1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOTO Meclisi'nde 'şerefsiz' polemiği
KOTO Meclisi'nde 'şerefsiz' polemiği

KOTO Meclisi'nde 'şerefsiz' polemiği

Eylül Ayı Meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut “Yüzüme konuşamayanlar arkamdan konuşanlar şerefsizin önde gidenleridir” ifadelerini kullandı

A+A-

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut’un yanı sıra KOTO meclis üyeleri katıldı. Toplantıda 4 gündem maddesinin ele alındığı toplantı öncesi Kocaeli Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan meclis üyelerine yönelik sunum gerçekleştirdi. Meclis toplantısında konuşan ve sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilere cevap veren KOTO Başkanı Necmi Bulut “Hak etmediğim şeyi bana söyleyen, şerefsizin önde gidenidir. Yüzüme konuşamayanlar arkamdan konuşanlar şerefsizin önde gidenleridir. Kimin ne söyleyeceği varsa burada söyleyebilir” dedi.

yonetim-059.jpg

İRAN GERİLİMİ

Meclis toplantısı öncesi gerçekleştirilen sunumda konuşan KOÜ İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan “Ticaret savaşları, Brexit belirsizliği ve İran gerilimi devam ediyor. Almanya sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 0.4 geriledi. 1 Kasım'dan itibaren aylık 20 milyar euro varlık alımıyla parasal genişlemeye başlayacağını açıklayan Avrupa MB, gecelik mevduat faizini yüzde -0.50’ye düşürdü. ABD Merkez Bankası da politika faizini 25 baz puan indirdi. Suudi petrol sahalarına saldırı, siyasi gerilimin ve petrol fiyatlarının artışına yol açtı” dedi.

katilim-149.jpg

YÜZDE 0,3 DARALMA

“Türkiye 2019'un 2. çeyreğinde, geçen yıla göre yüzde 1,5 küçüldü; bir önceki döneme göre yüzde 1,2 büyüdü” diyerek sözlerini sürdüren Bayraktutan “İnşaatta yüzde 12, imalat sanayiinde yüzde 3, hizmet sektöründe yüzde 0,3 daralma; tarımda yüzde 3 büyüme oldu. Sanayi üretimi Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında arttı. Cari işlemler hesabı Temmuz’da aylık bazda 1,16 milyar dolar ve yıllık bazda 4,4 milyar dolar fazla verdi” dedi.

divan-031.jpg

İŞSİZLİK YÜZDE 13 OLDU

Bayraktutan sözlerinin devamında “Ağustos’ta TÜFE, aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 15 arttı. Yurt-içi ÜFE aylık yüzde 0,5 düşerken yıllık yüzde 13 arttı. ÜFE artışının TÜFE’nin altına inmiş olması, gelecek dönem için olumlu gelişmedir. Haziran dönemi işsizlik oranı yüzde 13 oldu. Son 1 yılda sadece inşaat sektörü istihdam kaybı 500.000 civarında oldu. Hazine nakit dengesi Ağustos’ta 5.4 milyar lira fazla verdi. Merkezi yönetim bütçesi Ağustos’ta 576 milyon lira fazla; Ocak-Ağustos döneminde 68 milyar lira açık verdi” dedi.

dogan-005.jpg

250 LİRALIK REKLAM İSTEDİ

Meclis toplantısında dilek temenniler bölümünde konuşan KOTO Meclis Üyesi Ziya Uludüz, “Arslanbey OSB M.T.A.L., meclisin çatısı altındaki bazı arkadaşlarımız ve kendine gazeteci sıfatını yakıştıran bir kişi tarafından gündeme getiriliyor. Burada şahsi ismim de kullanılmıyor. Hukuki boyutu da var. Bu gazeteci meclisteki birkaç arkadaşımızdan aldığı destekle şahsımı FETÖ’cülük, ihalelerde usulsüzlük gibi ithamlarla suçluyor. Benim üzüldüğüm taraf burada onun bir pazarlayıcısının olması. Hukuki olarak hakkımızı arayacağız. Bayram öncesi 250 TL’lik reklam bedeli istemesinden sonra bu yazıları yazması beni üzüyor. Eğer bir sorununuz varsa hak var hukuk var. Bu odanın şikayet platformu var” dedi.

bayraktutan-001.jpg

ŞEREFSİZDİR

Uludüz’ün ardından konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut “Kandıra OSB ile ilgili bir konuşma esnasında arkadaşımıza Kandıra OSB ile ilgili bilgim olduğunu söyledim. Ben sadece orada konuşulanları biliyorum dedim. Ben bu kentte en son gider yapılacak adamım. İsterdim ki yaptığı yanlışı arayarak düzeltsin. Milyonluk iş istedi diye haber çıkmış. Ben basına şunu haber yapın veya yapmayın demedim. Bu haber yapılmış kendine işi isteyen şerefsizdir ispatlamayan da şerefsizdir. Eğer bana şerefsiz diyeceksen koltuğa layık değilsin, çalışmadın diyeceksin” dedi.

img_4624.jpg

İHTİYACIM YOK

Meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut “Hak etmediğim şeyi bana söyleyen şerefsizin önde gidenidir. Yüzüme konuşamayanlar arkamdan konuşanlar şerefsizin önde gidenleridir. Kimin ne söyleyeceği varsa burada söyleyebilir. Ben 1995’te buraya girdim. Sigortam olsaydı emekli bile olurdum. Eğer esnaf bize çok kızgınsa, Karamürsel’den girelim Kandıra’dan çıkalım. Ben de kızdığım insanların fotoğraflarını koyarım, onlara da saniyesinde 5 bin tane küfür gelir. Bana kimsenin dışardan senaryo çizmesine ihtiyacım yok. Varımla yokumla ben İzmit’le yaşıyorum” dedi.

EL BİRLİĞİ İLE ÇALIŞACAĞIZ

Sözlerine devam eden Bulut “Canı isteyen istediği yerden gelsin. Eğer söylediklerinin gerçeklik payı varsa, imzamı atar istifa ederim. Ben gider yapılacak en son delikanlıyım gibi sözler söylemiyorum. Biri çıkıp odanın arabasını çekiyor ve ‘Bu araba KOTO’ya yakışıyor mu’ diye yazıyor. Ben bu odanın parasıyla kendime mi araba alıyorum da böyle çirkin senaryolar yazılıyor. Kocaeli hiç olmadığı kadar birbirine kenetlenecek ve ekonominin gelişmesi için el birliği ile çalışacağız” ifadelerini kullandı.

GİDER YAPMAYA GEREK YOK

Başkan Bulut’un ardından söz alan Meclis Üyesi Yaşar Can, “Meclis kürsüsünü birbirimize gider yapmak için kullanmayalım. Ben taraf değilim. Meclis kürsüsünü ticaretin geliştirilmesi adına kullanalım. Amacım bu. Ayrıca geçtiğimiz ay bütçemiz kalmamasına rağmen yönetimimiz bize fuar gezisi için yardımcı olmuştur” dedi. Yaşar Can’ın söylediklerinin kendisine söylendiğini ifade ederek Can’a cevap veren Bulut ise “Burası meclis salonu meclisle ilgili konuşmalar burada yapılır. Herkes yanlış kelime kullanmaktan imtina edecek. Ben gider yapmadım göz önünde de gider yapmaya hiç gerek duymadım. Yapılan davranışa cevaben konuştum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.