1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konutta dev fırsat
Konutta dev fırsat

Konutta dev fırsat

Konutta aylık faiz oranlarının yüzde 0,98’e çekilmesi, KDV indirimi ve tapu harcının düşürülmesi sektörde heyecan ve memnuniyet yarattı. KOTO ve Müteahhitler Birliği yetkilileri, “Konut alacakların bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekir” dedi.

A+A-

Kamu Bankaları 500 Bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerden aylık faiz oranını yüzde 0,98’e çekti. Bakanlar Kurulu da KDV inidirimi kararı aldı. Piyasalarda büyük heyecan yaratan kararlara ilişkin ortak basın açıklaması yapan Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar ve Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, sektördeki işletmelere ve tüketicilere bu dev fırsatı iyi değerlendirmeleri çağrısında bulundu. KOTO ve Müteahhitler Birliği yetkilileri ortak basın açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

AYLIK FAİZ ORANI YÜZDE 0.98’E ÇEKİLDİ
“Kamu bankaları 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerden aylık faiz oranını yüzde 0,98’e çekmiştir. Bu çerçevede kamu bankalarının gerek konutların üretim aşamasında yapı firmalarına kurumsal kredi, gerekse konutların satışında da alımların finansmanında finansal çözümler sunmaya devam ettiği bildirilmektedir. Hem geleneksel bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi, hem de sosyal bir ihtiyacı karşılıyor olması nedeniyle ‘konut’, tüketicilerin kredi taleplerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bankalar, müşterilerinin konut kredi taleplerini; uygun faiz oranları, etkinliğini daha da artırmakta olduğu hızlı ve kolay değerlendirme süreçleri, her kesime uygun koşullarda sunulan geniş ürün yelpazesi ve gelire uygun özel ödeme planı seçenekleri ile karşılamayı sürdürmektedir. Bankalar, konut kredisini salt bir kredi vermekten öte, müşteriyle uzun vadeli bir birlikteliğin başlangıcı olarak görmekte ve konut kredisi müşterilerinin diğer tüm finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında da tercih edeceği bütünsel çözüm önerileri sunmaktadır. İnşaat sektöründe artan maliyetlerin yanı sıra satış rakamlarına yansıtılmayan bir piyasa bulunmaktadır. Konut alacak veya almayı düşünenlerin bu imkânları kısa sürede değerlendirmeleri onların kârına olacaktır...”

KDV YÜZDE 8’E İNDİ
KOTO Saymanı Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar ve Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik ortak açıklamalarında Bakanlar Kurlu kararına ilişkin de şunları söylediler: “Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, altı ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, ‘net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar’ geliyor. Aynı dönemde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek. İndirimler sektöre hareketlilik getirecektir.

SADECE KONUTLARI KAPSAYACAK
KDV indiriminden yararlanmak için yüzde 18’lik KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılması gerekiyor. Müteahhit ve inşaat şirketlerinin inşasına devam ettikleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi 31 Ekim 2018’den sonra olsa bile, 31 Ekim’e kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV’yle satılabilecek. KDV indirimi sadece konutları kapsayacak. Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. Tapu harcındaki indirim ise işyerlerine de uygulanacak.

TAPU HARCI İNDİRİMİ
Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Fakat aynı dönem itibarıyla bir de tapu harcı indirimi uygulanacak. Konut ve iş yerlerinde (arsa, arazi hariç) beyan edilen değer üzerinden ‘binde 20’ nispetinde alınan tapu harcı, ‘binde 15’ olarak yeniden belirlendi…”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum