1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konut fiyatlarında büyük indirim!
Konut fiyatlarında büyük indirim!

Konut fiyatlarında büyük indirim!

Gayrimenkul şirketleri, 150 civarında projede geçerli olmak üzere konut satışlarında 15 Mayıs-15 Haziran'da geçerli olmak üzere yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim kampanyası başlattı.

A+A-

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul  ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği  (İNDER) iş birliğiyle düzenlenen kampanyanın tanıtımı, İstanbul'da yapıldı.

Toplantıda konuşan KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim  Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat sektörünün öneminin her geçen gün arttığını  belirterek, Türk müteahhitlerin de dünyada Türkiye'yi yükseklere taşıdığını  söyledi.

Gayrimenkul sektörünün lokomotif olma özelliğini her zaman  sürdürdüğünü ifade eden Elmas, Türkiye ekonomisi içinde yüzde 8'lik büyüklüğe  sahip sektörün, doğrudan ve dolaylı olarak 250 alt sektörü ve alt etkeni direkt  etkilediğini kaydetti. Elmas, sektörlerin büyümesini ve istihdamı da son derece  etkileyen inşaata yönelik atılan her adımı desteklediklerini vurguladı.

Atılan her adımın ülke ekonomisine pozitif etki yaptığını gördüklerini  aktaran Elmas, her zaman faizin düşmesinden yana olduklarını, faizlerin düşmesi  halinde çarkların döndüğünü ve ekonominin canlandığını söyledi.

Düşük faiz sayesinde talebin daha geniş bir kesimde gerçekleştiğini  ifade eden Elmas, çok konut üretildiğine dair bir algı olduğunu, bu durumun  kısmen doğru olsa da konuta da ciddi ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

"HÜKÜMETE İNDİRİMLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Altan Elmas, konut satışlarıyla birlikte Türkiye ekonomisinin  kazandığını belirterek, bu kapsamda konuta erişimin kolaylaştığını söyledi.

Hükümetin kısa bir süre önce KDV ve tapu harcında indirime gittiğini  anımsatan Elmas, Maliye Bakanlığı'na teşekkür ederek bu indirimleri  önemsediklerini ifade etti. Elmas, bu indirimlerden sonra kamu bankalarının  başlattığı ve bazı özel bankaların da katılımıyla faizlerin düşürüldüğünü, 500  bin liraya kadar alımlarda 10 yıl vadeli konut kredilerinde aylık faiz oranının  yüzde 1'in altına, yüzde 0,98'e indirildiğini hatırlattı.

Konut kredilerinde yüzde 1 faiz oranının psikolojik olarak önem  taşıdığını, bu rakamın üzerine çıkıldığında konut satışlarının yavaşladığını  aktaran Elmas, faizin yüzde 1'in altına düşmesiyle konut satışlarının  hızlandığını kaydetti.

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ"

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  Elmas, söz konusu 2 önemli adıma önemli bir adımla karşılık vermek istediklerini  ifade ederek, şöyle devam etti:

"Gayrimenkul sektörü olarak her zaman milletimizin, ülkemizin,  ekonomimizin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu adımlara büyük bir  adımla karşılık veriyoruz. Bu amaçla bugünden, 15 Mayıs'tan başlayarak 15  Haziran'a kadar geçerli olmak üzere 30 günlük bir kampanya yapıyoruz. Buna göre,  peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim yapma kararı aldık. Bu çok önemli bir  adım... Bizler için büyük bir rakam... Büyük bir özveri... Gerçekten gövdemizi  taşın altına koymuş oluyoruz.

Bu indirim, aylarca sürebilecek bir indirim değil. Tabii, yerindeyse  karlarımızı sıfırlıyoruz. Bunu, hem peşin alımlara hem de yüzde 0,98'le konut  kredisi kullanan tüm alıcılara uygulayacağız. Bununla birlikte peşinatı da yüzde  5'e çekiyoruz. Buradaki temel hedefimiz, aslında toplumun orta kesimini, 25 yaş  üstü kesimini konut edinebilir hale getirmek tekrar..."

Elmas, peşinatı yüzde 5'e çekerek cebinde peşinat olmayan orta kesime  beklemeden ev sahibi olma şansı sunduklarını, geriye kalan yüzde 15'lik peşinatı  da vadelendireceklerini bildirdi.

"FİYATLARI ASLA ARTIRMAYACAĞIZ"

Altan Elmas, "Fiyatları asla artırmayacağız. Burada Türkiye'nin önde  gelen 41 gayrimenkul firması var. Sabit fiyat garantisiyle aynı fiyatları sonuna  kadar, kampanya boyunca sürdürmeyi vadediyoruz." dedi.

Firmaların kampanyaya dahil olacak projeleri kendilerinin  belirleyeceğini ifade eden Elmas, firmaların 48 ay, 60 ay gibi sıfır faizli  kampanyalarının da devam edeceğini bildirdi.

Elmas, "Temel hedefimiz orta kesim, genç kesim, 25-30-40 yaş grubu...  Yüzde 14, yüzde 15'lere varan mevduat faizlerinin olduğu bir ortamda yüzde 12 ile  kredi kullanmak tam anlamıyla bir sübvansiyondur. Sosyal devlet olmanın gereği  olarak, toplumun ihtiyaç duyan kesimlerinin konut edinmesi için yürütülen bir  çalışmadır." şeklinde konuştu.

Kampanyaya kendilerinin de yüzde 20 indirimle destek verdiğini ifade  eden Elmas, bu kampanyanın aylarca devam ettirilmesi şansı olmadığını vurguladı.

"150 CİVARINDA PROJEDE GEÇERLİ OLACAK"

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  Elmas, kampanyanın 150 civarında projede geçerli olmasını beklediklerini, hangi  firmanın hangi projesinin geçerli olduğunun o şirketlerin satış ofislerinden veya  internet sitelerinden öğrenilebileceğini bildirdi.

Kampanyaya dahil olan projelerin yapımına ilişkin bir soru üzerine  Elmas, bu projelerin bazılarının teslim aşamasına geldiğini, bazılarının  inşaatının başladığını, bazılarının da başlamak üzere olduğunu anlattı.

Özel bankaların da konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98'e  düşürmesi gerektiğini belirten Elmas, yüzde 0,98 faiz oranının yıl sonuna kadar  sürdürülmesi halinde 2018'de 1 milyon 450 bin konut satışı yapılabileceğini  aktardı. Elmas, bu kapsamda 200 bin ek konut satışı olabileceğini, rakamın da  25-30 milyar liraya ulaşabileceğini kaydetti.

"781 BİN LİRALIK KONUT 340 BİN LİRA DAHA UCUZA GELİYOR"

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da "Devletimiz sektöre  bu kadar ehemmiyet veriyorsa bizim de bir şeyler yapmamız lazım. Hep alma zamanı  değil verme zamanı da var. Bugün o gün..." ifadelerini kullandı.

Durabakayım, kampanyanın avantajlarına değinirken, şunları kaydetti:

"781 bin liralık bir daireyi bu şekilde kampanya ile aldığımızda yüzde  20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira... 36 aya kadar  yaydığımız diğer yüzde 15'lik kısmı 93 bin lira... Bankadan alacağı 500 bin  liralık kredi ile 0,98 ile 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para  ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim  olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0,98 değil de yüzde 1,16 olsaydı bu daire, 1 milyon  317 bin lira gibi bir rakam oluyordu. İşin özü, bu alım-satımdaki vergi  indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27'lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin  lira daha ucuza geliyor."

Durbakayım, kampanya kapsamında 41 şirketin bir aylık sürede 3 milyar  liralık satış yapmasını beklediklerini bildirdi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ise maliyet artışına rağmen uzun  zamandır fiyatı artırmadıklarını belirterek, içinden geçilen bu zor süreçte  kendilerinin de bankalar gibi maksimum katkı sağlamak istediğini söyledi.

Verilen bilgiye göre, kampanyaya katılan inşaat şirketleri şöyle:

"Sur Yapı, Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat,  DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO,  Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve  Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group,  Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler  GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Tahincioğlu  Gayrimenkul, Teknik Yapı, Yiğit Group ve 24 Gayrimenkul."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum