1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ'den, çocuklarda teknoloji bağımlılığına yönelik uyarı
KOÜ'den, çocuklarda teknoloji bağımlılığına yönelik uyarı

KOÜ'den, çocuklarda teknoloji bağımlılığına yönelik uyarı

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen teknolojinin, hayatımıza kattığı birçok faydayla birlikte özellikle çocuklar için zararları olduğu da son dönemlerde yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, çocuklar için tehlike arz eden teknoloji bağımlılığının ne olduğu ve bu konuda ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

İHTİYAÇLAR İÇİN GEREKEN ZAMANDAN ÖDÜN VERİLEREK TEKNOLOJİYE ZAMAN HARCANIYOR

Prof. Dr. Yıldırım çocuklarda ve yetişkinlerde teknoloji bağımlılığının ne olduğundan bahsederek, “Öncelikle bağımlılık nedir? sorusuna cevap vermeliyiz. Herhangi bir konudaki bağımlılık bir şey elde edilemediğinde duyulan yoksunluk hissidir. Teknoloji bağımlılığı da; bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri teknolojik cihazlar ile geçirilen zamanın kontrol edilememesine ve elde edilemediğinde duyulan yokluk hissine denir. Bir çocuk teknolojik aletlerin başında geçirdiği zamanı kontrol edemiyorsa, ebeveynin müdahalesine rağmen oyunun karşısından kalkamıyorsa bunlar teknoloji bağımlılığına örnek teşkil eder. İnternette geçirilen zamanın kontrol edilememesi özellikle çocuklar için bir takım sorunlara neden olur. Bu sorunların en başında; Doğal hayat içerisindeki ihtiyaçlar için harcanması gereken zamandan ödün vererek teknolojiye zaman harcanması geliyor. Örneğin; beslenmek için, uyumak için harcaması gereken zamandan fedakârlık yaparak teknolojiyle zaman geçiriliyor. Çocuklar teknolojiyle vakit geçirirken doğal hayatlarından ödün vermeye başladığı andan itibaren bu bir bağımlılık haline geliyor. Ebeveynlerinde bunun önüne geçmek için çocuklarını kısıtlama yoluna gidiyorlar ve çocuklarda bu kısıtlamayla beraber bir yoksunluk hissi oluşuyor. İnternette zaman geçiriyor uykusuz kalıyor ebeveyn baskısıyla kullanamıyor yine bir yoksunluk hissi oluşuyor. Buradaki temel sorun, doğal aktiviteler için harcayacak olduğu zamanı bunların yanında eğitim öğretim hayatı için yani ödevleri ve sorumlulukları için harcaması için gereken zamanı teknolojiyle geçirmiş oluyor. Bu gibi belirtiler çocukların teknolojiye bağımlı olduklarını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİ FAYDALI ALANLARDA KULLANILMALI

Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Teknolojiyi nasıl yararlı bir şekilde kullanabileceğimizden bahsederek; “Teknoloji iyi yönde kullanılabildiği takdirde tabii ki faydalı. İnsanların teknolojiye neden ihtiyaç duyduğu düşünülmeli. İnsanoğlu olarak ilk amacımız doğayla baş edebilme. Bu nedenle öncelikle doğanın zorlu koşullarında daha rahat hayat sürebilmek için teknolojiyi üretmemiz ve kullanmamız gerekiyor. Boşa zaman harcamamıza neden olacak şeylerden uzak durmak gerek. Çocuklar tabii ki bilgisayar, tablet, cep telefonu kullanmalı. Ancak bunların nerelerde faydalı olduğunu tespit edip teknolojiyi o yönde kullanmamız gerek. İlk olarak interneti nasıl faydalı kullanabiliriz dersek, teknoloji bilgiye ulaşmak konusunda hız ve erişim kolaylığı sağlamakta. Çocuk ödevlerini yaparken teknoloji sayesinde bilgiye çok kolay ulaşılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus çocuğun teknolojiyi bilgiye erişmek için kullandığından emin olunması gerektiği. Elbette çocuk oyun çağında teknolojiyi oyun oynayarak ya da eğlence amaçlı da kullanabilir. Ama bu süre çocuğun sokakta oyun oynamasından daha az bir süre olmalı. Oyunların içinde ödül ve ceza olmamalı. Eğer varsa da belli bir düzeyde olmalıdır. Bu çok önemli bir husus. Eğer bir oyun yüksek bir ödül veriyorsa çocuğun daha çok hırs yapmasına neden olur ve bu da bağımlılık yaratır ya da olan bağımlılığı arttırır. Aynı şekilde çocuğun internet ortamında yaptığı paylaşımlarının da çocuğun yaşına uygun olmasına dikkat edilmeli.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.