1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Körfezde 3 yılda 202 ton atık toplandı
Körfezde 3 yılda 202 ton atık toplandı

Körfezde 3 yılda 202 ton atık toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmit Körfezi'ni temiz tutmak amacıyla başlattığı çalışmalar aralıksız devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koru

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmit Körfezi'ni temiz tutmak amacıyla başlattığı çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında, son üç yılda İzmit Körfezi'nde 202 ton yüzer halde bulunan katı ve sıvı atık toplandı. Başaran1 ve Çevrem adlı araçları ile toplanan toplam 202 ton atığın 50 tonu ise fırtına ve bol yağışların olduğu son bir ayda gerçekleşti.

Yapılan temizliklerle, İzmit Körfezi'ni, 30 yıl aradan sonra yeniden yüzülebilecek duruma getiren, yüzme ve yelken yarışmalarının yapıldığı bir duruma dönüştüren Büyükşehir, deniz yüzeyindeki sıvı ve katı atıkların temizlenmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, 2007 yılı Ağustos ayından itibaren deniz süpürgeleri ile atıklar denizden toplanmaya başlandı.

Başaran1 ve Çevrem araçları 2007 yılında 20 ton, 2008 yılında 28 ton, 2009 yılında 64 ton katı atık deniz yüzeyinden toplanarak bertaraf edilmesi sağladı. Bu sene ise yaklaşık 90 ton sıvı ve katı atık toplanarak çalışmaların yoğunluğu artırıldı. Böylece, kirliliğin önüne geçildi ve sudaki oksijen miktarı artırılarak denizdeki canlıların sayısının artmasına fayda sağlandı.

Son bir ayda 50 ton

Kocaeli'yi son bir ayda etkisi altına alan yağış ve fırtına, denizdeki atıkların artmasına neden oldu. Özellikle dereler vasıtası ile İzmit Körfezi'ne taşınan katı atık miktarının artması bu tarihten itibaren deniz yüzeyinden toplanan atık miktarını da artırdı. Büyükşehir Belediyesi deniz süpürgeleri, bu ayda yaklaşık 50 ton atık toplayarak olumsuzlukların önüne geçti.

Oksijen miktarı artıyor

Deniz süpürgelerinin bünyesinde; 150 m bariyer, oilskimmer (20m3/saat), sorbent boom (40 adet-1,8 m), sorbent ped (300 adet 50*40 cm boyutlarında) ve hidrolik vinç bulunmaktadır. Bu sayede denizde oluşabilecek kazalarda acil müdahale ve kirliliği önleme çalışmaları gerçekleştirilebiliyor. Oil skimmer adı verilen cihaz, denizdeki canlıların yaşamını etkileyen petrol ve petrol türü maddelerin emilmesini sağlıyor. Saatte 20 metreküp kapasite ile petrol türü maddeleri deniz yüzeyinden alan skimmer ile sudaki oksijen miktarının artmasını sağlayarak Körfez'in yaşanabilirliğini artırıyor.

Zararlı sıvı yayılımı bariyerlerle önleniyor

Deniz temizliği için çok önemli bir görevi yerine getiren Deniz Süpürgesi, her hangi bir sıvı atık dağılımı sırasında yayılımı önlemek amacı ile bariyer bulunuyor. Yüz elli metre uzunluğundaki bariyer, atıkların dağılmadan toplanmasını sağlıyor. Böylece deniz canlıları ve dolaylı olarak da besin zinciri olarak insanlara olan zararı engelleniyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.