1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. KOTO Koleji'nden çok etkilendim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

KOTO Koleji'nden çok etkilendim

A+A-

Seveni kadar, sevmeyeni de var.. Başarılı bir işadamı. Birkaç yıl önce hırs yaptı, çok güçlü rakipler karşısında, müthiş bir çalışma temposu ile Kocaeli Ticaret Odası’nın (KOTO) Başkanı oldu. Murat Özdağ’dan söz ediyorum. Artık bu şehirde kimse ile, özellikle ön plandaki insanlarla çok fazla samimi olmamak gibi bir tavrım var. Ama Murat Özdağ,  ısrarcı bir adam. Defalarca aradı, “Arslanbey’de bir Meslek Lisesi işletiyoruz. Çok farklı, çok özel bir okul ortaya çıkarttık. Sana göstermek istiyorum” dedi. Her defasında atlattım, bir bahane buldum. Ama ısrarlar öylesine dayanılmazdı ki, pazartesi günü, Özdağ ile Arslanbey’deki okula gittim. Görünce “İyi ki gelmişim” dedim.
…………
Son yıllarda gerçekten çok kaliteli, övünülecek okul binaları yapıldı. Ama iş, modern, büyük okul binası yapmakla bitmiyor. Eğitim çok özel bir alan. Sevgiyle, aşkla okulu işletmek, içindeki öğrencileri hem eğitmek, hem mutlu etmek gerekiyor. 
Murat Özdağ ile birlikte ziyarete gittiğimiz okulun tam adı: Özel KOTO Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Sonuç itibariyle, özel bir meslek lisesi. Sahibi ve işletmecisi KOTO Vakfı. Binanın içindeki bazı yerlere “KOTO Koleji” ibaresi yazılmış ki, okul gerçekten bir Kolej havasında. Ben de o uzun isim yerine okulu anlatırken KOTO Koleji ismini tercih edeceğim. 


SANAYİCİLER YAPTI, KOTO ALDI 
Bahsettiğimiz okul, Arslanbey OSB alanı içinde.  Arslanbey OSB’deki sanayicilerin katkıları ile inşa edilmiş. 13 milyon TL’ye malolan okul binalarının yapımında en büyük katkıyı, ilimizde eğitime gerçekten çok önemli paraları gözü kapalı harcayan Fehmi Yıldız yapmış. Okul binaları bitince, KOTO Başkanı Özdağ, “Bu okulu Milli Eğitim’e vermeyin. Biz işletelim” diye ısrarcı olmuş. 


KOTO Vakfı, okulun tefrişi, ders araç gereçleri için 1 milyon TL’lik harcama yapmış. 32 yıl devlet okullarında, meslek liselerinde görev yapan, bunun 30 yılı idarecilikle geçen, son olarak 6 yıl İzmit Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğünü yürüttükten sonra emekliye ayrılan Özcan Bedel, okulun müdürlüğü görevine getirilmiş.


KOTO Koleji’nin kapasitesi 650 öğrenci. Bu eğitim yılının başında hizmete açıldı. Ara sınıflara öğrenci alınmadı. Sadece 1 nci sınıfta, 19’u kız 120 öğrenci eğitim görüyor. Müdür ile birlikte, okulda 18 öğretmen görev yapıyor. 
KOTO kolejinde ders zili yok. Okul binasının her yerinde, dersliklerde digital saat var. Öğrenciler ve öğretmenler, 40 dakikalık ders süresini, saate bakarak belirliyor. Zil çalmadan teneffüse çıkıyor, zil çalmadan derse giriyorlar.
 

BİR ÖĞRENCİNİN MALİYETİ 12 BİN TL
KOTO Başkanı Özdağ ve Okul Müdürü Bedel’den çarpıcı bilgiler aldım. Devlet, bütün özel okullara yaptığı gibi, bu okula da bir ders yılı içinde öğrenci başına 4 bin TL destek veriyormuş. 120 öğrencinin tamamı, tam burslu. Yani beş kuruş para ödemiyorlar. Üstelik, servis, yemek hizmeti veriliyor. Hepsi ücretsiz. Okulda bir öğrencinin yıllık maliyeti 12 bin TL’yi buluyormuş. Devletin verdiği 4 bin TL. Aradaki farkı KOTO Vakfı karşılıyor. Murat Özdağ şunu söyledi:
“-Okulumuzun kapasitesi 650 öğrenci. Bu yıl birinci sınıfta 120 öğrencimiz var. Önümüzdeki yıldan itibaren yeni öğrencilerle mevcudumuz artacak. Yaptığımız hesaplara göre, 650 öğrenci kapasitesine ulaştığımız zaman, öğrenci başına maliyet 8 bin TL’ye kadar düşecek.”


KASİYERSİZ KANTİN VE KOTO BANK
Okul Müdürü Bedel ve Vakıf Başkanı Özdağ, bana okulu gezdiriyorlar. Ders sırasında sınıflara girdik. Hepsinde elektronik ders tahtası var.  Devlet okullarında (Anadolu Liseleri) haftalık yabancı dil dersi sayısı 6.  KOTO Kolejinde, haftada 9 saat yabancı dil dersi veriliyor. Amaç, bu okuldan mezun olan öğrencilerin,  bir yabancı dili kendilerini anlatacak kadar iyi konuşabiliyor olmaları.


Müzik atölyesine girdik. Her türlü müzik aleti var. Özdağ, baterinin başına oturdu. Beceremiyor ama, bir iki dımbırdattı. Bir öğrenci elektro gitar, bir öğretmen piyano ile, mini resital sundular. 


Okul binasının her yerinde Atatürk köşeleri, posterleri. Bir de tarihteki Türk büyüklerinin afişleri dikkatimi çekti. 
KOTO Kolejinde en ilginç yer aynı zamanda yemekhane olan kantin. Bir okul kantininde bulunan her türlü yiyecek ve içecek vitrinde bulunuyor. Hepsinin üzerinde fiyat etiketleri var. Bütün fiyatlar, aynı ürünlerin piyasadaki fiyatından düşük. Masanın üzerinde, bir de para kutusu var. Banknotlar, bozuk paralar, değerlerine göre ayrı raflara konulmuş. Paralar ortada. Kasiyer, alışveriş yapanları gözetleyen bir kamera falan da yok. Öğrenci, istediği yiyecek veya içeceği raftan alıyor. Gidip, para kutusuna aldıklarının bedelini koyuyor. Gerekiyorsa, parasının üstünü de oradan alıyor. 
Okulların açıldığı eylül ayından uyana, KOTO Koleji Kantininde 5 kuruşluk açık olmamış. Ben de alışveriş yaptım. Bir maden suyu aldım. 75 Kuruş. Kasaya 1 TL koydum, 25 kuruşu geri aldım. Bu sistem Türkiye’de bir ilkmiş. Eğitimin bir parçası. “Ben sana güveniyorum., Sen de dürüst ol” eğitimi veriliyor.


Bir aşka odaya götürdüler. Çeyiz sandığının küçüğü bir kutu var. Üzerinde “KOTO BANK” yazıyor. İçinde paralar var. KOTO Bank 50 TL sermaye ile kurulmuş. İşleyiş biçimini Okul Müdürü şöyle anlattı:


“-Bazı öğrencilerimizin cebinde harçlık olmuyor. KOTO Bank’a geliyorlar. Her öğrencinin 50 TL’ye kadar kredi alma hakkı var. Bu kutudan parayı alıyor. Yandaki evrakı imzalıyor. İki taksit halinde ödemesi lazım. Borcunu ödeyen öğrencinin yeniden kredi alma hakkı var. Sistem hiç aksamadı. KOTO Bank’tan kredi alan her öğrenci, vaat ettiği vade içinde borcunu ödedi.”


Bu sistem de Türkiye’de sadece KOTO Koleji’nde uygulanıyor.


HER ÖĞRENCİNİN EVİ ZİYARET EDİLMİŞ
Okulun rehberlik öğretmeni anlattı. 120 öğrencinin tamamının evleri ziyaret edilmiş. Karamürsel’den, Körfez’den, ilimizin bütün ilçelerinden öğrenci var okulda. Rehberlik öğretmeni, hepsinin evine gitmiş. Çocukların yatak odasını gezmiş. Aileleri ile tanışmış. Bunu da eğitimin bir parçası olarak görüyorlar. 
Okul bahçesinin bir bölümü, öğrencilerin ekip biçmesi için ayrılmış. Arslanbey OSB’nin kurulu olduğu alan, bölgenin, belki de Türkiye’nin en değerli tarım alanı. Keşke bu bölgede öyle kaçak-kuçak sanayi kuruluşları kurulmasaydı da, bu topraklar tarımda kullanılsaydı. Ama olmuş bir kere. Okul bahçesinde tarım için ayrılan alana öğrenciler teneffüslerde sebze-meyve ekiyor. Çilekler çıkmış. Taze soğan, kıvırcık salata topraktan başlarını çıkartmış. Çok hoşuma gitti. 


Okulun konferans salonunu da gezdirdiler. Her türlü toplantı için mükemmel bir salon. KOTO Vakfı yapmış. Her hafta öğrenciler performans hazırlıyor, bu salonun sahnesinden sunuyorlarmış. 
Şu sıralar, TEOG puanlarına göre, ortaokullardan çıkan öğrenciler tercih yapıyorlar. Eğer öğrenci ve ailesi eğitime bir meslek lisesinde devam istiyorsa, KOTO Koleji bizim kentimizde öncelikle tercih edilebilecek okul. Bu yıl giriş puanının biraz yükselmesi bekleniyor. Kuşkusuz okulun ilk hedefi, öğrencilerini üniversiteye hazırlamak. Ama Murat Özdağ anlattı; “Bu okulun mezunlarına, ilimizde aylık en az 3 bin TL maaşla iş hemen hazır.” mış.
Okulu yaklaşık 1.5 saat gezdik.  Murat Kardeş, beni arabasıyla aldı, arabasıyla gazeteye geri getirdi. Yolda biraz dertleştik. Değişik bir adam Murat Özdağ. Bir şeyler yapmak, üretmek istiyor. Kendisine haksızlık yapıldığını, kasten yıpratılmak istendiğini düşünüyor. KOTO’nun projelerinden söz etti. Bütün günahları bir tarafa. Şu KOTO Koleji olağanüstü bir proje.  Murat Özdağ gibi hayal dünyası geniş, gençlere güvenen biri olmasa, böyle bir proje bu kentte gerçekleşmezdi. O muhteşem okul binasını elbette devlet de işletebilirdi. Ama o zaman böyle mükemmel bir eğitim kurumu ortaya çıkmazdı. Atölye binaları da hazır. Atölyelerin donanımını da KOTO Vakfı yapıyor. Bu yıl sadece 1 nci sınıflar hazırlık okuduğu için atölyelere ihtiyaç olmamış. Gelecek yıldan itibaren her branşın eğitimi kendi atölyelerinde yapılacak. 
Eğitime katkı yapmak isteyenler, KOTO Vakfını desteklemelidir diye düşünüyorum. Bu şehirde eğitim adına böyle güzel bir işin başarıldığını görme fırsatı verdiği için de Murat Özdağ kardeşime teşekkür ederim.

okk.jpg

OKULUN ÖNÜNDE- Arslanbey OSB alanı içinde bulunan Özel KOTO Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının önündeyiz. KOTO Vakfı Başkanı Özdağ, Okul Müdürü Bedel ve okuldan iki pırıl pırıl öğrenci.

att-001.jpg
MÜZİK ATÖLYESİ- Okulun her yerini gezdirdiler. Müzik atölyesinde her türlü enstrüman var. Murat Özdağ, baterinin başına oturdu. Çalmayı bilmiyor. Sadece poz verdi. Bir öğrenci gitar, bir öğretmen piyano ile enstrümanların çalıştığını kanıtladılar.

seb.jpg
SEBZE BAHÇESİ- Okul, çok geniş bir alanda kurulmuş. Malum, Arslanbey OSB arazisi çok değerli bir tarım arazisi. Okul bahçesinin bir bölümü, öğrencilere ekip biçmeleri için verilmiş. Burada öğrenciler çilek, taze soğan, kıvırcık ekmişler. Teneffüslerde bu bahçe ile ilgileniyorlar. 

Bu yazı toplam 5897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum