1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KOÜ Tıp Fakültesi'nde çocuk hayatı kurtarılıyor
KOÜ Tıp Fakültesi'nde çocuk hayatı kurtarılıyor

KOÜ Tıp Fakültesi'nde çocuk hayatı kurtarılıyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesinde kurulan Çocuk kemik İliği Nakil Ünitesi, basına tanıtıldı.

A+A-

Geçen yıl ekim ayında ruhsat alan, mayıs ayında hasta kabulüne başlanan KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesindeki  Çocuk Kemik İliği  Nakil Ünitesi, basına ve kamuoyuna tanıtıldı. Ünitede kemik iliği nakli yapılan ve sağlık durumları gayet iyi olan üç çocuk hastanın önümüzdeki günlerde taburcu edileceği açıklandı. 
Mayıs ayında hasta kabulüne başlayan Çocuk Kemik İliği  Nakil üniversitesinde ilk olarak  Kartepe ilçesinde oturan, Akdeniz anemisi teşhisi konulan  5 yaşındaki  Mahmut melih Özdemir ile Adapazarı’nda oturan  lösemi hastalığının tekrarladığı anlaşılan  15 yaşındaki  Ömer Can Kumlu ve yine  Adapazarı’nda oturan  beyin dejeneratif hastası  5 yaşındaki  Batuhan Bozal’a  ilik nakli yapıldığı açıklandı. Bu üç çocuk hastanın önümüzdeki günlerde taburcu edilmesinin ardından,  sırada bekleyen 6 çocuk hasta nakil odalarına alınacak. Tanıtım toplantısı, KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Morfoloji  Binanın 3 ncü katında gerçekleşti.  Tanıtım toplantısına  KOÜ Tıp Fakültesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Şükrü Hatun ile, Nakil Ünitesi sorumlusu  Hematolog  Doç.Dr.Emine Zengin, Nakil Hekimi Hematolog  Prof.Dr. Nazan Sarper, evsahipliği yaptılar. Toplantıya  Tıp Fakültesi  Hastanesi Başhekimi  Prof.Dr.Zafer Cantürk, Prof.Dr.Ayşe Sevim Gökalp,  Prof.Dr.  Ayşe Engin Arısoy,  Prof.Dr.Emin Sami  Arısoy, Prof.Dr. Metin Aydoğan,  Prof.Dr.Kenan Berk, Doç.Dr.Seda Uyan, Doç.Dr. Ayşe Aydoğan,  Prof.Dr. Gülcan Türker, Prof.Dr. Birsen Mutlu, Prof.Dr. Binnaz Sarper, Prof.Dr. Nazım Mutlu, Doç.Dr. Zuhal Gündoğdu katıldılar. 
BİR GÜN 
Törende konuşan, bu bölümün kurulmasında çok önemli payı bulunan  çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı  Prof.Dr. Şükrü Hatun şunları söyledi: “Kemik iliği  nakli bölümü  hastanemizin ihtiyaçlarından biriydi. Kanak bulunması en önemli konuydu. Birçok arkadaşımızın katkısı oldu. Böyle bir birim kurulduktan sonra  kemik iliği nakli yapılması da  zahmetli bir iş. Bugün hepimiz için çok umtul bir gün oldu. Bu önemli tesisi kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz." Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi  Prof.Dr.Zafer Cantürk de  “Arkadaşlarımı gayretleri nedeniyle kutluyorum. Biz de bu bölüme hertürlü desteği vermeye  devam edeceğiz” dedi.
Nakil Ünitesi Sorumlusu  Hematolog Doç.Dr. Emine Zengin de törende şunları söyledi: “Bu bizim için çok önemli bir başarı. Buranın kurulmasında emeği olan  bütün yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Bu bir ekip ve aile işidir. Bize destek veren, yol gösteren,  önümüzü açan ekibi mahçup etmeyeceğiz.”Doç.Dr.Zengin   Kök Hücre  aferez  ünitesi konusunda  Anadolu Sağlık  Merkezinden destek aldıklarını, kendi bünyerinde de bu merkezden kurulması gerektiğini belirtti. KOÜ tıp Fakültesinde hizmete giren ve ilk aşamada 3 çocuk hastanın hayatını kurtaran merkezde   herhangi bir ücret alınmıyor.Kemik iliği nakli uygulanan hastaların  tedavisi ortalama 30 gün sürüyor.  Bu süre içinde hastanın annesi de refakatçi olarak kalabiliyor. Hastaya yapılan naklin başarılı olup olmadığı, bir ay sonra yapılan tetkiklerle anlaşılıyor. 
Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.