1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Körfez Çamlıtepe’de 600 aile kan ağlıyor
Körfez Çamlıtepe’de 600 aile kan ağlıyor

Körfez Çamlıtepe’de 600 aile kan ağlıyor

Devlet Ormanı olan yerler hak sahiplerine verilirken, tapulu ve imarlı, ruhsatlı, iskanı alınmış mahalleye Orman İdaresi el koymaya çalışıyor. Körfez İlçesi Çamlıtepe Mahallesi sakinlerinin...

A+A-

Devlet Ormanı olan yerler hak sahiplerine verilirken, tapulu ve imarlı, ruhsatlı, iskanı alınmış mahalleye Orman İdaresi el koymaya çalışıyor.

Körfez İlçesi Çamlıtepe Mahallesi sakinlerinin düştüğü durum içler acısı. Pekçok aile haksız yere mağdur olmuş. Kimi, evini bankaya ipotek verip kredi alamamış, kimi dairesini satmak istemiş satamamış. Kimi parasını ödediği arsanın tapusunu alamıyor. Bir dokun, bin ah işit. Bu yara temizlenmek zorunda.

“Orman vasfını kaybeden, 2/B olarak nitelenen arazilerin hak sahiplerine verilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Bu düzenleme tamamlandığında evveliyatı devlet ormanı olan yerler kullanıcılarına devredilecektir…”

Gazete ve televizyonda bu haberi okuyan, duyan Çamlıtepe sakinleri, Körfez Belediyesine, Kadastro Müdürlüğüne ve Orman Müdürlüğüne başvurup kendi mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar. Kimse konuya sahip çıkmayıp her makam topu bir başkasına atıyor.

15 yıl önce Devlet Ormanı olan bir yer orman alanı dışına çıkarılırken; 33 yıl önce imarlanan tapu tescili yapılan, ruhsatlı olarak inşaat yapılan yerler nasıl olur da Orman alanı dışına çıkarılamaz? Vatandaş anlayamıyor, bize soruyor. Bizde anlayamıyoruz, böyle şey olmaz diyoruz, ama olmuş.

Şimdi biz; Kadastro Müdürüne, Kadastro Komisyonuna, Kocaeli Orman İşletme Müdürüne, Körfez Orman İşletme Şefine soruyoruz: 31. 12. 1981’den önce 1977 yılında bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybeden yerler, hangi yasa ya da hangi yargı kararına istinaden orman alanı dışına çıkarılamıyor?

Orman Kanununda ve yargı kararlarında, çözümü engelleyici hiçbir madde, hiçbir karar yoktur. Abdülkadir Düzgün başkanlığında oluşturulan, konuyu yakından bilen hukukçu ve uzmanların görüşüne göre:

1- Hazineden alınıp Belediyeye verilen ve beş parselden oluşan yaklaşık 23 hektar arazi, imar uygulaması ve tapulama, ruhsatlı yapılanma sonucu Orman niteliğini kaybetmiştir. İmar tapulama tarihinden yani 1977 den önce Devlet Ormanı ise Hazineye, belediyeye ait ise Belediye'ye özel orman ise sahipleri adına devredilir. Anayasanın 169. Mad. İle 6831 sayılı Orman Kanununun 2/B maddesinin 3. Paragrafının çok açık amir hükmüdür. Bu hükme göre Orman İdaresi yetkilileri işlem yapmak ve Orman alanı dışına çıkarmakla görevlidir, sorumludur.

2- Halen görevli Kadastro Müdürlüğü ve Kadastro Komisyonu; mevcut belge, bilgi ve kanunlarımız çerçevesinde konuyu inceler, 23 hektar araziyi Orman sınırları dışına çıkarır. Varsa orman idaresinin itirazı, yasal süresi içinde itirazda bulunur ve orman sınırlaması dışına çıkarılmasına mani olur. Buna göre mağdur vatandaşların hak arama mercii netleşmiş olur. Muhatap makam belli olunca çözüm de kolaylaşır. Çünkü şimdiki durumda mağdur vatandaşlar kime karşı hak arama yoluna gideceğini bilemiyorlar.

3- Bu işin, yıllarca çözümsüzlüğe itilmesinin artık sonuna gelinmiştir. Daha fazla uzatılması, çözüm değil de çözümsüzlük üretilmesine devam edilmesi, mahalle halkının telafisi imkânsız zararlarına, mağduriyetlerine neden olmaktadır.

 

Kısa bir mola

Yıllık iznimin son bölümünü kullanacağımdan, bir hafta sütunuma ara veriyorum. Haftaya görüşmek üzere… A. G.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.