1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ’de emek piyasası konuşuldu
KOÜ’de emek piyasası konuşuldu

KOÜ’de emek piyasası konuşuldu

Kocaeli, Westminster (İngiltere), Silesian (Çek Cumhuriyeti) Üniversiteleri ile IRES Piemonte Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İtalya), Türk Sosyal Bilimler Derneği, Kocaeli Sanayi Odası,  Tü

A+A-

Kocaeli, Westminster (İngiltere), Silesian (Çek Cumhuriyeti) Üniversiteleri ile IRES Piemonte Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İtalya), Türk Sosyal Bilimler Derneği, Kocaeli Sanayi Odası,  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Türkiye Petro Kimya Lastik İşçileri Sendikası (PETROL-İŞ), Çalışma ve Toplum Dergisi, International Journal of Politics & Economics (İngiltere), IJOPEC Publishing (İngiltere) ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın işbirliğinde düzenlenen “3. Uluslararası Ekonomi Politik Konferansı” yapıldı.

Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen konferansın açılış töreni Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Üniversite üst yönetimi ve çok sayıda akademisyenin katılım gösterdiği konferansın ana teması “Emek Piyasaları ve İstihdam” olarak belirlendi. 2008 krizi sonrası dünya ekonomisinde ortaya çıkan gelişmeler bağlamında belirlenen ana tema etrafında çok çeşitli konuların ele alınacağı konferansın açılış konuşmasını Doç. Dr. İsmail Şiriner yaptı.. Şiriner konuşmasında ‘’Bu konferans Türkiye’de yapılan ilk ekonomi politik konferansı. 2008 krizi nedeniyle ortaya çıkan işsizlik ve istihdam sorununa dikkat  çekmek için bu yılki konu’’Emek piyasaları ve istihdam olarak belirlendi’’ dedi.‘’. Şiriner’in ardından  İİBF İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recep Tarı da kriz kaynaklı işsizliğin arttığını,bunun sonucu olarak da gelir dağılımının bozulduğunu söyledi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Fettahoğlu da paydaş üniversitelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında global krize değinerek ‘’Kriz tüm dünyada derinleşerek devam etmektedir’’ dedi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise  Kocaeli’deki üretim, istihdam ve krize değindi. Paydaş Üniversitelerin temsilcilerinin de konuşmacı olarak katıldıkları konferansta emek, uluslararası rekabet, göç konularından sendikal örgütlenmelere, işsizlik, yeni teknolojilerin kullanımından iş kalitesine, kadınların istihdamından aktif işgücü piyasalarına kadar oldukça geniş alanda  çok sayıda bildiri  3 gün boyunca sunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.