1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KORONA ÖNCESİ VE KORONA SONRASI
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KORONA ÖNCESİ VE KORONA SONRASI

A+A-

Birkaç yıl sonra bu dönemde yaşadıklarımıza ve yazdıklarımıza baktığımızda neler düşüneceğiz acaba. Belli ki bu virüs hayatı, dünyayı, bakış açılarını değiştirdi ve daha da değiştirecek.

Dünyada yeni bir düzen, yeni bir bakış açısı olacak.

Kocaeli’de 1999 depremi sonrasında, deprem öncesi/sonrası bir hayatımız olmuştu. Bir konu anlatılacağı zaman “ depremden önceydi” veya “depremden sonraydı“ diye başlıyorduk cümlelere. Hala devam ediyor bu ifadeler. Şimdi buna ülkece ve dünyaca “korona öncesi” “korona sonrası” ifadeleri eklenecek. “ Hani hatırlıyor musun korona ilk başladığı günlerde daha sokağa çıkabiliyorken şuraya gitmiştik..”  koronodan sokağa çıkma yasağı varken buraya gelmeyi çok istemiştim..” cümlelerini sık sık kuracağız.

Korona Beynimize Kazındı

Korona dünya insanlarının beynine kazındı. Kimi yakınını kaybediyor, kimi karantina deneyimi yaşıyor, kimi yasakları yaşıyor sonuç olarak yaşam rutinden çıktı. İşte tam da bundan dolayı korona beynimize kazındı. Beynimizdeki rutin bozuldu. Beynimiz rahatsız oldu ve rutin yerine korona/virüsü kodladı. Bundan sonra ne yaparsak yapalım korona/virüs aklımızdan çıkmayacak. Çünkü görünmeyen bir virüs ile ölümü çok yakınımızda hissettik. Bundan dolayı korona beynimize kazındı.

Dünyayı Neler Bekliyor?

Dünyada ekonomik, siyasal, sosyal olarak dengelerin değişeceği belli. Dengeler hangi yönde değişecek bunun planları yapılıyor. Türkiye bu değişimden güçlü mü çıkacak. Evet. Geleceği öngörme, değişimi izleme, bundan sonrası için güçlü bir oyuncu olma konusunda ülkemizin kabiliyeti var. Bir Türk vatandaşı olarak yenidünya düzeninde ülkemin güçlü bir oyuncu olmasını istiyorum ve kendimce işimi iyi yaparak buna destek vereceğim. Herkes kendi işini iyi ve tam yaparsa bu sürece destek vermiş olur. Ülkem güçlüyse ben de güçlüyüm.

Bazıları buna karşı çıkacaklar biliyorum. Kendilerini bu topluma, bu topraklara ait hissetmeyenler, her yapılana bir kulp bulanlar, ülkede iyi bir şey yapılınca görmezden gelenler, olumsuzlukları dünyaya yaymaya çalışıp ülke itibarını düşürmek isteyenler, sosyal medyada her konuda sürekli negatif yayın yapanlar, her türlü imkandan faydalanıp ülkedeki her şeyi, insanı kötüleyip küçük görenler, yurt dışında yaşayıp oradan Türkiye ile ilgili negatif mesajlar verenler, vs. Bunlar bitmez. Eskiden de vardı.  Bu kişiler de elbette kendilerine verilen görevi yapıyorlar. Onların görevi fitne sokmak, toplumun ayarlarını bozmaya çalışmak. Ama toplum artık daha bilinçli. Bunları hemen ayırıyor. Yeni düzende bunların sayısı artacak gibi görünüyor.

Birey Olarak Değişmeye Hazır Mıyız?

Şu anda herkes dünyayı izliyor, merakla bekliyor, dünyanın değişeceğini görüyor peki birey olarak değişime hazır mıyız? Kaç yaşında, hangi meslekte, hangi şehirde olursak olalım bizler birey olarak ne kadar değişeceğiz, hangi alışkanlıkları unutup hangilerini kazanacağız, yeni düzende rolümüz ne olacak, kendimizi yeni düzene nasıl hazırlayacağız?

 

Herkes Hayatını Gözden Geçirmeli

İşte bu zaman, Evde kalınan zamanlar bunları düşünmek için uygun bir zaman.  Korona bittiği veya ara verdiğinde sokaklara çıktığımızda herhalde ilk anlayacağımız özgürlüğün değeri olacak, sonra insanı değerler vs. Herkesin kendine göre kazanımları olacaktır.

Değişime gelince bu da zorunlu olarak olacak. Dilerim bütün değişimler bireylerin ve toplumların iyiliği yönünde olur.

Değişmeyen tek şey değişimse, önce bireyden başlayacak ve iyi, faydalı yönde olması toplumda çarpan etkisi yaratacak.

Sözün özü; Korona sonrasında nasıl bir hayat sizi bekliyor, siz nasıl bir hayatınız olmasını istersiniz?

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1626 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.