1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KÖRFEZ AĞRILILAR DERNEĞİ VE BAŞKAN NURETTİN KAPLAN
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KÖRFEZ AĞRILILAR DERNEĞİ VE BAŞKAN NURETTİN KAPLAN

A+A-

Değerli okurlarım, bu haftaki yazımı da engin hoşgörünüze sığınarak hemşerilerime ayırmak istedim. Sözünü ettiğim kurum, “Körfez Ağrılılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” Bu dernek, 20 yıldan beri var ama, özellikle şimdiki dernek başkanı Sayın Nurettin Kaplan yönetimindeki bu disiplinli dernek, sıradan bir tabela derneği olmadığı, yaptıkları icraatlarla vizyoner ve misyoner bir yapıya sahip oldukları, gerçek manada sosyal yardımlaşma ve dayanışma anlayışını üyeleriyle ve kentin tüm dinamikleriyle kentlilik bilinciyle hareket etmek suretiyle kaynaşmayı ve dayanışmayı iliklerine kadar içselleştirdiklerini gördüm ve son derece mutlu oldum.

Öncelikle idari yapısına baktığımızda, nasıl da kurumsal bir kimliğe büründüğünü ilk bakışta görmek mümkün zaten…

Şöyle ki:

Başkan, Başkan Yardımcıları, Genel Koordinatör, Sekreterya, Mali işler, eğitim kültür ve spor etkinlikler departmanında idari destek, halkla ilişkiler birimi, sosyal yardımlaşma, mesleki komite tanıtımı ve organizasyonları denetleme kurulu, kadın kolları ve gençlik kolları şeklinde birçok dalda komiteleri kurup 40 kişilik kadro ile birlikte dimdik ayakta olduklarını gördüm.

İcraatlarını dinlediğimde:

1- Dünya engelliler gününde Tütünçiftlik merkezde Engelli kardeşlerimizin gündelik hayatta yaşadıkları problemlere değinmek maksadıyla engelli parkuru organize edilip siyasiler ve derneklerle dayanışma içerisinde halka yönelik çalışmalar yapılmış.

2-Dünya kanser günü münasebetiyle kanser ile mücadele, erken teşhis/tanı ve korunma metotları ile alakalı olarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. Zafer UTKAN hocamızın sunumu ile Tütünçiftlik Kültür Merkezinde yaklaşık 400 kişiye konferans verilmiş. Bu etkinlikten esinlenerek kan bağışı yapılmış, aynı zamanda katılım sağlayan vatandaşlara Çamlıtepe hastanesinde kısa adı KETEM olan (KANSER ERKEN TEŞHİS, TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ)ine yönlendirilmiş.

3- Körfez Ağrılılar Derneği Yönetim Kurulu olarak toplu organ bağışı yapılmış. Yani, tüm dernek yöneticileri şu anda organlarını bağışlayarak birçok özel, tüzel ve kamu kuruluşlarına örneklik teşkil edilebilecek hayırlı bir icraata öncülük etmiş vaziyetteler.

4- Oluşturdukları Mesleki komite aracılığıyla gerçekleştirdikleri Kad-kart projesini hayata geçirmekle üyelerine ücretsiz verdikleri kartlar ile yaklaşık 60 iş yerinin yanı sıra, özel hastane ve kolejler ile antlaşmalar sağlanmış olup hemşerilerimize extra indirim verilmesi bu kart sayesinde sağlanmış.

5- 15 yıl sonra Körfez ilçede Ağrı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıldönümü münasebetiyle Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Kültür Merkezi’nde geniş katılımlı güzel bir program gerçekleştirilmiş.

6- Eğitim komisyonu vasıtasıyla Ağrı ili, Tutak ilçesinin Suvar Köyü ilkokulunun öğrencilerine giyim ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapılmış.

7- Dernek bünyesinde “Özel Safir Koleji” ve “Kavram Koleji” ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde öğrenci bursluluk sınavı ile toplam 7 öğrenciye burs imkânı sağlanmış.

8-Sosyal Yardımlaşma Komisyonu aracılığıyla düzenlenen “askıda elbise” projesini hayata geçirdiklerini bu sayede alım gücü olmayan ya da sınırlı olan (üye olsun-olmasın) ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin, hiç çekinmeden Üyelerin ve hayırseverlerin yardımları ile dernek merkezinde oluşturulan bu mağazada aile efradının giysilerini bir ücret ödemeden temin edilmesi sağlanmış.

9- Ramazan ayında 84 çocuğa giyim yardımı yapmanın yanı sıra, ayrıca 200 aileye de yardım kolisi dağıtılmış.

10-Sosyal Yardımlaşma Komisyonu aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza “ortopedik yatak” ve “engelli arabası” temin edilmiş.

Evet değerli okurlarım, gördüğünüz gibi sıradan bir dernek olmanın ötesinde, modernite iddiasındaki birçok sivil toplum örgütünü kıskandıracak tarzda bir sivil toplum olma bilinci ve heyecanını bu dernekte görmek mümkün.

Evet,

Daha önce beni ziyarete gelmişlerdi, kendilerine yaptığım iade-i ziyarette, gördüm ki, ilerleyen süreçte çıtayı daha da yükselteceklerini, interaktif dernekçilik anlayışını hayata hakim kılmanın yol ve yöntemlerini aradıklarını, profesyonel dernek olma anlayışıyla hareket ettiklerini, kurumsal kimliklerini sağlam temeller üzerine bina etmeye çabaladıklarını gördüm. Halkın da kendilerine olan güvenin her geçen gün katlanarak devam ettiğini müşahede ettim.

hizmetlerinde her daim yanlarında olacağımı ifade ederken, kendilerine başarı dileklerimi iletiyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Bu yazı toplam 1318 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.