1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ’nün önümüzdeki 4 yılı çok parlak olacak
KOÜ’nün önümüzdeki 4 yılı çok parlak olacak

KOÜ’nün önümüzdeki 4 yılı çok parlak olacak

Kimileri için çok gergin, kimileri için çok heyecanlı geçen “Kocaeli Üniversitesi’nde Rektör Belirleme” süreci, önceki akşam tamamlandı. Süreç başladığından buyana bir an bile, KÜ Rektörlüğün

A+A-

Kimileri için çok gergin, kimileri için çok heyecanlı geçen “Kocaeli Üniversitesi’nde Rektör Belirleme” süreci, önceki akşam tamamlandı. Süreç başladığından buyana bir an bile, KÜ Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Seer Komsuoğlu’nun  atanacağından kuşku duymadım. Nitekim, beklediğim gibi oldu.

Kocaeli tuhaf bir kent. Aşırı politize olmuş, herkesin her şeye burnunu soktuğu, komplo teorilerinin çok yoğun olarak ortalıkta dolaştığı , her taşın altında bir şeylerin arandığı bir kent.

Bir üniversiteye yapılacak Rektör ataması ile, bu kentte neredeyse bütün siyasetçilerin, bütün gazetecilerin, iş dünyası, ticaret dünyası, hatta halkın  ilgileniyor olması son derece tuhaftır.

Kocaeli Üniversitesi-ya da herhangi bir üniversite- bir ticari kurum değildir. siyaset kurumu değildir. Üniversite, eğitim ve bilim kurumudur. Öyle kentin bütün dinamikleri ile çok fala haşır neşir olması bekleneme. tam tersine, olabildiğince kendi içine kapalı olmalı, bilim üretmek için çok fazla zaman ayırmalı, bu kuruma ailelerinin büyük fedakarlıklarla teslim ettiği gençleri en iyi şekilde eğitip, ülke hizmetine hazırlamalıdır.

Bizim ilimizde sık sık “Üniversite-Sanayi” işbirliğinden, bu işbirliğinin eksikliğinden söz edilir. Herkes, her fırsatta, her söylemde Üniversite’nin öneminden, değerinden söz eder. Ama kimse, Üniversite’nin sorunlarını,eksiklerini azaltmak konusunda kendi üzerinde bir görev bulunduğunu görmez. Hep Ünivesite’den bir şeyler beklenir.

Bunları yanlış buluyorum. KOÜ’nün, ya da herhangi bir üniversitesinin iç işlerine, işleyişine, kentin bütün dinamiklerinin burnunu sokma ihtiyacı duyuyor olmasını da yanlış buluyorum.

Üniversite rektörünün nasıl atanacağı, yasalarla çok net biimde belirlenmiştir. Süreç işlemiş, honmal olan, maul olan son karar verilmiştir. Bu süreci “demokratik bir seçim” süreci olaak değerlendirmek de, salt siyasi tercihe dayalı bir atama olarak  değerlendirmek de yanlıştır.

KÜ Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun atanmasıyla, ilimizdeki bazı önyargılar da yıkıldı. Süreç,  21 Ekim’deki üniversite içi seçimle başlamıştı. Bu seçimde, mevcut rektör Prof. Dr. Sezer komsuoğlu, rakiplerine çok büyük-beklenenin çok üzerinde- fark attı. Eğer, kurum içindeki bu seçimde, Sezer hanım biraz geride kalsa, ya da aradaki fark bukadar büyük olmasa, Cumhurbaşkanı’nın atamasında  sonucun farklı çıkma ihtimali kuşkusuz vardı.

Ama kurum içindeki seçimden bu kadar büyük fark çıkınca, artık KOÜ rektörlüğüne, son kararı verecek kişi kim olursa olsun, Prof. Komsuoğlu’ndan başka birinin atanması mümkün değildi. Buna rağmen, olay sürekli speküle edildi. Herkes ahkam kesmeye başladı. hayatı boyunca Üniversite kapası içinden girmemiş, eğitimi, birikimi kariyeri, bu konuda ahkam kesmek için tamamen yetersiz insanlar bile yorumlar yaptılar.

Hele hele YÖK’ten Köşk’e giden listede, ilk sıraya Prof. Dr. Abut’un adı yazılıp, Sezer hanım 2 nci sıraya konulunca, “Tamam bu iş bitti. YÖK Komsuoğlu’nun biletini kesti. Cumhurbaşkanı da Abut’u atayacak” görüşü hakim oldu.

Bu tablo, Prof. Dr. Sezer komsuoğlu’nun gücüne hakaret olduğu kadar, altertanif aday gibi gözüken Prof. Dr. Nurettin Abut için de aslında bir hakaretti.

rektör sezer hanım’ın, mevcut hükümet, mevcut Cumhurbaşkanı nezdindeki gücü, hiç kimseden daha az değildi. Sezer Hanım, ufak tefek bir insan. Ama sanılandan çok daha derin bir yöneticidir. Aileden gelen, Trabzon lobisinden gelen büyük gücü vardır. Dahası, Sezer Hanım’ın, bu hükümet ya da günümüz siyasi otoritesi tarafından elemine edilmesi, bir başkasına tercih edilmesi için de neden yoktur.

Seçim, ya da atama süreci öncesinde iki kez sayın Rektör’le görüşme fırsatı bulmuştum. Kurum içindeki seçimden hiç kuşkusu yoktu. Ama bu seçim bittikten sonra, ortaya çok farklı ve beklenmedik bir sonuç çıkmadığı taktirde,  “Cumhurbaşkanı tarafından atanmak” konusunda çok daha emin, çok daha kuşkusuzdu. Cumhurbsakanı Gül de, bu ülkede herkesin saygı duyması ve güvenmesi gereken çok önemli bir insan. Gül’den, sırf siyasi tercihle beklenenin ve doğru olanın dışında bir karar alacağını ummak bile, bence haksızlıktı.

Süreç bitti. Artık, Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, 4 yıl daha Kocaeli Üniversitesi Rektörüdür. Önemli bir ayrıntı, son kez 4 yıl için Rektör’dür.  2015 yılında Rektörlük için yeniden seçim yapılırken, Sayın Komsuoğlu aday bile olamayacaktır.

Kocaeli Üniversitesi, yazının girişinde de anlattığım kentin gereksiz ve bunaltıcı yakın ilgisinden de kaynaklanan nedenlerle, kurulduğundan buyana hep Rektörlük konusunda çalkantılar yaşamıştır. Kuruc Rektör, değerli Hocam Sayın Prof. Dr. Atıf Ural, bu nedenle çok rahat ve huzurlu çalışma ortamı bulamadı. Nitekim, beklendiği gibi, Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, Atıf Hoca’yı devirdi. Prof. Komsuoğlu, daha sonra  kendi ekibini oluşturdu. ster istemez, bir sonraki seçimi hedefledi. Rahmetli Baki Hoca, ikinci kez seçildi. Yine sancılı bir süreçti. İkinci ve son 4 yıllık dönemini de kendisinden sonra eşi Sezer hanım’ın rektörlüğü için alt yapı oluşturma ihtiyacı ile geçirmek zorunda kaldı.

Seer Hocam rektör oldu. İlk 4 yılı, ikinci 4 yıllık dönemi düşünerek geçirmek zorunda kaldı. Şimdi, bütün bunlar bitti.

Kocaeli Üniversitesi’nde ilk kez  bir Rektör, gelecekte yeniden kendisi seçilsin, ya da bir yakını Rektör olsun düşüncesiyle çalışmak zorunda değildir. 4 yıl sonra KOÜ’nün başında yeni ve yeniden bir Komsuoğlu bulunmasını kimse öngöremez, makul bulamaz.

Sezer hoca, baskıdan uzak, bağımsız ve rahat çalışma olanağı bulacaktır. Bu nedenle, önümüzdeki 4 yılın, Kocaeli Üniversitesi için en önemli sıçrama, gelişme, bir üniversite için birinci sorumluluk olan “Bilim üretme” ve “Öğrenci yetiştirme”  konusunda KOÜ’nün çok ciddi gelişme göstereceği dönem olacağını öngörüyorum.

4 yıl sonrası için ise, kim aday olmak istiyor, kim buna soyunmayı düşünüyorsa, buyursun bugünden itibaren çalışsın. Ama önce herkes artık sadece işine baksın.

Sezer komsuoğlu’nun yeniden KOÜ Rektörü olarak atanmasından, bu kentin bir insanı olarak memnunluk duyuyorum. Hocam’a, sağlık ve zor görevinden içtenlikle başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.