1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ’de Kadın Sorunları Araştırma Merkezi yenilendi
KOÜ’de Kadın Sorunları Araştırma Merkezi yenilendi

KOÜ’de Kadın Sorunları Araştırma Merkezi yenilendi

Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi yeni bir yapılanmayla çalışmalarına hız verdi. Müdürlüğüne Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi yeni bir yapılanmayla çalışmalarına hız verdi. Müdürlüğüne Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münevver Tekcan’ın getirildiği merkezde Yrd. Doç. Dr. Meryem Gürbüz, Yrd. Doç. Dr. Gözde Yılmaz, Öğr. Gör. Ayşegül Gökalp ve Arş. Gör. Serpil Yazıcı da yönetim kurulunda görevlendirildi. Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin önceki dönemde belirtilen amaçlara ilave olarak yeni dönemde kentle olan bağlantıyı arttırmayı hedeflediğini belirten Doç. Dr. Tekcan “Özellikle Kocaeli ve Kadın, İzmit’te Yaşayan Kadın, Sanayi ve Kadın gibi konu başlıkları üzerinde çalışılması önerildi. Bizler de ileriki dönemlerimizde bu alanlarda çalışmalar yapma yönünde motive olmuş durumdayız. Yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızın da önerileri, projeleri bu doğrultuda ve yapılanmamız tamamlandığında bunları hayata geçirmeyi istiyoruz” dedi. Doç. Dr. Tekcan merkeze atanmadan önce bu alanda çalışmalar yürüten ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi aldıklarını ve bu merkezlerin kadının temsili, sunumu üzerinde çalıştıklarını, kadın sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri üzerinde projeler geliştirdiklerini belirtti. Kadınların yaşadıkları sorunlar ile ilgili tespit ve temsil konusunun ötesinde yeni yönelimler ve çözüm arayışlarında Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin de çalışmalar yürüteceğini ifade eden Doç. Dr. Tekcan “Şu anda 14 üniversitede yürütülen ve İstanbul Teknik Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilen projenin Kocaeli Üniversitesi kısmını yürütüyoruz. Bu çalışmada yönetim, akademik ve idari birimler ile öğrenciler arasındaki cinsiyet dağılımı bulunmaya çalışılıyor. 24 Ocak 2011’de sona erecek araştırmaya destek vermek bizleri memnun etti” dedi.

Veriler çok önemli

Bilim, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda cinsiyet dağılımlarının bulunmasıyla elde edilecek istatistiki verilerin önemli olduğunu düşündüklerini belirten Doç. Dr. Tekcan dinamik ve genç bir ekip olarak sorumluluklarının farkında olduklarını söyledi. E-derginin hazırlanması, bir kütüphanenin oluşturulması, bilimsel çalışmalar düzenlenmesi ve varolanlara destek verilmesi gibi öncelikli çalışmalar için görüş birliğinde olduklarını ve kısa süre içinde çalışmaların başlayacağını belirten Doç. Dr. Tekcan “Kocaeli Üniversitesi pek çok alanda her geçen gün daha da iyi noktalarda hizmet veriyor. Bizler de bunun farkında olarak ve ileri dönemlere dair düşüncelerimizi paylaşıyoruz ve yapılabilirlikler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’deki ve uluslararası alandaki benzer yapılanmaları ve çalışmaları da takip ederek alandan haberdar olmaya çalışıyoruz” dedi. Öğrenmenin sürekliliğinden hareketle alandaki okumalarını arttıran merkez üyelerinin uygun koşul ve akademik kadroların oluşturulması halinde eğitim kısmında da çalışmalarda bulunmak istediklerini ifade eden Doç. Dr. Tekcan, yapılacak çok şeyin olduğunu ancak her şeyin bir anda değil de koşullar olgunlaştığında paylaşılmasının daha yararlı olacağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.