1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ gelişiyor, değişiyor
KOÜ gelişiyor, değişiyor

KOÜ gelişiyor, değişiyor

Öğrenci sayısı 85 bin 152’ye ulaşan, yeni eğitim öğretim dönemine geçen hafta başlayan Kocaeli Üniversitesi’nde gelişim ve değişim sürüyor.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr.Sadettin Hülagü ve ekibi de, sorunları çözüp, yeni projeleri hayata geçiriyor. Kocaeli Üniversitesi’nden geçtiğimiz yıl 12 bin 584 öğrenci mezun oldu. Bu yıl ek yerleştirmeyle birlikte 12 bin 696 öğrenci kayıt yaptırdı. Üniversite de 237’si Profesör, 211’i Doçent olmak üzere toplam 2050 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi görev yapıyor. Kocaeli Üniversitesi’nde dünyanın 106 ülkesinde öğrenci bulunuyor. Bu yıl yeni kayıt yaptıran 104 yabancı öğrenci ile birlikte yabancı öğrenci sayısı 1376’ya çıktı. Yabancı öğrencilerin büyük bölümünü, Azerbaycan, Türkmenistan ve Suriyeli öğrenciler oluşturuyor. Balkanlardan gelen ve Türk asıllı Avrupalı öğrencilerin sayısı da bir hayli çok. KOÜ’de bu büyümeye paralel olarak yeni binalar, projeler de hayata geçiyor.

EN BÜYÜK SORUN OTOPARK

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde en büyük ihtiyaç otopark. Tıp Fakültesi Hastanesi ile Üniversiteye günde ortalama 25 bin kişi gidip-geliyor. Umuttepe Kampusu ve Hastane yolu ile çevresi araçlarla dolu. Bu soruna uzun vadeli çözüm için Üniversite Rektörlüğü ile Büyükşehir arasında yapılan mutabakat çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi hastane karşısında bulunan mevcut otoparkın bulunduğu 10 bin metrekarelik alana 1600 araç kapasiteli 4 katlı otopark yapacak. Projesi tamamlanmak üzere olan otopark projesine yakında başlanacak. Otopark hizmete açıldığında, Umuttepe Kampüsünde çok uzun yıllar otopark sorunu yaşanmayacak.

EK POLİKLİNİK İNŞAATI BAŞLADI

Her gün yüzlerce hastaya poliklinik hizmetinin verildiği Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması için geliştirilen büyük projelerden bir yenisi daha hayata geçiriliyor.

Mevcut poliklinik binasının karşısında inşaatı hızla bir şekilde devam eden 29 bin metrekarelik alana 5 katlı olarak inşa edilen Ek Poliklinik ve Araştırma Laboratuvarı ve Uygulama Merkezinin 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor. Projeye büyük önem veren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, inşaatı devam eden ek poliklinik ile ilgili şu bilgileri verdi:

“- Ek polikliniğin en üst katında Avrupa çapında Gastroentoloji ve Eğitim Merkezi,  5 bin metrekarelik zemin katında İyi Hekim Uygulama Merkezi olacak. Helikopter pistini de bünyesinde bulunduracak Ek Poliklinik binasın üst katlarında özel odalar ve VİP bölümü de yer alacak. Mevcut binadaki fizik tedavi, psikiyatri bölümleri mevcut polikliniklerin yerine taşınacak. Onlardan boşalan bölümler özel klinik odaları olarak hizmet verecek. Yeni ek binaya taşınacak bazı polikliniklerin yerine yoğun bakım üniteleri genişletilip yeni yataklar açılacak”

EĞİTİM BLOĞU 2018’DE BİTİRİLECEK

Kocaeli Üniversitesi’nin kendi imkanları ile yaptırdığı, İlahiyat Fakültesi’nin alt tarafından toplam 10 bin 500 metrekarelik alana sahip 4 katlı Eğitim Bloğu(Batı Yerleşkesi Eğitim Fakültesi Binası) inşaatına başlandı. 2018 yılında bitirilmesi planlanan Eğitim Bloğuna halen farklı yerlerde bulunan Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri taşınacak.

TIBBİ ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Deneysel Tıbbi Araştırmaların yapılacağı DETAB binası yapılıyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yanında 2 bin 300 metrekarelik alana 3 katlı olarak inşa edilen DETAB binası tamamlandığında bu merkezde hayvan deneyleri yapılacak. Üniversitenin Akredite Araştırma Merkezi ile hastanenin araştırması güçlendirilecek. 2018 yılında bitirilmesi planlanan DETAB binasına Tıp Fakültesi’nin Araştırma Birimleri taşınacak. Çalışmalar, Prof.Dr. Tijen Utkan koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek. Tıp Fakültesi Hastanesi’ne alınan MR Radyoterapi(Varlantriloji) cihazının Cumhurbaşkanının talimatı ile Üniversiteye kazandırıldığını açıklayan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hülagü, bu cihaz sayesinde günde ortalama 60 ilave kanser hastasının yararlandığını söyledi.

ONKOLOJİ VE PALYATİF BAKIM MERKEZİ

İzmitli Aracı ailesinin Kocaeli Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile Umuttepe Yerleşkesinde yaptırdığı Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi, Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi’ne dönüştürüldü. Biraz gecikse de inşaatı tamamlanan, yıl sonuna kadar hizmete açılması planlanan merkezde görev yapacak hekim, hemşire, temizlik personeli talep edildi.

GÜVENLİK TAKİP SİSTEMİ

Güvenliğe önem veren ve huzurlu bir ortamı amaçlayan üniversite yönetimi, kampus içindeki yoğun alanlarda yüksek çözünürlüklü kameralar yerleştirdi. Yeni alınan 2 adet X-Ray cihazı ve 2 adet metal kapı detektörlerle giriş-çıkışlar kontrol ediliyor. 

ANITPARK’A ÜNİBEL

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi’nde bulunan Konservatuar, Sekapark’ta eski Mekanik Atölye binasına, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin de kapatılan FETÖ okullarından Erkul Kolej binasına taşınacağını belirten Rektör Prof.Dr.Hülagü, Anıtpark Yerleşkesi’ne Ünibel Polikliniği açacaklarını, Mimarlık Fakültesi’nin aynı yerinde devam edeceğini söyledi.

İSU, ÜNİVERSİTE İÇİNDE GÖLET YAPIYOR

Bu arada İSU, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin alt tarafındaki bulunan vadide 15 bin metreküp su kapasiteli gölet yapıyor. Su tasarrufu sağlanması amacıyla yapılacak gölet suyundan yeşil alanlar sulanacak. Baraj alanında bazı hayvanların da yer alacağı doğal zenginlikte oluşturulacak.

UMUTTEPE’DE BÜYÜKŞEHİR HİZMETLERİ

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü içindeki yollarda çekilen çileyi yaptığı yollarla sonlandırmıştı. Büyükşehir Belediyesi, yolcuların bekleme yerinde klimalı, internet, yolcu bilgilendirme ekranı, cep telefonu şarj üniteleri, kent kart dolum cihazları bulunan modern ve konforlu durakta yaptı. Umuttepe Yerleşkesinde araç giriş çıkışlarını rahatlatmak için yollar genişletildi. Araç durak yerleri ve otobüs bekleme yerlerinde düzenleme yapıldı.

ÜNİVERSİTE İÇİNDE 5 BİN KİŞİLİK CAMİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hülagü, Umuttepe Kampüsüne 5 bin kişilik cami yapmak için ihale aşamasına gelindiğini açıkladı. Prof.Dr.Hülagü: “Fen Edebiyat Fakültesi’nin ön tarafına 4 bin 500 metrekarelik alana 5 bin kişi kapasiteli cami yapacağız. 3 katlı olarak planladığımız caminin mimarisinin Nevşehir Üniversitesi içinde caminin benzeri, Osmanlı-Selçuklu mimarisine uygun olarak yapmak istiyoruz” dedi.

Kocaeli Üniversitesi, İzmit Belediyesi işbirliği ile yapılan Üniversiteli Pazarı tamamlandı. 566 metrekaresi açık, 579 metrekaresi kapalı alandan oluşan Üniversiteli Pazarı’nda Genç-İz Ofisi, fuaye, ve sergi salonlarının yanı sıra KOÜ Store, öğrenci kulüp ve etkinlikleri ve tanıtımı yapılacak. Üniversiteli Pazarı’nın önümüzdeki günlerde hizmete girmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum