1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Köyde Şenlik Var”
“Köyde Şenlik Var”

“Köyde Şenlik Var”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmit Şubesi ile Kocaeli Üniversitesi Çağdaş Yaşam Kulübü gönüllülerinin birlikte düzenlediği “Köyde Şenlik Var” projesi bu yıl da hayat buldu. Buluşmanın adresi bu kez 12-16 Haziran tarihlerinde İzmit’in Balören Köyü ol

A+A-
NELER YAPILDI?
Projede; milletin efendisi olan köylülerimize temel haklarının öğretilerek sömürülmesinin engellenmesi, sağlık eğitimi verilerek bebek ölüm oranlarının düşürülmesi ve hastalıklara ilkel çözüm üretilmesinin engellenmesi, okullarının ve köy çevresinin üniversiteli genç-köylü imecesiyle düzenlenmesi, çocukların gelecekte eğitimine devam edebilmeleri için üniversiteli gençlerle özendirilmesi amaçlandı. Ve bu kapsamda; Köylü ve üniversiteli imecesi ile köy mezarlığı ve okul bahçesi düzenlemesi yapıldı. Köy Okulunun ihtiyaçları gidermek amacı ile okul çitleri onarıldı. Boyanıp okul bahçesine çardak kuruldu. Köy okulunun bir sınıfı Bahçeşehir Koleji ile birlikte hobi odası olarak düzenlendi. Diğer sınıf ve müdür odasına fayans döşenip yeni sıralar getirildi  Okul duvarlarına resim öğretmeni Devrim Kınay tarafından resimler çizildi ve Tema Vakfı ile birlikte okul bahçesine fidan dikildi. Kocaeli Barosu tarafından Kadın, Çocuk, Tüketici Hakları ve Selman Yaray tarafından İş Hukuku, Eğitim Uzmanı Esin Dilaver tarafından Aile İçi Etkili İletişim, Ağız ve Diş Sağlığı, Organ ve Kan Bağışının Önemi, Eczacılar Odası tarafından Doğru İlaç Tüketimi, Veteriner Hekim Halil Barış Pak tarafından Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık hakkında eğitimler verildi.

 

RENKLİ FİNAL
Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Sema Orsoy tarafından Geçmişten Günümüze Türk Kültürü hakkında tarih söyleşisi, Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü ve Oyun İstasyonu tiyatro topluluğu tarafından tiyatro gösterileri yine projede yer bulan diğer etkinliklerdi. Final gününde ise çocuklar için şenlikler düzenlendi.  Gökhan Yılmazer tarafından kukla gösterisi ve Dans Gösterisi, Veda Konseri gerçekleştirildi.
ÇYDD’nin Köy enstitülerinin mirasçısı olarak sorunun değil çözümün parçası olacağı,  koşulların eşitsizliğine dikkat çekmeye devam edeceği belirtildi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.