1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. KOTO zirvesinde bir İzmitli: Akın Doğan 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

KOTO zirvesinde bir İzmitli: Akın Doğan 

A+A-

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO). Bu kentteki tartışmasız en büyük sivil toplum örgütü. Ama özellikle son yıllarda büyük çalkantılar içinde. Tarikatların, cemaatlerin, siyasetin  eline düşmüş, oyuncak olmuş.. Kentten kopmuş.. Üyeleri KOTO’dan hiçbir şey beklemez hale gelmiş.
Kuşkusuz bu tablo  ilimizin, özellikle de İzmit’in çok büyük bir kaybıdır.. Geçen Perşembe günü KOTO’nun en tepesindeki ismi, Meclis Başkanı Akın Doğan’ı gazetede ağırladım. 
Akın Doğan İzmit Fethiye Caddesi’nin çocuğu.. 1972 İzmit doğumlu. Ataları Niğde’den gelip İzmit’e yerleşmiş.. Akın Doğan, “Ben İzmitliyim” diyor.. Yıllarca bu şehirde ticaret yaptı.. Özellikle İzmit’in Fethiye Caddesi’nde çok iyi örgütlenen cemaatlerin çağrısına uyup, içlerine girseydi, belki de ticarette çok yükselirdi. Ama o, elindeki işin batmasına engel olamadı. Sonra, babadan kalma Fethiye Caddesi’ndeki binasını sattı. Borçlarını temizledi. Ayağa kalktı. 
“Şimdi ne iş yapıyorsun” diye sordum.  Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında yıkımına karar verilen binaların yıkım işlerini yapıyormuş. İşlerinin iyi olduğunu söyledi. Geçenlerde KOTO’da hem yönetim kurulu, hem Meclis Başkanlığı boşalmıştı. Yeniden seçimler yapıldı. İzmitli Akın Doğan KOTO’nun Meclis Başkanı seçildi. 
 

“SAKIP SABANCI’NIN KOLTUĞUNDA OTURUYORUM”
KOTO Meclis Başkanlığı, bu kentin protokolünde çok önemli, yüksek bir makam.. Doğan, bizim çocuk.. İzmit Fethiye Caddesi’nin çocuğu.. 
Perşembe sabahı geldi.. Simitleri bölüştük, birlikte kahvaltı yaptık. “Abi, protokol ziyareti yapmıyorum. İzmitli bir ağabeyimle bu kent için fikir jimnastiği yapmaya geldim. Bu şehre faydalı olmak istiyorum. Neler yapabilirim, seninle bunları konuşmak istedim” dedi. 
Biz Akın Doğan’la İzmit’i konuşurken, bir başka İzmit sevdalısı Hüseyin Erol ziyarete geldi. Sohbete o da katıldı. 
Akın Doğan 1996’dan beri, yani 20 yıldan bu yana eski İzmit Ticaret Odası’nın, şimdiki Kocaeli Ticaret Odası’nın içinde yönetimlerde görev almış. Bu dönem Meclis Başkanlığı boşalınca, arkadaşları aday göstermiş. Şimdi KOTO’nun Meclis Başkanı. Bu makamda geçmişte çok önemli, çok saygın, çok ağır insanlar oturmuştu. Doğan, “Bir dönem bu Oda’nın Meclis Başkanlığı’nı rahmetli Sakıp Sabancı yapmıştı. Ben şimdi onun koltuğundayım. Sorumluluğumun ağırlığını biliyorum” dedi. 
İzmit’i konuştuk. İzmit’in sorunlarını. Özellikle bu şehrin en sıkıntılı, en çok sorun yaşayan kesiminin, KOTO üyesi esnafların sorunlarını konuştuk. Doğan şehri yaşayan bir insan. Sorunların farkında. Çözüm için kendisinin bir yetkisi yok. Ama KOTO Meclis Başkanı konuşursa, bu sorunları yüksek sesle gündeme getirirse, çözümü konusunda birilerini hizaya getirebilir. Bunu anlattım. 
Akın Doğan, kendisinden önceki yönetimleri en ufak şekilde eleştirmek niyetinde değil. “Ben herkesin elini sıkmaya, herkesi dinlemeye hazırım. Geçmişten bugüne bu Oda’ya hizmet etmiş herkese de teşekkür ediyorum. Bu iş, gönül işi. Geliri, parası yok. Kendi işlerinizden fedakarlık yaparak bu işi üstleniyorsunuz. Elbette çok onurlu bir iş. Ben bu makama geldiysem, çok sevdiğim bu şehre katkı sağlamak zorunda olduğumu biliyorum” dedi. 
Asında KOTO’nun tepeden tırnağa yenilenmeden, yeni bir seçim dönemi geçirmeden durulması mümkün değil. Çok tahrip oldu. Çok prestij kaybetti. Akın Doğan da bunun farkında. KOTO’nun olağan seçimleri en erken Mayıs, en geç Kasım ayında yapılacakmış. Doğan’a, “Yap tamamen İzmitlilerden, Kocaelililer’den listeler. Yeni dönemde göreve talip ol” dedim. Niyeti var gibi. Ama şimdilik böyle bir işe gireceğini telaffuz etmiyor. 
KOTO Meclis Başkanı Doğan, bu sıfatıyla herkesi ziyaret etmeye, herkesle görüşmeye, yeniden KOTO’yu kent gündemine taşımaya hazırlanıyor. Kent sorunları ile ilgili sık sık basın toplantıları düzenleyecek, fikirler, projeler açıklayacak. Başarılar diledim. Benim verebileceğim her türlü desteği vereceğimi söyledim. Çok uzun bir aradan sonra KOTO Yönetiminin zirvesinde bir İzmitli ile İzmit’i konuşma fırsatı bulduğum için Perşembe gününe mutlu başladım. 

c6-004.jpg
İZMİT SEVDALILARI- Perşembe günü benim odamda.. KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan (sağ başta). İzmit esnafı Hüseyin Erol (sol başta). Ortalarında ben.. Simitli kahvaltıda İzmit konuşan üç İzmit sevdalısıydık. 

Fatma Hanım, aynı Fatma Hanım 
Fatma Kaplan Hürriyet ile 2014 yerel seçimleri öncesi İzmit Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunda tanışmıştık. Aslen Tekirdağlı, avukat.. İzmit M. Alipaşa Mahallesi’nin kızı.. 
2014 yerel seçimlerinde CHP’nin İzmit için aday adayları arasında Sefa Sirmen de vardı. Çok takdir ettiğim Ertuğrul Akalın vardı. Ben, Fatma Kaplan Hürriyet’i desteklemiştim. Çünkü, Fatma Hanım’ın farklı bir enerjisi farklı bir samimiyeti vardı. Biraz Leyla Atakan’dı. Biraz Meral Akşener.. Çokça Fatma Kaplan Hürriyet.. 
Herkesle çok iyi diyalog kurabiliyor, yüzünden tebessümü eksik etmeden, samimiyetini herkese gösterebiliyordu. Ön seçimi kaybetti. Siyaseti iyi bilenler hep söyler: ”Siyaset kısmet işidir. Bazen, bir seçimi kaybederken aslında kazanırsınız” denir.
Fatma Kaplan Hürriyet için de öyle oldu. Kılıçdaroğlu, 2015 Kasım ve Haziran seçimlerinde bizim ilimizde ön seçim yapmadı. Yapsa, Fatma Kaplan Hürriyet her halde listede seçilecek sırada yer alamazdı. Akıllı kadın, parti içinde doğru yerde durdu. Haydar Akar’ın liste başı olduğu yerde, 2’nci sıraya yerleşti. O şimdi milletvekili. 
Geçen gün gazeteyi ziyarete geldi. Milletvekili seçildikten sonra bir kez gelmiş, teşekkür etmişti. Genellikle kırmızı ceket tercih ederdi. Bu kez üzerinde açık mavi bir ceket. Şıktı. Yine güler yüzlü, yine samimi, yine sempatik. 
Belli ki milletvekilliğini sevmiş.. Hayatını hiç değiştirmediğini, sürekli halkın içinde olduğunu, rehberinde 50 bin kişinin telefon numarası olduğunu ve sık sık hepsiyle görüştüğünü veya mesajlaştığını anlattı.  Kendisini, “Tamamen örgüte bağlı” bir milletvekili olarak değerlendiriyor. Genel merkez politikalarına, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na bağlığına sık sık vurgu yapıyor. Uzun uzun sohbet ettik. Geçtiğimiz aylarda ailesinin yaşadığı olayın (Fatma Hanım’ın erkek kardeşi, Fatma Hanım’ın eşini bıçakla ağır yaralamıştı) etkisinden tamamen kurtulamadıklarını ama hayatın devam ettiğini söyledi. Eşi; Fatma Hanım’ın erkek kardeşinden davacı olmamış. Ama o olayın vücudundaki derin izlerinin de hala tamamen silinmediğini anlattı.
Fatma Kaplan Hürriyet İzmit’in Huzurevi sorunu ile yakından ilgileniyor. Kocaelispor’u takip ediyor. Ağzından muhalefet için hiç kötü söz duymadım. Kocaeli’ye hizmet konusunda iktidar ile muhalefetin birlikte yapabileceği pek çok şey olduğuna inanıyor.  
Haddime değil.. Ama birden aklıma geldi,  CHP İl Başkanı Sarıbay da sık sık,  ‘Büyükşehir için, İzmit için kadın aday’dan söz ediyordu. 
“Fatma Hanım. Nasıl olsa milletvekilliğinden istifaya gerek yok. Gelin yerel seçimlerde CHP’den Büyükşehir veya İzmit’e aday olun. Yerel seçimin erkene alınması da söz konusu” dedim. 
Hürriyet, hemen itiraz etti. “Ben örgüte bağlı siyaset yapıyorum. Partimin yerel seçimler için en iyi adayı çıkartacağına inanıyorum. Ben halkın bana verdiği görevi yerine getirmeye çalışıyordum.” 
Yine de herkesin aklının bir köşesinde bulunsun. Fatma Kaplan Hürriyet, bu değişmeyen tavrı, samimiyeti, güler yüzü, girişkenliği ile bu kentte gelecek yerel seçimlerde CHP’den Büyükşehir adaylığı için en uygun isim olabilir.

c5-003.jpg

FATMA HANIM’LA-  CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, gazetenin yaş gününü kutlamak için ziyarete geldi.

Anlatın sevgili muhtarlar

Bugün İzmit’te önemli bir toplantı var. Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Yoldaş, son yıllarda muhtarlar ile il siyasetinin bir araya geldiği  ‘balık ziyafeti’ toplantılarını  geleneksel hale getirdi. 
Bugün saat 14.00’de çok sayıda köy ve mahalle muhtarı Gölkay Park Tesisleri’nde bir araya gelecekler. Milletvekilleri, hatta Bakan, Belediye Başkanları da davetli. Kim katılır, kim katılmaz bilemem. Ama AK Partililer muhtarlara değer verir. Önemli katılım bekliyor.
Muhtarlara ve konuklarına balık ikram edilecek. Sonra programda mevlit cemiyeti, Kuran-ı Kerim tilaveti var. Hepsini kabul. Ama böyle bir toplantıda köy ve mahalle muhtarları da kendi bölgelerinin sıkıntılarını, halkın sıkıntı ve beklentilerini açık yüreklilikle ortaya koymalıdırlar. 
Biliyorum, pek çok muhtar da kendi bölgesinde baskı altında. Çünkü kentin her yerinde insanlar sıkıntılı. Yapılmayan yollar var. Alt yapı, üst yapı sorunları var. Başlayıp, yarım kalmış işler var. Muhtarlarla kent siyasetçileri birbirlerine yağ çekmek yerine bu fırsatı değerlendirip, kent sorunlarını ortaya koymalıdırlar.
İlimizin yöneticileri artık muhalefeti, yerel basını falan pek takmıyorlar. Ama bilirim, muhtarlara önem verir, dikkate alırlar. Muhtarlar da kendi bölgelerinin sorunlarını lisan-ı münasiple, ama korkmadan, çekinmeden ilgililere anlatmalıdır. 

Bu yazı toplam 1814 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.