1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KORONA SOSYAL MEDYASI
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KORONA SOSYAL MEDYASI

A+A-

İşler yavaşladı, herkes evinde. Evde de olsa hala boş zamanı olmayan da var, istemediği kadar boş zamana sahip olan da. Yani çalışan her durum ve ortamda çalışıyor, çalışmayan ise durum ve ortam ne olursa olsun çalışmıyor ve canı sıkılıyor. 

Bazı kişiler de malum ortamı uygun bularak, ortalık karıştırmaya çalışıyor. Aklından her geçeni yazandan,  insanları paniğe sürükleyecek düşüncelere kadar her şey var.

Evinde rahat rahat oturup çekirdek çitleyip TV seyreden (zaten hep evinde oturan ve dışarıyla bağlantısı olmayan vatandaş) sokağa çıkma yasağı gelecekmiş diyor, diğeri başka konuda panik havası yaratmaya çalışıyor. Kendi çaplarında eğleniyorlar sanırım. Durumun ciddiyetini kavrayamamışlar.

Ev İyidir, Evde Kal

İlla yasak mı gelmesi gerek. Keyfiyetten dışarı çıkma. Söz dinle. Koronaya asilik sökmüyor. Gönüllü olarak kendine yasak uygula. Ayrıca insan evinden nasıl sıkılır? Evlerde mutlaka yapılacak çok iş var. Ev ile ilgilenmek, birikmiş işleri yapmak vs. Herkesin kendine göre bir meşguliyeti mutlaka vardır. Sokağa çıkma yasağının da kendine göre zorlukları var. Herkes kendi penceresinden baktığını görür ama devlet mutlaka 360 derece görerek ve düşünerek kararları alıyor.

Devletin/ Milletin Kadar  Varsın ve Güçlüsün

Bu süreçte faydalı işlere odaklanıp dedikodulara ortak olmayı, ülke vatandaşını küçümsemeyi bırakmak lazım. Ülkesinin insanını aşağılayıcı, küçümseyici ifadelerle sosyal medya mezesi yapan kişileri de anlayamıyorum.

Bir taraftan devlet resmi açıklamalara itibar edin derken (ki en doğrusu budur) bir taraftan sosyal medyada dedikodunun bini bir para. Bir durun, asılsız haberler çıkarmayın, ettiğiniz lafın başını sonunu, çarpan etkisini düşünün. Sanırım bazı haber ve mesajlar sadece ortalık karıştırmak için üretiliyor.

Hadi bu işgüzarlar veya kötü niyetliler dedikodu yaptı. Okuyanlar neden inanıyor ve hala o kişileri takip ediyorlar? Bu da ayrı bir konu. Belki de insanın zayıflığı. Resmi devlet açıklamasına inanması gerektiğini bildiği halde, dedikodulara inanmak. Aslında bunun altında devletine, dolayısıyla kendisine güvensizlik yaşıyor.

İnsanlar hala farkında değil. Hiçbir şey devletten büyük değildir. Devlet açıklamalarını, devleti destekle ki bu durumlar kolay atlatılsın. Dedikodu yaparak, devlete güveni zayıflatmaya, akıllarda soru işareti bırakmaya çalışmak iyi niyet değil.

Yapılanı beğenmiyorsan, harika bir önerin de varsa ki olabilir, bütün devlet kanalları açık, sosyal medyayı öneri için kullan. Ama panik, korku, gerilim için kullanma. Herkes motivasyonunu yüksek tutmalı, dikkatli olmalı.

Whatsapp gruplarına her gün onlarca aynı videolar geliyor. Nasıl oluyor bu, kim üretiyor, nasıl yayılıyor? İnsan biraz seyrettiğini, geleni sorgular, uyarır. Korona konusunda sosyal medya almış başını gidiyor. Aklınızdan her geçeni nasıl hemen karşınızdakine  söylemezseniz, yazamazsınız da. Ama sosyal medyada atış serbest, kime gittiğini nasılsa görmüyorsunuz. Zaman da çok. Herkesin biraz daha aklı selim olması gerekiyor.

Elbette kimin evinde hangi ruh hali ve kafa ile, hangi ülkeden ne niyetle yazdığını ve görevini bilemeyiz. Görünen bu tür kişiler iş başında ve ortalık karıştırma vazifesini yapıyorlar.

Sözün özü; Korona günlerinde sosyal izolasyon kadar sosyal medya izolasyonu da şart.

Bu yazı toplam 1310 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.