1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Koordinasyon Kurulu’nda sokak çocukları konuşuldu
Koordinasyon Kurulu’nda sokak çocukları konuşuldu

Koordinasyon Kurulu’nda sokak çocukları konuşuldu

Kocaeli Valiliği 100’üncü Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Kocaeli İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, 2005'te yürürlüğe giren 539

A+A-

Kocaeli Valiliği 100’üncü Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Kocaeli İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, 2005'te yürürlüğe giren 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile korunma ihtiyacı olan ve suça sürüklenen çocuklar hakkında güvenlik tedbirlerinin uygulanmasının hedeflendiğini söyledi.

Çocuğun kişiliğini ve toplumsal sorumluluğunu sağlamaya yönelik olarak tedbirlerin

yerel yönetimler ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınması gerektiğini belirten Kadıoğlu, “Çocuk Koruma Kanunu'nun amacı 18 yaşını doldurmamış, bedensel ve ahlaksal gelişimini tamamlamamış çocukların korunmasıdır. Korunmaya muhtaç çocuklar hukuk organlarının kararı ile gerekli kurumlar tarafından korumaya alınmalı'' diye konuştu.

Çocuk kontrolden çıkıyor

Kocaeli’nin göç altığını hatırlatan Hamdi Kadıoğlu, “Nüfusun hızla artması, meskenlerin yeterli yaşam koşullarına sahip olmaması eğitim çağındaki çocukların çalıştırılması çocukların gelişimini olumsuz etkilemektedir. Çocukların çalışarak erken yaşta para kazanması akranlarıyla takılmamasına ve onlar gibi düşünmemesine sebep olur. Böylelikle çocuklar ailelerinin kontrolü dışına çıkarlar. Bu çocuklar daha sonra çalışma ortamına da uyum sağlayamamaktadır. Bu yüzden ekonomik sıkıntıları olan ve sokakta çalışan çocuklara ilgili kurum ve kuruluşlar sahip çıkmalıdır.” dedi.

Sağlıksız aile ortamında yetişen çocukların eğitimine önem verilmediğini dile getiren Kadıoğlu, tespit edilen çocukların İl Koordinasyon Kurulu'nun tarafları ve sivil toplum örgütleri tarafından topluma kazandırılmaya çalışıldığını aktardı.

Aile içi çatışma yaşayan çocukların sokağa yöneldiğinin altını çizen SHÇEK İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu, “Evden ayrılan çocuklar suçlu bir çevreye katılıyor. Bunun önüne geçmek için bu çocuklara psikiyatri desteği veriliyor ve sağlık taramaları yapılarak madde bağımlılığı tedavi merkezine gönderiliyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.