1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Köy Enstitülerine sahip çıkacağız”
“Köy Enstitülerine sahip çıkacağız”

“Köy Enstitülerine sahip çıkacağız”

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi tarafından Köy Enstitüleri'nin 75'inci kuruluş yıl dönümüyle ilgili basın açıklaması düzenlendi.

A+A-

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Sekreteri Osman Ergün, Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 75’inci yılı nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Ergün, “Köy Enstitüleri sadece öğretmen yetiştiren kuruluşlar olmayıp, bulunduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da üstlenmiş kurumlar olarak da işlev görmüştür. Bu anlamda yerine getirdiği işlevin önemi tartışılamazdır. Köy Enstitüleri kırsal yörede toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı sağlamak; bu alanda ilgili gerekli elemanları yetirştirmek için kurulan eğitim kurumları olmuştur” diye konuştu. 

KALICI İZ BIRAKTI

Köy Enstitülerinin aydınların yetişmesine katkı sağladığını söyleyen Ergün, “Köy Enstitüleri çok sayıda öğretmen ve eğitmen yetiştirmenin, o dönemin zor koşullarında köy çocuklarına öğrenim olanağı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin kültür yaşamına damgasını vuran ‘köy kökenli aydın kuşağı’ yaratmış ve bütün eleştirilere karşın Türkiye eğitim sisteminde kalıcı bir iz bırakmayı başarmıştır. Köy Enstitülerinin en önemli özelliği günümüz Türkiye’sinin bir türlü kurtulamadığı ezberci eğitim sistemine değil, gerçek anlamda öğrenci merkezli, öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenme sürecini ilke edinen eğitim öğretim ortamı yaratmış olmasıdır” dedi. 

SAHİP ÇIKACAĞIZ

Ergün, “Eğitim Sen olarak Köy Enstitüleri ile yaratılan değerlere ve bu değerlerin oluşturduğu geleneğe dün olduğu gibi bugün de sahip çıkacağımızın bilinmesini istiyoruz. Dün Köy Enstitülerini kapatan zihniyetin bugün herkesin eğitim hakkından eşit ve parasız şekilde yararlanmasını engellemek için attığı her adımın karşısında olacağımın bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.