bilmek de önemli.
Bunların dışında konuşmamak  , susmak da kendini anlatabilmektir mesela. Tavrıyla, tarzıyla çokça şeyi anlatır insan, hiç konuşmasa da. Bir bakışıyla , bazense alaycı tavrıyla, bazen de kendi içinde kaybolup gitmesiyle. İşte bu şekilde iyi ya da kötü, sevimli ya da sevimsiz  siz ne derseniz deyin anlatır aslında insan kendini, serer ortaya benliğini, kim olduğunu, nasıl yaşadığını..
Güzel güzel konuşup, anlaşabildiğimiz günlere..
''Sağlıklı insan konuştuğu ortamın, kiminle konuştuğunun farkındadır. Karşıdaki insanın duygularına saygılıdır. Bilerek onları kırmak istemez. Yani sağlıklı insan 'patavatsız', 'paldır küldür' olamaz. Doğal olarak kendi düşünce ve duygularını söylerken ortamı, oradaki insanları bilerek konuşur. Susmasını da bilir.'' 
Doğan Cüceloğlu
Güzel Bir Hikaye- Hayatın Anlamı 
Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı.
Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş.
Ama aldığı cevaplarda ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş.Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş.
Köy,kasaba,ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabii ki .
Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona,
Şu karşıki dağları  görüyor musun ,orada yaşlı  bir bilge yaşar
istersen ona git belki o sana aradığın  cevabı verebilir,demişler.
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş ..
Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş .Adam kabul etmiş..Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel. Yalnız  dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin.
Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş .Bilge bakmış, evet Demiş kaşıkta yağ eksilmemiş.Peki bahçe nasıldı? 
Adam şaşkın..
Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki …
Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel ,demiş bilge…
Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü …
Geri geldiğinde bilge ,adama bahçe nasıldı diye sormuş…
Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış.
Bilge gülümsemiş ,ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş
-Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider sen farkına varamazsın.
Ya da  görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır .
“Hayatının anlamı senin bakışlarında gizlidir...”
Kutlama: Güzellere güzeli, iyi yürekli canım kardeşim Reyyan’ın nişanı var bugün. Ben de buradan bu güzel çifte mutluluklar dilemek, tebrik etmek  istiyorum , hep mutlu olun Reyyan & Muvaffak. :)
Bu yazı toplam 1296 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.