1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kötü çalışma şartlarında rekor kırdık
Kötü çalışma şartlarında rekor kırdık

Kötü çalışma şartlarında rekor kırdık

OECD’nin “Daha İyi Bir Yaşam Endeksi”ne kaynaklık eden İş-Yaşam Dengesi alt endeksinde Türkiye 36 ülke içinde “Çok Uzun Saat Çalışan İşçiler”, “Cinsiyet Eşitsizliği”, “Boş Zaman ve Kişisel Bakım İçin Ayrılan Zaman” sıralamalarının tümünde en kötü sonuçlar

A+A-
OECD’nin verilerini paylaştığı endekste iş ve hayat arasında uygun bir denge sağlamanın tüm işçiler özellikle çalışan ana babalar için sorun oluşturduğu belirtildi. Bazı çiftlerin daha çok çocuk sahibi olmaktan hoşlandığını, ancak çalışmamayı nasıl göze alacaklarını bilmediklerini kaydeden OECD, “Bazı ana babalar ise çocuk sayılarından memnun olmalarına karşın daha fazla çalışmak istiyor. Bu, yönetimler için de bir sorun çünkü ana babalar arzu ettikleri iş/yaşam dengesini başaramazlarsa sadece kendi refahları değil ülkenin gelişmesi de azalıyor” dedi.

Türkiye’de insanların beşte biri ile onda biri arasında bir bölümünün zamanlarını ücretsiz işlerde geçirdikleri belirtildi. OECD, “Türkiye’de aile içinde görevlerin dağılımı hala cinsiyet rollerinden etkilenmiş durumda: Kadınlar ücretsiz ev içi işlerde daha fazla vakit geçirirken, erkeklerin vakitlerini ücretli işlerde daha fazla geçiriyor. Türkiye’de erkekler günde 116 dakikalarını yemek pişirme, temizlik yapma ve bakımda geçiriyor, bu 141 dakika olan OECD ortalamasından düşük ve Türk kadınlarının ev içi işlerde günde harcadıkları 377 dakikanın üçte birinden az. Bu OECD’deki en büyük farklardan biri” dedi. OECD Türkiye’deki iş-yaşam dengesiyle ilgili şu tespitlerde bulundu:

“-İş-yaşam dengesinin bir diğer önemli boyutu kişilerin işte geçirdikleri vakit. Bulgular uzun çalışma saatlerinin kişisel sağlığa zarar verebileceğini, güvenliği tehlikeye düşürebileceğini ve stresi artırabileceğini gösteriyor. Türkiye’de insanlar yılda 1855 saat çalışıyor. Bu OECD ortalaması olan 1765 saatten daha fazla. Haftada 50 saat ya da fazla çalışan işçilerin genel çalışanlar içindeki payı OECD ülkelerinde çok fazla değil. Ancak Türkiye’de işçilerin yüzde 43’ü, OECD’deki yüzde 9 ortalamanın kat kat fazlası olarak çok uzun saatler çalışıyor. Genel olarak Türkiye’de erkekler ücretli işlerde daha fazla zaman geçiriyor. Türkiye’de ‘ücretli işlerde’ erkeklerin yüzde 47’si, kadınların ise yüzde 33’ü çok uzun saatler çalışıyor.” Raporda çok uzun saatler çalışan işçilerin oranı sıralamasında birinci Türkiye’nin yüzde 43’lük bir paya, ardındaki Meksika’nın yüzde 29, İsrail’in ise yüzde 20 orana sahip olduğuna dikkat çekildi.

İŞ-YAŞAM ALT ENDEKSLERİNİN HEPSİNDE EN KÖTÜ

Açıklaması yapılan bu verilere göre Türkiye “Çok Uzun Saat Çalışan İşçiler” sıralamasında 36 ülke arasında ilk sırada yer alırken bu alanda tüm çalışanların binde 2’sinin uzun süre çalıştığı Rusya birinci oldu.
Günde uyku ve yemek dâhil “Boş Zaman ve Kişisel Bakım İçin Ayrılan Zaman” sıralamasında da 36 ülke içinde, sonuncu olan Türkiye’de bir işçi bu konulara günde 13 saat 42 dakika harcıyor. Sıralamada birinci İspanya’daki bir işçi ise günde 16.1 saatini kendine ayırıyor. Türkiye’de çalışma saatlerinin kadınlar aleyhine dengesizliği açısından yapılan “Cinsiyet Eşitsizliği” sıralamasında da 32 ülke arasında sonuncu oldu. Raporda Türk ve Meksikalı kadınların ev işlerinde erkeklerden 4.3 saat daha fazla çalıştıkları, kuzey ülkelerinde ise farkın 1 saate indiği bildirildi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.