1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Korktuğumuz oluyor
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Korktuğumuz oluyor

A+A-
Yıllık iznimin iki haftalık ilk bölümünü dün tamamlayıp işimin başına döndüm. Çok iyi dinlendim, yeni sezon için enerji depoladım. Yeniden buluşmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyim. Tüm okurlarıma en derin sevgi ve selamlarımı iletirken, lafı fazla uzatmadan günün konularına geçiyorum. 
SEÇİM ARAYA GİRDİ, AÇIKLAMA GEÇİKTİ 
Günlerdin heyecan ve merakla BAL statüsünü bekliyoruz. Çıkma statüsü nasıl olacak, yaş kontenjanı kaça çıkacak, Kocaeli takımları aynı grupta mı olacak diye kafa yoruyoruz. TFF seçimleri araya girince biraz gecikme oldu doğal olarak. Şimdi yeni kurullar atanacak ve sonrasında da yeni sezona dair alınan kararlar bir bir açıklanacak.  Yeniden Amatör Kurul başkanlığına atanmasına kesin gözüyle bakılan Ali Düşmez’i dün telefonla arayıp son durumu sordum. Düşmez, atamayı beklediğini, yeni kurul oluşur oluşmaz BAL statüsünü ilan edeceklerini söyledi. Ali Düşmez statüyle ilgili hazırlıkların sonuna gelindiği bilgisini de verdi. Başkan Düşmez, statünün detaylarından söz etmedi, “Zamanı geldiğinde açıklayacağız” demekle yetindi.
EN ÇOK MERAK EDİLEN SORUNUN CEVABINI ALDIM  
Başkan Düşmez’in bilgi vermeme düşüncesine elbette saygı duyuyorum. Ancak bir şekilde benim taslak bilgilere ulaşmam da gerekiyordu. Federasyona yakın kaynakları yokladım, sorup soruşturdum. Çok önemli bir bilgiye ulaştım, merak edilen bir sorunun yanıtını aldım. Henüz kesin olmamakla birlikte bu sezon BAL’dan 3.Lig’e çıkacak takım sayısının 9 olduğu bilgisine ulaştım. Haber sayfamızda detaylı bilgiye ulaşacaksınız. Aslında beklenen, öngörülen rakam bu. Bir anlamda korktuğumuz haber. Yıllardır 3.Lig 3 grupta oynanır, 9 takım düşer, 9 takım çıkar. Geçen yıl istisna oldu 9 takım düşerken 11 takıma yükselme hakkı verildi. Bu durum geçen sezona özeldi. Bu sezon da devem etmesi beklenmiyordu. Malum, TFF’nin profesyonel takım sayısını azaltma yönünde bir planı varken, uygulamanın aynı şekilde devam etmesini kimse beklemiyordu. 
GEÇEN SEZON BÜYÜK FIRSAT KAÇIRDIK 
Öyle de oldu. Alışılageldiği gibi amatörden profesyonele 9 takım çıkacak. Tabi ki, iyi bir haber değil bu. Sonuçta terfi edecek takım sayısı iki azalıyor. Bu da doğal olarak profesyonel lige çıkmayı zorlaştıracak. Geçen sezon büyük bir fırsatta aslında. 11 takımdan dolayı grup birincilerine doğrudan lige çıkma şansı verilmişti. Ancak biz bunu kullanamadık. Kocaelispor son nefeste işi kaybetti. Şampiyonluk iddiasındaki Gebzespor da hedefi tutturamadı. Kaçan balık büyük olur derler ya, tam öyle oldu. Bir daha aynı fırsatı nasıl bulacaksın. 3.Lig’e çıkacak takım sayısı azalınca birincilerin doğrudan terfi etmesi gibi bir durum da ortadan kalkacaktır. Yeniden Play-Off sistemi kaçınılmaz gözüküyor. Yeni birinciler 3.Lig’e çıkmak için eleme maçı oynamak durumunda kalacak. Tahminin ikişer takıma Play-Off’a kalma hakkı verilir. Geçmişte olduğu gibi birinciler tek, ikinciler iki eleme maçı oynar.  22-24 hafta süren maratonu en başta bitir ama bir eleme maçını kaybet 3.Lig’e çıkama. Ne yazık ki, böyle bir statüyle karşı karşıya kalacağız. 
AYNI GRUPTA OLSAK DA, İKİ TAKIMIMIZ ÇIKABİLİR 
Büyük olasılıkla bizim 4 takım aynı gruba verilecektir. Aslında bu bizim için kötü değil. Tek grupta olmamız, tek takımımız 3.Lig’e çıkabileceği anlamına gelmeyecek çünkü. Normal sezonu ilk ikide bitirir, 3.Lig kapısını aralarsın. İki Kocaeli takımı birden 3.Lig’e çıkabilir. Tabi bunun için elemelerde iki Kocaeli takımının birbirleriyle eşleşmemesi gerekiyor. Öyle sanıyorum ki, Play-Off eşleşmeleri bu durum dikkate alınarak yapılacaktır. Geçen yıl olmadı, bu yıldan umutluyuz. Önce Kocaelisporumuz, sonra büyük ilçeyi, camiayı temsil eden Gebzespor 3.Lig’e çıksın istiyoruz. Kuşkusuz Hereke Yıldızspor ile Demirspor’un başarılarına da duacıyız. Gönlümüz önce Kocaelispor ile Gebzespor’dan yana olsa da, Hereke Yıldız ile Demirspor da bizim. Başarılı olanı alkışlarız.
 Hele statü resmen ilan edilsin, öyle sanıyorum ki, bu konuda daha konuşacak, yazacak çok şeyimiz olacak.   
Kandemir’in 14 bin TL maaş aldığı doğru mu? 
Kocaeli Birlikspor’da yapılan harcamalarla, verilen transfer ücretleriyle ilgili çok şeyler yazıldı, çizildi. Kimisi 10 milyon dedi, kimisi 15 milyon. 2.Lig seviyesi için uçuk rakamlardı bunlar. Kesin bilgiye, belgeye dayalı değildi bu rakamlar. Kimisi kulübe yakın kaynakları dayanarak, kimisi tahmini, kimisi atıp tutarak bu rakamları ortaya atmıştı. Çok yazılar yazdık ancak kulüpten harcamalarla ilgili detaylı bir bilgilendirme yapılmadı.  Sadece Başkan Fahrettin Kandemir’in bir ortamda harcadıkları rakamın 6 milyon dolayında olduğu bilgisini verdiğini biliyorum. Körfez FK’dan devrolan 2 milyonun üzerindeki borç bu rakamın dışında. Kocaeli Birlikspor’da yapılan harcamalarla ilgili bildiğim bir şey var ki, sezon başından ilk yarı sonuna kadar paraların bol keseden harcanıp ikinci yarıda yeni gelen teknik ekibe ve futbolculara doğru dürüst ödeme yapılmadığı.
GELEN YANIT BEKLEDİĞİM GİBİYDİ 
 Neyse, bugün konumuz kulübün genel harcamaları değil. Konumuz kulüp başkanının aldığı maaş. Malum Murat Aydın başkanken 10 bin TL maaş aldığı iddia ediliyordu. Aydın birçok kez bu konuya yanıt verdi ve tek kuruş maaş almadığını açıkladı. Aydın’dan sonra başkanlığa gelen Fahrettin Kandemir ile ilgili de astronomik maaş aldığı iddiaları vardı. Yakın çevremdeki çok önemli isimler Kandemir’in kulüpten 14 bin TL maaş aldığı iddiasında bulunuyordu.  Bir araştırma yapmadan, sorup soruşturmadan bu iddianın gerçek olabileceğini ihtimal vermedim. Bunu iddiayı bana aktaranlara da söyledim. İddialarında ısrarcı ve inatçı oldukları görünce dün kamuoyunu doğru bilgilendirme adına konuyu araştırdım. Kandemir’i arayıp sormadım ama ortak bir dostumu aracılık yaparak bilgiye ulaştım. Gelen yanıt tahmin ettiğim gibiydi. 
KULÜPTEN PARA ALMIYOR 
 Fahrettin Kandemir’in Büyükşehir Belediyesi’nde genel müdürlük kadrosu var. Uzun yıllar Sekapark Otel ve Antikkapı Restoran’ın genel müdürlüğünü yaptı. Geçen yılın başında bu göreve başkası atanınca boşta kaldı. Büyükşehir Belediyesi yılsonuna doğru geçici görevle Kandemir’i Kocaeli Birlikspor başkanlığına getirdi. Kandemir, kulüpten her hangi bir ücret almadığını, belediyedeki genel müdürlük maaşı dışında ücreti olmadığını söyledi. Genel müdürlük maaşı 7 bin TL dolayında. Yani Kandemir’in geçici görevle yaptığı Kocaeli Birlikspor başkanlığı için aldığı maaş 7 bin TL civarında. Nerede 14 bin, nerede 7 bin. İki katı fark var. Kandemir’i uzun yıllardır tanırım. Verdiği bilginin doğru olduğuna inanıyorum. Bu bilgiye, açıklamaya rağmen hala 14 bin TL alıyor iddiasında bulunmaya devam eden varsa kendilerini ispata davet ediyorum. Eğer iddialarını ispat edecek bilgi ve belgeleri yoksa olmayan, verilmeyen bir parayı konuşup dedikodu yapmasınlar, yalan yanlış bilgilerle insanları itham etmesinler.  
Bu yazı toplam 375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.