1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köprü Cafe bu yaz da olmadı
Köprü Cafe bu yaz da olmadı

Köprü Cafe bu yaz da olmadı

Büyükşehir Belediyesi D-100 Karayolu İzmit geçişinde yürüyen merdivenli yaya köprülerini 2009 yılı Mart ayında hizmete sokmuştu. Üç köprü içinde ortada bulunan (Yenicuma karşısındaki Mimar Sinan Köprüs

A+A-

Büyükşehir Belediyesi D-100 Karayolu İzmit geçişinde yürüyen merdivenli yaya köprülerini 2009 yılı Mart ayında hizmete sokmuştu.

Üç köprü içinde ortada bulunan (Yenicuma karşısındaki Mimar Sinan Köprüsü) köprünün deniz tarafındaki ucunda şık bir cafe için yer ayrılmıştı. Büyükşehir Belediyesi'nin “Köprü Cafe” adı verilen bu yeri işletmeciye ihaleyle vereceği açıklandı. Bir-iki deneme yapıldı, olmadı. Sonra “Antikkapı'ya verilecek. Büyükşehir işletecek” dediler. Hazırlıklar yapıldı, kamyonetlerle köprünün üzerine çıkılıp, inşaata girişildi.

2009'un yazı bitti... Sonra, 2010 yazı. Şimdi 2011 yılının yaz mevsimini bitiriyoruz. Köprü Cafe'den çıt yok.

Mimar Sinan Köprüsü üzerinde deniz tarafında böyle bir cafe İzmit'e gerçekten yakışırdı. Çok iyi düşünülmüş, çok güzel bir projeydi. Ama bir türlü hayata geçirilemedi.

Nedenini merak ediyorum. Bir de, acaba 2012 yazına kadar bu cafe yapılır da açılır mı, bunu da merak ediyorum.

Bu iş şimdi mi yapılır?

TC Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün dün yerel gazetelerde bir duyurusu yayınlandı. İzmit M. Alipaşa mevkii, Yahya Kaptan Mahallesi, Kartepe'de Arslanbey bölgesinde öğrenci yurdu olarak kullanılmaya uygun bina aradığını, uygun bulunan binanın kiralanacağını ve yurt yapılacağını duyuruyor.

İlimizde üniversite öğrencileri için yurt eksiği çok ciddi bir sorun. Yıllardır bu konu tartışılıyor. Devlet, KOÜ'de artan öğrenci sayısı kadar yurt kapasitesi yaratamadı. Özel yurtlar istenen kalitede değil ve pahallı.

Belli ki devlet de bunun farkında. Yeni öğrenci yurtları açmak, açığı kapatmak istiyor. Ama epey geç kalmışlar. Duyuruyu Haziranda, bilemediniz Temmuzda yaparsınız. Teklifler gelir, uygun binayı bulur, tadilat ve tefrişi yapar, üniversite açılmadan önce yurdu hazır edersiniz.

19 Eylül'de KOÜ'de dersler başlıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu daha dün “Yurt yapmak için kiralık bina arıyorum” diye duyuru yapıyor. Yarın kiralık uygun bina bulsanız o binayı öğrenci yurdu hâline getirip de ne zaman kullanıma açabilirsiniz?..

İnsanlar evlerine taşındı ama minibüs yok

İzmit sırtlarında, Arızlı mevkiinde TOKİ yüzlerce yeni konut yaptı. Aynı bölgeye daha binlercesinin yapılması planlanıyor.

Arızlı'daki TOKİ konutlarının 400 kadarı, 17 Ağustos felaketinden etkilenmiş, ancak hak sahibi olamamış depremzedelere uygun fiyatlarla satılmıştı. Konutlar tamamlandı, satın alan aileler bayram öncesinde yerleşti. Zaten şimdilerde de TOKİ diğer konutların satış sürecini yönetiyor.

Arızlı konutları, İzmit şehir merkezine 8-10 kilometre uzaklıkta. Yolu var. Ama bu konutlar yerleşime açılırken, toplu taşıma boyutunu kimse düşünmedi. Bölgeye minibüs, halk otobüsü yok. Belediye otobüsü ise çok az. İşine erken saatte gelmek zorunda olan en az yarım saat yol yürümek zorunda kalıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin biran önce Arızlı konutları bölgesine yapılan seferleri arttırması, halk otobüslerinin bu bölgeye çalışması gerekiyor.

Ev yapmakla iş bitmiyor. İnsanların yerleştiği yerlere insani bütün ihtiyaçların da götürülmesi lazım. Arızlı konutları bölgesinde okul var, cami var. Ama Arızlı'da oturanları şehre gidip getirecek araç yok...

250 gariban çalışacak, müteahhit kazanacak

Kamuda “Geçici işçi”, “Müteahhit işçisi” uygulaması alabildiğine yaygınlaşıyor. Adını “Hizmet alımı” koydular. Garibanlar karın tokluğuna çalışıyor, müteahhitler parayı cebe indiriyor.

Kocaeli Valiliği, ilimizdeki ilköğretim okulları için 250 müstahdem (hizmetli) açığı olduğunu belirlemiş. Bu açık da hizmet alımı yoluyla kapatılacak. Önümüzdeki günlerde ihale yapılacak. 250 müstahdem çalıştırmak için en düşük teklifi veren müteahhit bu işi alacak.

İlköğretim okullarında yemek işi, taşıma işi özelleştirildi. Şimdi, müstahdemler de tamamen özelleştiriliyor, müteahhitlere veriliyor.

Gün gelir de devlet okullarında öğretmen kadrolarının temini de özel sektöre, müteahhitlere verilirse şaşırmayacağım.

Bu sistemin savunulacak hiçbir tarafı yok. Özellikle ilköğretim okullarındaki müstahdemlerin eskiden olduğu gibi okulun kadrolu elemanı olması gerekir. Bu kadroda çalışanlar geçmişi bilinen uzun süre o bölgede oturan kişiler arasından seçilmelidir.

Bakalım ilimizdeki ilköğretim okullarında 250 müstahdem çalıştırıp malı götüren müteahhit kim olacak?.. Henüz ilimizde bu boyutlarda iş yapabilecek müteahhit de yok. Büyük olasılıkla İstanbul ve Ankara'da bu işleri yapan ve Türkiye'nin pek çok ilinde iş alıp, binlerce garibanı çalıştırarak üzerlerinden para kazanan firmalardan biri gelip parsayı toplar…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.