1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Körfez FK bir puana şükretsin
Körfez FK bir puana şükretsin

Körfez FK bir puana şükretsin

Görevimiz gereği merkezdeyiz. Sevgili İbrahim Gürsel ile Emir Çiğit’i Çorum’a gönderdik, kendimiz de Körfez FK maçı için İsmetpaşa Stadı’nın yolunu tuttuk. İlk maç, ilk heyecan. Tribünde biraz kalabalı

A+A-

Görevimiz gereği merkezdeyiz. Sevgili İbrahim Gürsel ile Emir Çiğit’i Çorum’a gönderdik, kendimiz de Körfez FK maçı için İsmetpaşa Stadı’nın yolunu tuttuk. İlk maç, ilk heyecan. Tribünde biraz kalabalık ve coşku olur ümidi taşıyordum. Stadın önüne geldiğimde kapı önlerinde kimsecikleri göremedim. Hiç huyları değildir ama taraftar erken gelmiş, içeriye girmiş olabilir düşüncesini kapıldım. Merak ve heyecanla basın tribününden içeriye girdim. Gördüğüm tablo karşısında şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım. Maraton tribününde 300 taraftar vardı. Numaralı tribünlerde bir o kadar seyirci. Kale arkalarında in-cim top oynuyor. Toplasanız 1000 kişi bile yoktu. İl Güvenlik Kurulu 7-8 bin taraftar bekliyordu maça. O kadar olabileceğini düşünmemiştim ama bu kadar az olabileceğini de tahmin etmemiştim. Sanıyorum yöneticiler ve futbolcular da benim gibi şaşkına dönmüşlerdir.

GOLLERİ ADIYAMAN KAÇIRDI

Ahmet Yıldırım’ın ilk tertibi merak ediliyordu. Kalede Metin oynadı. Savunmanın sağında Ercan, soyunda Sinan, ortada Aydın-Gökhan. Orta sahanın sağında Onur Alkan, solunda Rıza, forvet arkasında Engin. Forvette ise Serdar-Yunus Söylemez ikilisi. İlk 10 dakikada takımlar bırakın pozisyonu ceza alanına bile giremedi. Sonrasında Körfez FK biraz hareketlenir gibi oldu ama saman alevi gibi çabuk söndü. 14.dakikada Onur Alkan ile başlayan organize atağımızda Ercan’ın ortasında Yunus golü yapabilirdi, son anda savunma araya girdi. 25’nci dakikadan sonra Adıyaman oyuna ağırlığını koydu. 25 ve 32’de çok net iki pozisyonları var. Her iki pozisyonda da beceriksizdiler. İlkinde Adıyamanlı futbolcu boş kaleye topu bırakamadı, ikincisinde karşı karşıya pozisyonda topu ağlara gönderemedi. Çok elverişli gol fırsatlarını cömertçe harcadılar. Biraz becerikli olsalar bu yarıya 2-0 önde geçebilirlerdi. Devrenin sonlarına doğru Onur’un ortasında top kaleye paralel gitti, iki uzun boylu isim Aydın ile Serdar kafayı vuramadı. İlk yarı başladığı gibi bitti.  Tatsız- tuzsuz ve golsüz bir ilk yarıydı.

MAÇ BİTERKEN UYANDIK

İkinci yarıya oyuncu değişiklikleriyle, iyi bir başlangıç umudu taşıdık. Ancak tam tersi oldu. Adıyaman ikinci yarıya önde başlayabilirdi. Körfez FK yine çok şanslıydı. Kenar yönetim ilk hamleyi son yarım saate girilirken yaptı. Sahada varlığı ile yokluğu belli oymayan Yunus çıktı, Mehmet Albayrak girdi. Mehmet son hazırlık maçlarının formda ismiydi. Gidişatı değiştirir diye bekledik. Boşuna bekledik! Bizim takım yürüyordu adeta.   Adıyaman, ikinci yarının ortalarına doğru dördüncü net pozisyonu kaçırdı. Son dakikalara girenken Ahmet Yıldırım, Kıvanç kozunu sahaya sürdü. Kıvanç oyunu hareketlendirdi. 90 dakika uyunan temsilcimiz uzatma dakikalarında kendine geldi. Üst üste pozisyonlarımız var. Gole çok yaklaştık ama kaleciyi aşamadık. Bir de tartışmaya açık penaltı pozisyonu. Rakip futbolcu ceza alanı çizgisi üzerinde topa elle müdahale etti. Hepimiz penaltı diye ayağa kalktık, hakem devam işareti yaptı.  Doğrusu o kadar kötü oynadığımız maçı uzatmalarda atağımız golle kazansak rakibin emeğine haksızlık olurdu. Maç başladığı gibi bitti.

Oyunun gelen görüntüsüne baktığımızda Körfez FK hiç olumlu bir görüntü vermedi.  Hani perşembenin gelişi çarşambadan belli olur derler ya öyle. Hazırlık maçlarındaki olumsuz tablo, ilk lig maçında da yaşandı. Adıyaman takımını alkışlamak lazım. Akılla ve cesur oynadılar. Kuşkusuz bu kadar silik bir Körfez takımı ile karşı karşıya geleceklerini tahmin etmemişlerdi herhalde.  Sonuçta farklı kazanabilecekleri maçta bir puanı razı oldular. Körfez FK alsın bir puanı öpsün başına koysun.

Lisans krizi ve gerçekler

Kocaelispor’da son dakika şoku yaşandı ve bazı futbolcuların lisansı çıkartılamadı. Kamuoyunda bu beklenmedik gelişmeyle ilgili değerlendirmeler, sorgulamalar yapılıyor. Genelde hatanın yönetimden kaynaklandığı belirtiliyor ve yönetime veryansın ediliyor. Bu konuda elbette bizim de bir yorumumuz olacak. Lisans çıkartılamayan futbolcuların durumlarına bakalım ve kimin suçlu olduğu hakkında düşüncemizi ortaya koyalım. Orhan ve Damir’den başlayalım. En önemli, mutlaka takıma gerekli iki isim bunlar. Her ikisinin sözleşmesi sona ermişti. Yapılması gereken transfer tescil döneminin bittiği 5 Eylül tarihine kadar sözleşmelerini uzatmaktı. Bu yapılmadı. Unutuldu veya atlandı. Önemli bir hata yapıldı. Hatanın muhatabı çalışanlar genel müdür Bülent Özer ile idari işlere bakan Can Vatansever gibi gözükse de asıl sorumlu işveren konumundaki yönetim kuruluydu.

4 FUTBOLCUDA YÖNETİM HATASI VAR

Yönetimin veya idari kadronun Emre Kurtoğlu ve Yunus Emre Özsoy’un lisans çıkartılmamasında da kusurları vardı. Bu futbolcuların yetiştirme bedellerindeki mühürle ilgili sorun varmış. Yönetim bu futbolcuların lisanslarını çıkartmak için erken başvuruda bulunsa, eksiklikler ilk maça kadar giderilir ve iki futbolcu Çorum deplasmanında yer alırdı. Dolayısıyla Orhan, Damir, Emre Kurtoğlu ve Yunus Emre’nin lisanslarının çıkmamasında, yani dört futbolcuda yönetim ve idari kadro hatalıydı. Diğer futbolculara gelince. Muhammed Rıza, Berkay, Yaser, Fatih ve Koray’ın durumları farklı. Onların lisansı sözleşmeleri feshedildiği için çıkartılamadı. Fesih işlemlerini yapan önceki yönetimdi. Dolayısıyla bu futbolcuların lisanslarının çıkmamasında bu yönetimin hiçbir kabahati bulunmuyor.

İKİSİ GARANTİ, İKİSİ İÇİN DE UMUT FAZLA

Durum tespitini yaptıktan sonra asıl konuya, şimdi ne olacak sorusunun yanıtına gelelim. Bildiğim, gördüğüm, edindiğim bilgilere göre Emre Kurtoğlu ile Yunus Emre’de bir sıkıntı yok. Bu hafta lisansları çıkar, hafta sonu oynar. Damir ile Orhan’a da oynama izni verilmesinin yüksek bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Diğer isimlerin durumunu ise çok zor görüyorum. Sözleşmeler feshedildiği için transfer kapsamına giriyorlar. Hem transfer yasağımız var, hem de transfer dönemi sona erdi. TFF bu futbolculara lisans çıkartmaz gibime geliyor. Küçük bir umut var. İlgili futbolcular federasyona dilekçe vermiş. Dilekçede, “Bize kulübün kapatılacağını söyleyip baskı altında fesih name imzalatıldı” demişler. TFF yönetimi bunu dikkate alabilir. Ancak bu ihtimal biraz düşük.

Artık gözümüz kulağımız TFF yönetiminde. Yarın için toplantı olacağı söyleniyor. TFF yönetiminin Kocaelispor’un hangi şartlarda faaliyetlerini sürdürdüğünü de dikkate alıp lehimize bir karar vereceğine inanıyoruz.

Hakemlerin açılışı ve vefa olayı

Geçen perşembe ilimiz futbol hakemlerinin sezon açılış töreni vardı. Niyetliydim ama gidemedim. Çok şey kaçırdığımı sonradan öğrendim, üzüldüm. Son yılların en kalabalık, en coşkulu açılışını yaptı hakemler. Aslında bu doğaldı. Son yapılan Futbol Federasyonu genel kurulunda atanan Merkez Hakem Kurulu’nda ilimizden bir temsilci var. Sayın Bedri Dölkeleş, Türk futbol hakemliğini yöneten 9 kişilik grupta yer alıyor. Üstelik de Bedri ağabey kurulun en önemli üyelerinden biri. Gözlemcileri atayan tek isim, hakem ataması yapan üç kişiden biri.  Bana göre başkandan sonra ikinci adam. MHK’de üyesi olan kentin açılış töreninin de görkemli olması kaçınılmazdı. MHK’nın başka bir üyesi Yahya Diker de törene geldi. Türkiye’de kaç ilde iki MHK üyesinin katımıyla sezon açılışı yapılabilir. Çok fazla değil. Kocaeli bu ayrıcalığı yaşadı. Bedri ağabey farkıydı bu. Diliyorum açılıştaki bu görkem, yeni sezonda da devam eder. İlimiz hakemleri başarılı bir sezon geçirir, Bedri ağabeyi mahcup etmez. 90’lı yıllarda Bedri ağabey MHK’dayken ilimizde rekor sayıda klasman hakemi vardı. Yıllar içinde bu sayı eridi. Mustafa Çulcu’nun MHK başkanlığı döneminde bir yükseliş oldu ama devamı gelmedi.  Bugün klasman hakemliği sayısında çok gerideyiz. Bedri ağabeyin dönüşüyle birlikte yeniden bir yükseliş dönemi başlayacağına inanıyoruz.

EROL SELAMET UNUTULMUŞ

Açılışta 20 yıldan fazla ilimiz hakem kurumuna hizmet edenlere plaket verilmiş. Çok iyi bir düşünce. Hakemler Derneği yönetimini kutluyor, plaket alanlara hizmetleri için teşekkür ediyoruz. Ancak bir isim, 1990 yılından bu yana ilimiz hakemliğine hizmet eden benim çok sevdiğim Erol Selamet, plaket töreninde unutulmuş. Aradı, üzüntüsünü dile getirdi. Sevgili Erol Selamet, talihsiz bir kaza geçirdiği için 2 ayı aşkın süredir evinde istirahat ediyor. Sevgili Selamet dernek yönetimine sitem etti, “Plaketten vazgeçtim, arayıp bir geçmiş olsun deseler yeterdi” dedi. Arayan olmadı mı diye sorduğumda, “Hayır. İl Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Say ile Arif Doğan Talay hastaneye gelip ziyaret etmişlerdi. Dernek başkanı veya yönetimden arayan soran olmadı. Ziyaretime gelmelerinden vazgeçtim, telefonla bile aramadılar” yanıtı verdi. Erol siteminde haklı. Dernek Başkanı sevgili Erdem Karayel’in hiç vakit geçirmeden Selamet’in gönlünü alması gerekir. 20 yılı aşkın süre hizmet edenlerden biri de Selamet. Sevgili Karayel, Selamet’in plaketini alıp evine ziyarete gitsin. Bunu bekliyoruz kendisinden.

ONLAR KALBİMİZDE YAŞIYOR

Sezon açılış töreninde ebediyete göçen isimler de rahmetle anılmış. İsimler tek tek okunmuş. Saygı duruşu yapılmış.  Liste kabarık. Tam 17 kişi. Hepsini iyi tanıyorum. Muhabirlik yaptığım dönemde onlar ya hakem, ya gözlemciydi. Çok sohbetimiz olmuştur. Basri Noyan, Zihni Can, Türker Çakım, Kazım Demir, Münir Öner, Ahmet Ulugün, Melih Ulucan, Şahap Süloğlu, İsmail Sarımert, İsmail Yağcıoğlu, Osman Önvural, Nazım Utku, Alptuğ Sönmez, İsmail Sapar, Şahin Emre, Yavuz Çağatay, Kemal Çizik. Hepsine Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar. Onlar her zaman kalplerimizde yaşayacak.

Başarı kadar, centilmenlik de ödüllendirilmeli

Futbol Federasyonu başkanı M. Ali Aydınlar’ın sezonun başlaması nedeniyle yaptığı açıklamalarda dikkatimi çeken bir nokta oldu. Sevgili Aydınlar, “Güzel oyun, güzel kalacak” diyor ve yeni sezonda centilmenliğe özendirmek için bir projeyi hayata geçireceklerini söylüyor. Proje şu: Fair-Play fonu oluşturulacak. Fondaki para centilmen takımlara dağıtılacak. En centilmen takım şampiyon olan takım kadar para ödülü kazanacak. Rakamlar da aşağı yukarı belli. En centilmen takıma 10 milyon, ikinciye 5 milyon, üçüncüye 2. 5 milyon. Paraya bakın.  Çok güzel, yerinde bir düşünce bu.

CENTİLMENLİK TEŞVİK EDİLMELİ

Benzer düşünceyi Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Kocaeli Şubesi de hayata geçiriyor. Sezon açılış töreninde Başkan Erdem Karayel bunu seslendirdi. Belirlenecek centilmen takımların ödüllendirileceğini söyledi. Centilmenliği teşvik etmek için ödül vermek son derece doğru bir düşünce. İlimizde en güzel futbol turnuvalarını düzenleyen Oktay Kocatekin’den ricam olmuştu. Öyle bir centilmen takım kupası yap ki şampiyonluk kupası gibi olsun. Takımlar bu kupayı almak için yarışsın. ASKF’ye de defalarca seslendim, Fair-Play yarışması yapın, centilmenleri ödüllendirin diye. Başarıyı ödüllendiriyoruz, centilmenliğe aykırı hareket edenleri cezalandırıyor, kınıyoruz. Bunlar olmalı elbette. Ama asıl ödüllendirilmesi gereken centilmenlerdir. Çünkü sporun gerçek amacı dostluk ve kardeşliktir.

ASKF’DEN DE BENZER PROJE BEKLİYORUM

Kırmızı kart görün futbolcu cezalandırılıyor, olay çıkartan takım cezalandırılıyor. Ama kart görmeyen, olay çıkartmayan takımlara hiçbir ödül verilmiyor. Ceza varsa, ödül de olmalı. Çirkinler kınanınken, güzellikler de alkışlanmalı. Sahalardaki şiddeti azaltmanın, önüne geçmenin en önemli yolu centilmenliğe özendirmektir. Bu özendirmenin yolu da ödülden geçer. Futbol Federasyonu en centilmen takıma, şampiyon olmuş takım kadar para ödülü vermeyi planlıyor. Bu düşünce, bu proje takımları centilmen olmaya ve o parayı olmaya itecektir. Takımlar en centilmen takım olmak için birbirleriyle yarışacaktır. Sonuçta kazanan Fair-Play olacak. Alkışlar TFF’ye, alkışlar Hakemler Derneği Kocaeli Şubesi’ne. Yeni sezon öncesinde ASKF’den de benzer bir proje bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.