1. HABERLER

  2. KOÜ’de yeni medya sempozyumu
KOÜ’de yeni medya sempozyumu

KOÜ’de yeni medya sempozyumu

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu’ KOÜ İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

A+A-
Bu konuda çalışma yapan araştırmacıların bir araya geldiği sempozyumda, nefret söyleminden siber zorbalığa, trollerden sosyal medyaya varıncaya kadar yeni medyanın etik sorunları tartışıldı.
‘Yeni Medyanın Etik Sorunları’ başlıklı ilk oturuma, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Doç. Dr. Günseli Bayraktutan, Nişantaşı Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Zeynep Özarslan, Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları doktara programından doktora öğrencisi Sinan Aşçı, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden Prof. Dr. Ruhdan Uzun ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü doktora öğrencisi Şule Karataş katıldı. Doç. Dr. Günseli Bayraktutan, ‘Yeni Medya ve Etik’ isimli bir TÜBİTAK Projesi’nden bahsetti. Bayraktutan 2,5 yıl önce tamamlanan bir alan çalışmasının sonuçlarından bir kısmını dinleyicilerle paylaştı. Projenin yeni medyada etik sorunlarını ve ilkelerini saptamak amacıyla yapıldığına dikkat çeken Bayraktutan, “Bu projede yeni medya ortamlarındaki etik sorunların, kapsamlı bir şekilde alan araştırmasıyla saptamasını yapmak” dedi.
KOÜ’deki programda ikinci oturumda temel eğitim gençliğinde siber zorbalık- proje ön bulguları, üçüncü oturumunda siber zorbalık ve önleyici çalışmalar, son oturumda ise yeni medya okur yazarlığı ve siber zorbalık konusunda değerlendirme yapıldı.
Nişantaşı, Başkent, Galatasaray, Gazi, Hacettepe, Anadolu, İstanbul Bilgi, Hasan Kalyoncu, Akdeniz, İstanbul Şehir Üniversitelerinden gelen uzmanlar tarafından verilen bilgilerle öğrenciler, yeni medya okuryazarlığı ve siber zorbalık hakkında bilgiler aldı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.