1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ öğrenci konseyi seçimi iptal edildi
KOÜ öğrenci konseyi seçimi iptal edildi

KOÜ öğrenci konseyi seçimi iptal edildi

Kocaeli Üniversitesi’nde, Ülkü Ocakları üyesi Fahrettin Porsuk’un başkan olması ile sonuçlanan Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçimi rektörlük kararı ile iptal edildi.

A+A-

KOÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada kararın 16 Aralık’ta yapılan toplantı da iptal edildiği duyuruldu. Yeni seçim tarihi ise açıklanmadı. Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçimi 25 Kasım’da yapılmış, seçimde AK Partililerin desteklediği Eğitim Fakültesi Temsilcisi Metin Geldeş, Ülkü Ocakları’ndan gelen Mühendislik Fakültesi Temsilcisi Fahrettin Porsuk ve bağımsız aday Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO Temsilcisi Kader Nur Palaz aday olmuştu. Seçimde Fahrettin Porsuk, 19 oy alarak yeni başkan seçildi. Metin Geldeş 18 oyda kaldı. Metin Geldeş sonuca itiraz etti. Divan heyeti seçimi Fahrettin Porsuk’un kazandığı ilan edildi. Ancak üniversite yönetiminin, seçimi iptal etti.

fahrettin-porsuk.jpg

İPTAL KOMİSYONU MU, YARANMA KOMİSYONU MU?

KOÜ Rektörlüğü’nün aldığı karar ile başkanlığı iptal olan Fahrettin Porsuk şu açıklamada bulundu:

-“Sadettin Hülagü; (Madde: 9/b) aykırı olarak "Program Temsilcisi" seçilmesi yerine, "Sınıf Temsilcisi" seçimi yapıldı ise bu tutanakların altına imza atan okul müdürleri hakkında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı mı? Komisyon Başkanı seçtiğiniz aynı zamanda yardımcınız olan şahısın hangi sendika üyesi olduğunu ve üniversitede aktif siyaset yaptığını bizden iyi bilmez misiniz. Araştırma komisyonu (Madde: 6/b) "Siyasi parti ve organlarında üye veya görevli olmaması" maddesini yönetmeliğe dahil etmeksizin Mustafa Şikşik temsilciliğini nasıl onaylıyor? Konseye adaylığını koymuş olan Metin Geldeş AKP de bölge koordinatörlüğü yapıyor, neden araştırılmadan adaylığı kabul ediliyor? Araştırma komisyonu mu kurdunuz seçim iptal komisyonu mu yoksa yaranma komisyonu mu? Adalet teraziniz güçten yana mı basıyor Hak'tan yana mı? Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır derken; göklerden gelen karar iktidardan mı geliyor Allah'tan mı? Alnınız her gün secdeye vardığında düşünmez misiniz ki çocuklarıma verdiğim lokma helal mi? Mahşeri vicdanın şaşmaz, adaleti elbet tecelli edecektir de kul hakkıyla yüce Allah'ın karşısına çıktığınızda makam sevdası için sarıldığınız dağların parçalanması da kaçınılmaz olacaktır.”

REKTÖRLÜĞÜN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Komisyon üyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Prof. Dr. Muhsin Halis, Prof. Dr. Yasin Kişilioğlu, Prof. Dr. Abdülkadir Şenkal ve Prof. Dr. Hakan Çebi’nin oybirliğiyle aldığı karara göre gerekçeler şöyle:

a- Kartepe Turizm Meslek Yüksekokulu’nda seçim yönetmeliğine aykırı olarak ‘Program Temsilcisi’ seçilmesi yerine, ‘Sınıf Temsilcisi’ seçimi yapıldığı

b- Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksekokulu’nda seçim yönetmeliğine aykırı olarak ‘Program Temsilcisi’ seçilmesi yerine, ‘Sınıf Temsilcisi’ seçimi yapıldığı

c- Önceki seçimde oy kullanmasına izin verilmeyen Karamürsel MYO Temsilcisi Mustafa Şişik’in, her ne kadar müdürlükten gelen yazıda Öğrenci Konseyi Başkanlığı ile yönetim kurulu ve denetleme kurulu üyeliği seçimlerine oy kullanması uygun olsa da, yönetmeliğe aykırı olarak ‘Program Temsilcisi’ seçilmesi yerine, ‘Sınıf Temsilcisi’ seçimi yapıldığı

d- Öğrenci Temsilciliği Seçim Yönetmeliği’nin ilgili madde 18/c bendine istinaden gizli oylama açık tasnif yapılması gerekirken, bir tutanak ile yönetmeliğe aykırı olarak açık oylama ve açık sayım yapıldığı

e- Şikayet konusu birimler dışındaki enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında da yönetmeliğe aykırı ‘Program/Bölüm Temsilcisi’ seçilmesi yerine, ‘Sınıf Temsilcisi’ seçimleri yapıldığı anlaşılmıştır.

Bu itibarla, üniversitemizin tüm birimlerinde öğrenci temsilcisi seçimlerinin yenilenmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Ayşegül KALAYCI

karar-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.