1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Köy okullarını tekrar açacağız
Köy okullarını tekrar açacağız

Köy okullarını tekrar açacağız

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya beraberindekilerle birlikte Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Akar, kapatılan köy okullarını yeniden açacaklarını söyledi.

A+A-

CHP’nin her kademesinde seçim çalışmaları hız kazandı. Mevcut vekillerden, adaylara, il ve ilçe örgütlerine kadar milletvekili aday listesinin açıklanmasının ardından yoğun bir çalışma programı içerisine girdiler. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar beraberinde İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İlçe Yöneticisi Gökhan Ercan, Meclis üyesi Ercan Umutlu ve Selim Yıldız ile birlikte Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesini ziyaret etti. Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve yönetiminin ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret oldukça samimi bir ortamda geçti. Akar ve beraberindekiler Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nin Nisan 2015’te 40 bin öğretmen atansın imza kampanyasına destek vererek imza attılar. 

EĞİTİMDE KAOSU OYNUYORLAR 

Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Sizi yakinen takip ediyoruz. Mecliste de sizi ziyaret etmiştik. Başarılarınızın devamını diliyoruz. Sendikal mücadelemizde de yanımızda olduğunuzu biliyoruz” dedi. Sorunlarının çok olduğundan bahseden Şanlı, “Özellikle Milli Eğitim camiası üzerinde en çok baskıyı hisseden bir camia. Bu camiada mücadelemizi sürdürüyoruz. Hükümet ve onun yerli işbirlikçileri var. Bunları da biliyoruz. İlimizin gerçekten başarılı müdürlerimizin birçoğu görevden alındı. 4+4+4’ün getirdiği dezavantajlar. Eğitimde kaosu oynadıklarını düşünüyoruz. Bazı değerlerin eğitimin içinden törpülendiğini, Atatürk’ün izlerinin yavaş yavaş kaldırılmaya çalışıldığını düşünüyoruz” diye konuştu. 

MUHATABIMIZ SABRİ YALIM PARKI DEĞİL 

Valilik binası önünde eylem yapamadıklarını seslerini duyuramadıklarını söyleyen Şanlı, “Demokratik ülkelerde valilikler kutsal mekan değildir. Orada eylem yapılmaz diye bir şey yoktur. Öğretmenler en çok bir basın açıklaması ya da bir mizansen yapar. Buna bile müsaade edilmiyor. Bu doğru değildir. İnsanları demokratik haklarından mahrum bırakılmasını doğru bulmuyoruz. Demokratik haklarımızı kullanmayı istiyoruz. Sabri Yalım Parkı bizim muhatabımız değil. Muhataplarımız İl Milli Eğitim’de oturuyor. Yardımlarınız olursa seviniriz. Böyle bir eylem olduğunda Kocaeli Milletvekillerimizi çağıracağız. Orda kim yanımızdaysa ona göre tavrımızı ortaya koyacağız” dedi. Kendilerini ziyarete gelen tüm vekil aday adaylarına aynı sözleri sarf ettiklerini söyleyen Şanlı, “Kesinlikle devlet memurluğuna dokunulmayacak ifadesini devlet memurları istiyor. Muhalefet partilerinin çalışma yapmasını bekliyor ve parti programlarına almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

SENDİKAL MÜCADELEDE YANINIZDAYIZ 

Şanlı’ya hayırlı olsun dileklerini ileten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Sendikal mücadele de yanınızda olduğumuzu belirtmek isterim. CHP her zaman emekten yana olmuştur” dedi.  Milli Eğitim’de her şeyin yanlış gittiği gün gibi ortada diyen Akar, “AKP iktidarında tam 5 bakan değişti. Milli, olayı önüne milli kelimesi gelmişse bu gerçekten milli bir olaydır. Gelen hükümetlerle bu değiştirilemez. Hangi siyasi parti gelirse gelsin değişmemelidir. Bunun için de siyasetten uzaklaşması gerekiyor. Önce milli olunması sağlanmalı. Bunların her bakan değişimiyle eğitim programı değişti. En son da 4+4+4 gibi ucube sistemi Türkiye’ye enjekte etmeye çalıştılar” diye konuştu. 

AKP KADROLAŞMASINI HIZLA TAMAMLADI 

Parti programları arasında Köy okullarını tekrar açmak olduğunu söyleyen Akar, “Köy okullarını kapatmak yanlış bir anlayıştı. CHP iktidarında köy okulları açılacak ve taşımalı sistem ortadan kalkacak. Atanmayan öğretmen arkadaşlarımız var. Bu şekilde 80 bin öğretmen açığı olacak ve bu arkadaşlar burada eritilecek. Ülkemizde eğitim yok, hızla da olandan da uzaklaşıyoruz. Var olan değerler eğitim kitapları içerisinden alınıyor. Bir siyasi partinin dünya görüşü üzerine eğitim sistemi değişmemeli” dedi. Milli eğitim camiasında AKP’nin kendi kadrolaşmalarını da hızlandırdığını söyleyen Akar, “Binlerce okul müdürü görevden alındı. İdari mahkemesinin bozmasına rağmen geri döndürmüyorlar. Bu 7 Haziran’dan sonra değişecek “ifadelerini kullandı. 

SENDİKAL ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNE SETLER KONULDU 

Sendikal örgütlenmenin önünde problemler olduğunu söyleyen Akar, “Örgütlenmenin önüne setler konuldu. Birden fazla sendika olma hakkı varken değil birkaç tane bir tane sendikaya üye olunca insanlar işten atılıyor. Her gün biraz daha ellerinden hakları alınıyor. Taşeronlaşma çoğaldı. Biz bunları kaldıracağız diyoruz. Kamuda müthiş bir personel açığı var. Bunu da tamamlayacağız. Türkiye’de işsizlik rakamı yüzde 11,5’lara yaklaştı. İnsanlar sandığa giderken önce yaşam koşullarını gözden geçirmeli. Türk insanı sandıkta iktidarı sorgulamaz ise bu tür problemleri çözme şansımız olmaz” dedi. Akar, “Açlık sınırı altında bir asgari ücret ödenmeyecek bunu taahhüt ediyoruz. Herkes yoksullaştı, fakirleşti. Bir kriz bizi Yunanistan’dan çok daha kötü yerlere sürükler” diye konuştu. 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum