1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. KOTO ilk adımı attı, şimdi sıra KSO’da
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

KOTO ilk adımı attı, şimdi sıra KSO’da

A+A-

Geçtiğimiz cuma günü herkesin gözü kulağı GKD’nin düzenlediği toplantıdaydı. Kocaelispor’a destek sağlamak için tüm STK’lar davet edilmişti toplantıya. İlk kez böyle bir buluşma organize ediliyordu. Malum siyaset Kocaelispor’dan çok uzak. Bu doğrultuda STK’ların yakınlaşmasına da pek ihtimal verilmiyordu. Toplantıya katılım çok az olur, hayal kırıklığı yaşanır beklentisi vardı. Ancak hiç öyle olmadı. Hatta beklentilerin bile üzerinde bir katılım sağlandı. Davet edilip de mazeretsiz gelmeyen yok gibiydi. Böylesi bir ilgi ve duyarlılık şaşırtıcı gelebilirdi ama işin bu noktaya gelmiş olmasında Kocaelispor yönetiminin son iki yıldaki icraatlarının, güven ortamı yaratmasının büyük payı vardı. Ayrıca çağrının GKD ve Hüseyin Erol’dan gelmiş olması da çok önemliydi. 


KOTO’YA, ÖZDAĞ’A YAKIŞTI 
Toplantıda STK temsilcilerine söz verildi. Gözler KSO ile KOTO’nun üzerindeydi, çünkü maddi anlamda en güçlü destek verebilecek kuruluşlar onlardı. Kocaelispor yönetimlerinde yer alan KOTO Başkanı Murat Özdağ, düne kadar oldukça ilgisizdi ve bu durum tepkileri beraberinde getiriyordu. Başkan Yavuz, her platformda Özdağ’ın duyarsızlığına sitem ediyordu. Özdağ daha fazla kayıtsız kalamayacağını gördü ve gereğini yaptı. Yaptırılacak formaların 120 bin TL tutarındaki maliyetini üstlendi. Ciddi bir katkıydı bu. KOTO’ya, Murat Özdağ’a yakıştı. Biraz geç de olsa KOTO Kocaelispor’a elini uzattı. İnanıyorum bu başlangıçtır, devamı da gelecektir. KOTO’ya, Başkan Özdağ’a teşekkürlerimizi gönderiyoruz.


KSO’DAN DAHA FAZLASINI BEKLİYORUZ
Tabi benzer, hatta daha fazlasını KSO’dan bekliyorduk. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu destek adına bir şey diyemedi, “Kurullarımızda görüşmemiz lazım” dedi. Toplantıya Özdağ gibi hazırlıklı gelmesini ve somut olarak katkılarının ne olacağını söylemesi beklenirdi. İnşallah bu sözler oyalamak için söylenmemiştir. En kısa süreçte desteğin ortaya koyulmasını bekliyoruz. En büyük katkıyı doğal olarak onlardan bekliyoruz. Birlikspor’a ciddi kaynak aktaran sanayici bu kentin adını taşıyan Kocaelispor’a aynı cömertliği göstermek zorundadır. Tabi en büyük sevil toplum örgütü olarak gözüken ASKF’nin ne destek vereceğini de merakla bekliyoruz. Murat Aydın’ı Kocaelispor konusunda duyarlı bir lider olarak biliyoruz. Kentte 250’nin üzerinde spor kulübü var. Hiç değilse yarının ismi o formada olmalı diye düşünüyorum. 


SAMİMİ BİR BULUŞMAYDI, ÖNEMLİ OLAN GERİ DÖNÜŞLER  
Toplantının ardından Başkan Yavuz’u arayıp sorduğumda, “İlk kez böylesi bir toplantı düzenleniyor. İlgi sevindirici boyuttaydı, samimi bir buluşma oldu.  Tabi önemli olan geri dönüşler. Merakla bekleyeceğiz ” dedi. Çağrıyı yapan, bu organizasyonun baş mimarı olan sevgili Hüseyin Erol’un toplantıya dair izlemini de çok önemliydi. Kendisini aradığımda, “Benim hayatımda en güzel toplantım oldu. Gerçekten bana, bize duyulan güven ruhumu okşadı. Bu ilgi ve güvene layık olmaya çalışacağım. Bugünden sonra kampanyaya desteğin artacağına inanıyorum” dedi. Hazır Hüseyin Erol demişken bu akşam Kocaeli TV’deki Top Ağlarda programında kendisini konuk edeceğimi de belirtmek isterim. Hüseyin Erol ile Kocaelispor’u, İzmit’i, kampanyayı detaylı olarak konuşacağız. Açıklanan son rakam 250 dolayındaydı. Yani yüzde 25’i geçildi. Önümüzde 20 gün gibi kısa süre var. Buradan bir kez daha gücü olan herkesi 50.Yıl formasına isimlerini yazdırmaya davet ediyorum. 


Merak edilen konuları en yetkili isme sordum 

Geçen hafta içinde TFF yönetim kurulu üyesi, Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ve Amatör İşler Kurulu Başkanı Ali Düşmez’i telefonla aradım. Malum merak ettiğimiz önemli konular, sorular var. BAL’da baraj maçı nerede oynanacak, suni çim mi doğal çim mi tercih edilecek diye burada tartışıyoruz. Bu konuların birinci derecedeki muhatabı, yetkili ismi Ali Düşmez. Bazı bilgiler, tüyolar alabilir miyim acaba diye kendisine ulaştım. İlk olarak maçın nerede oynanabileceğini sorduğumda, “Şu an için bir hazırlığımız yok. Maçların bitiminin ardından Amatör Kurul olarak toplanıp karar vereceğiz. Tabi ki komşu, yakın illeri tercih edeceğiz. Neresi olur şu an için bir şey dilemem ancak her iki taraf için en uygun, en adil ilin seçileceğini söyleyebilirim” dedi. Düşmez’e yer belirlenmesinde kulüplerin fikirlerini alıp almayacaklarını sorduğumda, “Hayır” dedi, “Amatör Kurul olarak biz çalışma yaparak en doğru yeri seçeceğiz” diye ekledi. 


DÜŞMEZ, “SUNİ ÇİM” DEDİ, ŞOK OLDUM  
Diğer önemli konu Play-Off maçının suni çim mi, doğal çimde mi oynanacağını sorduğumda Düşmez önce, “ O konuda sorun yok. BAL’da takımların geneli suni çimde oynuyorsa tercihimiz de bu yönde olacaktır” oldu. Şok oldum bu sözleri duyunca, ama maçın seyirci kapasitesi yüksek bir stadyumda olması lazım, Türkiye’de suni çim zeminli öyle bir saha yok dedim. Sevgili Düşmez, “Bakacağız, değerlendireceğiz. Takımların düşüncelerini alıp bir karar vereceğiz” diye ekledi. Düşmez’in suni-doğal çim konusunda düşüncelerini, bana aktardığı bilgileri Kocaelispor Başkanı sevgili Yavuz’a ilettim. Yavuz, “Biz TFF ile sürekli temas halindeyiz, görüşüyoruz. Play-Off maçı zaten doğal çimde oynanacaktı.  Bu işi hiç karıştırmayacak, suni çim konusunu hiç gündeme getirmeyecektik” dedi. Aynı görüşte değilim. Kendisine da söyledim.


İYİ Kİ GÜNDEME GETİRMİŞİZ 
al1.jpgTam tersine. İyi ki bunu gündeme getirmişiz. Yoksa TFF’nin düşüncesi çok net. Ali Düşmez, kriterlerinin BAL’da ağırlıklı kullanılan zemin olduğunu söyledi. Yani TFF bu kriterden yola çıkarak maçı suni çim sahaya verecekti. Benim Düşmez’in söylediklerinden anladığım bu. Suni çim, doğal çim konusunu gündeme getirmekle doğru yaptık. Kocaelispor’un bu yönde girişimleri olacak ve TFF suni çim sahada oynatma yönündeki düşüncesini gözden geçirecek.  Eğer Play-Off maçı doğal çime verilirse, bunda konuyu gündeme getirmiş olmamızın önemli etkisi olacak. Yoksa, akışına bıraksaydık, TFF kimseye sormadan, danışmadan BAL’da takımların geleni suni çimde oynuyor, o zaman Play-Off maçı da suni çimde olacak der, sahayı buna göre belirlendi. Kocaelispor yönetiminin işin taraftar boyutunu öne çıkartıp, maçın kapasitesi yüksek bir sahaya verilmesi yönünde baskı yapması lazım. Buradan gidersek suni çim zeminli yüksek seyirli kapasitesi saha olmadığı için maçın doğal çimde oynanmasını sağlayabiliriz.

NAKLEN YAYIN İÇİN GİRİŞİM VAR      
Türkiye’de amatör futbolun patronu Ali Düşmez, Kocaelispor- Güngören maçının televizyondan naklen yayını için kendisinin de devreye girdiğinden söz edip, Play-Off maçlarının ulusal kanaldan naklen yayınlanması için TFF olarak girişimde bulunacaklarını söyledi. Bu arada hazır aramışken, amatör futbol kamuoyunun merak ettiği şu olaylı Kartepe-Derbent maçını da sordum Ali Düşmez’e. TFF yönetiminde amatör futboldan sorumlu isim olarak konuyla bizzat ilgilendiğini söyledi, “Tüm raporları dikkatle okudum, kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde TFF yönetiminde dosyayı görüşeceğiz. Adil, hukuka uygun kararı vereceğiz” dedi. Düşmez’den aldığım bilgiler doğrultusunda iki takımın birden hükmen mağlubiyeti, bir takımın hükmen yenilgisi veya maçın yarıda kalan skoruyla tescil edilmesi seçeneklerinden biri uygulanacak. 
 

Sporun başkenti Körfez, Başbakanı İsmail Baran 

sp.jpgTerörün, suçun, kötü alışkanlıkların önüne geçmenin, bu olumsuzluklardan insanları uzaklaştırmanın en başlıca yolu spordur.  Bunun için de devletin gençlere spor yaptırması anayasal bir zorunluluktur.  Ne kadar çok kişiye spor yapma imkanı sağlarsanız, ülkedeki suç, kötü alışkanlık edinme oranı o kadar azalır. Spor yapan birey spor alandadır, aklı idmanda veya maçtadır. Sigara, içki, kumar gibi kötü alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzaktır. Spor ahlakı aldığı için suç işlemek gibi kötü bir zihniyet taşımaz. Bakın suç işleme istatistiklerine bunu çok açık bir şekilde göreceksiniz. Spor yapan, sporla meşgul olan kesimin oranı son derece düşüktür.  Çocuklarımızı mutlaka spora yönlendirmek, sporla meşgul olmalarını sağlamalıyız. Her anne babanın en önemli sorumluluklarından biri budur. Tabi bu noktada devletin de çocuklara, gençlere spor yapmaları için her türlü kolaylığı sağlaması gerekir. 
KÖRFEZ AKADEMİSPOR’UN TANITIM GECESİ 
Ana hatlarıyla sporun önemine değinip sözü geçtiğimiz cuma akşamı Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi’ndeki törene getirmek istiyorum. Körfez Belediyesi tarafından 1.5 yıl önce kurulan Körfez Akademispor Kulübü’nün tanıtımı yapılacaktı. Hem belediyenin, hem Akademispor’un koordinatörü sevgili Metin Özkan kardeşim ısrarla katılmamı isteyince, doğal olarak kıramadım. Baçhisar’dan takım arkadaşım, daha doğrusu yedeğim(İnanmayan antrenörümüz Can Demirkıran’a sorabilir) sağ olsun kendi aracıyla gazeteden aldı beni. Yolda Necip Öztaş’ı da ekibe kattık. Törenin yapılacağı kültür merkezine girerken kulübün atkısı ile Türk bayrağı uzatıldı. Salon veliler ve sporcular tarafından tamamen doldurulmuştu. İlçenin mülki amirleri, önemli spor adamları tam kadro oradaydı.  En ön sıradan yerimizi alarak töreni izlemeye koyulduk.


KAYMAMAK VE BAŞKAN’DAN NET MESAJ  
Mithat Atalay kardeşimin coşkulu sunumuyla start verildi. 3 ay önce kurulan mehteran ekibinin gösterisini gururla izledik. Ardından halk oyunları ve kick boksçuların gösterileri vardı. Kulübü katkı sağlayanlara üzerlerinde isimleri olan birer forma hediye edildi.  Kocaelispor’un efsane kaptanı Osman Çakır’ın orada olması çok önemli ve anlamlıydı. Keşke Kaptan’a da bir forma hediye edilseydi. Doğrusu ben de bekledim. Sanıyorum ki, bedenime uygun forma bulamamışlardır!  Protokol üyeleri tek tek kürsüye çıktı. Her biri önemli mesajlar verdi. Kaymamak Hasan Hüseyin Şen’in suçlarla mücadele ve kaliteli insan yetişmesinde sporun önemime vurgusu dikkat çekiciydi. Belediye Başkanı İsmail Baran’ın, “Çocuk anne babasını, hatta öğretmenini dinlemiyor ama spor hocası ne derse yapıyor. İyi insan, ahlaklı insan yetişiminin yolu spordan geçiyor. Bunun için sporu önemsiyor ve destekliyoruz” vurgusu çok şeyi anlatıyordu.  
ŞAŞIRTICI VE GURUR VERİCİ BİR TABLO 
Kulübün tanıtımıyla ilgili 20 dakikalık bir slayt gösterisi izledik. Futbolla başlayan, ardından diğer branşlarla zenginleştirilen kulübün 2500 dolayında sporcusu olduğunu öğrendik. Müthiş bir rakam bu. Türkiye’de bu kadar sporcuyu bünyesinde barındıran kulüp sayısı çok azdır. Hele hele ilçe kapsamında değerlendirdiğimizde örneği yoktur. Antrenör sayısı da çarpıcı. Tam 30 teknik adam görevli kulüpte. Kick boksa uluslararası dereceler var. Diğer branşlarda ciddi başarılara imza atılmış. Küçük yaş gruplarında ilk yılda U12 ve U14’te gelen şampiyonluklar. 1.5 yıl gibi kısa süreçte müthiş bir yol almış Körfez Akademispor Kulübü. Bu kadarı yapabilecek başka bir kulüp olabileceğini düşünmüyorum. Müthiş bir ekiple büyük bir emek, çaba, istekle bu işler yapılmış. Tanıtım töreninde gördüklerimize, duyduklarımıza şaşırdık ve Körfez ilçe ve il adına gururlandık.  Spordan sorumlu başkan yardımcısı İsa Taş, 2018’e kadar ilçede 10 bin çocuğa dokunmayı hedeflediklerini söyledi.  Yapılanlar, yapılanların teminatı olduğuna göre bu hedef mutlaka tutturulacaktır.
 

BİR TEK GENCİ KURTARSAK BİLE ÇOK ÖNEMLİ 
Törenle ilgili detayları aktardıktan sonra başa dönmek, asıl mesajı vermek istiyorum. Devlet adına Körfez Belediyesisi ilçede herkesin kolayca spor yapabilmesi için tüm imkanları seferber etmiş durumda. Ne aidat, ne malzeme parası. Akademispor’a kayıtlı sporcuların tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor. Sadece sportif değil bu destek, laptop dağıtımıyla eğitimlerine de katkı sağlanıyor. Öylesine cazip imkanlar sağlanıyor ki, veli çocuğunu kaptığı gibi Akademispor’a getiriyor. Bunun için 1.5 yılda sporcu sayısı 2500 oldu. Bunun için 2 yıl sonraki hedef 10 bin olarak belirlendi. Elbette ki, bu güçlü oluşum içinden büyük şampiyonlar çıkacaktır ancak asıl önemli olan en başta altını çizdiğim gibi çocukları, gençleri spora teşvik etmektir. Büyük bir bölümü için teminat verilebilir ancak bırakın fazlasını bu oluşum sayesinde bir tek çocuk, genç kötü alışkanlıktan kurtulsun bu bile çok önemli bir iştir. Kutsak kitabımızda bir kişinin hayatını kurtarmak, tüm insanlığın hayatını kurtarmak gibidir suresi geçmektedir.
 

BARAN, ÖZKAN VE TÜM EKİBE YÜREKTEN ALKIŞ   
Demek istediğim sanıyorum ki anlaşılmıştır. Körfez Belediyesi spora olan bu ilgi ve desteğiyle çok hayırlı bir iş yapmakta, milletin parasını kesinlikle doğru kullanmaktadır. Ülkemizdeki tüm belediyeler Körfez Belediyespor’dan örnek almalı, aynı yoldan gitmeli. Sağlıklı, ahlaklı, saygılı yeni nesiller yetiştirmenin yolu spordan geçiyor. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ı spora verdiği önem ve değerden dolayı yürekten kutluyorum. Körfez ilçe sportif projelerin tamamlanmasının, tesis sorunun ortadan kalmamışın ardından sporun başkenti konumuna gelecektir. Sporun Başbakanı da haliyle Sayın Baran olacak. Tabi ki, Körfez ilçedeki bu güzelliklerin ortaya çıkartılmasında işin ehli, erbabı Metin Özkan kardeşimin büyük payı var. En büyük alkışlardan birini ona göndermemiz gerekiyor. Onun varlığı Körfez ilçe için Körfez Belediyesi için gerçekten büyük şans.  Liderler önemli ama Körfez Akademispor gerçeğinin arkasında uyumlu, çalışkan, özverili bir ekip, daha doğrusu emekçi grubu var. Her birini yürekten kutluyorum. 

Bu yazı toplam 158647 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.