1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köylere arıtma tesisi
Köylere arıtma tesisi

Köylere arıtma tesisi

İlklerin kenti Kocaeli’nde hizmet ağı köyleri sardı. Kentte ne varsa köyde de o hizmetin olacağı sözünü veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, köy projelerini bir bir hayata g

A+A-

İlklerin kenti Kocaeli’nde hizmet ağı köyleri sardı. Kentte ne varsa köyde de o hizmetin olacağı sözünü veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, köy projelerini bir bir hayata geçirmeye başladı. Yollar, çevre düzenlemeleri, dere ıslahları, alt yapı çalışmaları, köy konakları ve köy fırınları derken sıra köylere de arıtma tesisi kurmaya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, atıksuları kolektöre bağlanarak mevcut atıksu arıtma tesislerine gönderilmesi mümkün olmayan yerleşim birimlerinden ilk olarak Kandıra Bağırganlı Köyü’ne paket arıtma tesisi yaptı. Bu tesis sayesinde bölgedeki evsel atıkların arıtılması, arıtılan suyun deşarjı sağlandı.

500 metrekare alan üzerine kurulan tesis,  kışın 1000 nüfusun yazın ise sahillere olan talep nedeniyle 3 bin nüfusun atığını arıtacak durumda. Tesis, yaz ve kış nüfusu arasındaki fark nedeniyle 3 ayrı hat olarak inşa edildi. Tesisin kış aylarında 1 hattı, yaz aylarında ise 3 hattı devrede olacak. Kapasite ise kışın 200 metreküp gün, yazın ise 600 metreküp gün.

KANDIRA’DA SU SIKINTISINA SON

Kandıra Dudutepe’de ise 15. 000 metreküp/ gün kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi ve 1. 000 metreküp hacimli su deposu yapıldı. Tesisin tamamlanması ile dönem dönem su sıkıntısı çeken Kandıra merkezi ile sahil bölgesi ve köylerine arıtılmış, içilebilir, temiz ve sağlıklı su verildi.

KARAMÜRSEL’E MODÜLER ARITMA TESİSİ

Büyükşehir’in bu çalışmasından Karamürsel köyleri de nasibini aldı. Kırsal yerleşim alanlarının atık sularının arıtılmasına yönelik Semetler Köyü’nde 240 m3/gün debi kapasiteli (1. 500 kişilik) modüler atıksu arıtma tesisi ve 10 km kanalizasyon hattı yapıldı. Tesis, bölgede bulunan yerleşimlerin ve 4 köyün atık suları ile yakın bölgedeki 12 adet köyün atık sularını arıtıyor.

DERİNCE’NİN 15 KÖYÜNE ARITILMIŞ SU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi içme suyu arıtma tesislerinden birini de Derince Kaşıkçı’ya yaptı. İçme suyu arıtma tesisi ile bu bölgede atıl durumda bulunan ve kullanılmayan kaynak suyunun değerlendirilmesini ve bölge halkının temiz içme suyuna kavuşmasını sağladı. 50-100 metreküp/saat kaynak suyunu arıtan tesisten 15 köye arıtılmış ve düzenli içme suyu sağlandı.

BİR TANE DE AKMEŞE’YE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köylere arıtma tesisi projesini bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Büyükşehir son olarak İzmit Akmeşe bölgesine de arıtma tesisi yapmak için kolları sıvadı.  Akmeşe’deki tesis 300 m3/gün debi kapasiteli (2000 kişilik) modüler atıksu arıtma tesisi olarak inşa ediliyor. Tesis; her biri 1000 kişilik nüfusa karşılık gelen 3 adet paket arıtma ünitesinden oluşacak. Bu ünitelerden ikisi sürekli ihtiyacı karşılayacak olup, üçüncü ünite bakım, arıza gibi işletme koşullarında kolaylık sağlamak ve gelecekteki nüfus artışını karşılayabilmek üzere yedek olarak kullanılacak. Akmeşe’nin atık suları yeni yapılacak 7,5 km kanalizasyon hattı ile arıtma tesisine verilecek. Ayrıca yakın bölgedeki köyler ve yerleşimlerin atık suları, fosseptiklerinden taşınarak bu arıtma tesisinde arıtılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.