1. HABERLER

  2. Köylü Pazarı’nı beğenmedik, Sosyete Pazarı’na koşarız
Köylü Pazarı’nı beğenmedik, Sosyete Pazarı’na koşarız

Köylü Pazarı’nı beğenmedik, Sosyete Pazarı’na koşarız

Bizim şehrimizin değişen kimliği, aslında hepimizin alışkanlıklarını, huyunu değiştirdi. Biz İzmitliler, bizden olana, birbirimize daha fazla sahip çıkardık eskiden.. Bizden olanı tercih ederdik. Artık zaten “biz” kalmadı.

A+A-

Kuruluşunda benim ısrarlı yazılarımın da bir parça payı bulunduğunu düşündüğüm Köylü Pazarı, içimde yaradır. Bizim şehrimiz hep “sanayi şehri” diye anılır ya, aslında bizim şehrimiz meyvenin, sebzenin en güzellerinin yetiştiği, hayvancılığın, süt-yumurta üreticiliğinin en güzelinin yapıldığı bölgelerden biridir.

Sanırım 4-5 yıl önceydi. İzmit Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde Plajyolu mevkiinde, SGK Binası’nın önünden geçen cadde üzerinde çok şirin bir Köylü Pazarı yaptırdı. Her hafta cuma günleri, bu pazara ilimizin her yanından köylü üreticiler ürünlerini getirdiler.

Kandıra’nın en ücra köyündeki bahçesinden sabahın ayazında ıspanağı, lahanayı, domatesi toplayan  Ayşe Teyze geldi pazara.. Kartepe’nin köylerinden, İzmit, Derince, Körfez, Gölcük’ün sırtlarındaki köylerden o sabah dalından koparılmış meyveler getirildi. En taze köy yumurtaları, en taze süt ve süt ürünleri getirildi. Bu ürünlerin tamamı organikti. Zahmetle yetiştiriliyordu. Hal’e girmeden, doğrudan üreteci tarafından halkın önüne getirildi.      

İzmit’in Köylü Pazarı’nın kuruluşundan bu yana, her cuma gazeteden bir muhabir gönderdim pazara.. Her hafta Köylü Pazarı’ndaki ürünlerin fiyatlarını gazetede yayınladım. İstedim ki insanlar, özellikle bu şehirdeki gelir seviyesi ortanın üzerinde olan aileler cuma günleri Köylü Pazarı’na gitsinler. Oradan alışveriş yapsınlar. Hem evlerine taze, gerçek manada organik ürün girsin, hem bu şehrin köylüsü kazansın.

Ama sapa kaldı Köylü Pazarı.. Belediyeler cuma günleri Köylü Pazarı’na minibüs seferleri yapmadı. Köylü Pazarı bu gazete dışında hiçbir kurum ve kuruluş tarafından desteklenmedi. Şehir merkezinden insanlar Köylü Pazarı’na gitmedi. Cumhuriyet Mahallesi’nde, Köylü Pazarı’nın hemen arkasındaki bölgede oturan Ayşe Teyze, Fatma Teyze de pazara gidemediler. Çünkü bölgede demiryolu üzerinden geçişi sağlayan yaya köprüsünün asansörüne elektrik bağlanmadı. İnsanlar, 86 basamaklı yaya köprüsüne çıkmaya üşendi. Hele pazarda alışveriş yapıp, elleri kolları dolu halde yine 86 basamaklı merdivenden yaya köprüsüne çıkıp, evlerine gitmeleri hiç mümkün değildi.

Köylü, sabahın köyünde ürününü toplayıp İzmit’e, Köylü Pazarı’na getirdi. Şehirli girip oradan alışveriş yapmadı. Organik ürünlere meraklı çok insan var. Bazen İzmit’ten kalkıp, İstanbul’daki pazarlara gittiler. Ama cuma günleri Köylü Pazarı’na gitmediler.

Şimdi, cumartesi günleri 41 Burda AVM’de İstanbullu pazarcılar, “Organik Pazar” kurdular. Bu pazardaki bütün ürünler sertifikalı, gerçekten organik üretim şartlarına uygun. Bu konuda bir tereddüt yok. Ama benim köylüm, Plajyolu’ndaki Köylü Pazarı’nda ürününü ucuza sattı. En azından aynı ürünün haldeki fiyatları ile aynı fiyattan sattı. Şimdi İstanbullu “organik pazarcıların” pazarında ürün fiyatları 5-10 kat yüksek. Ama göreceksiniz İzmit sosyetesi koşa koşa 41 Burda’da cumartesi günleri kurulan Organik Pazar’a koşacaktır.

Bu şehrin köylüsü, daha tazesini, daha organiğini, daha ucuza getirip Cumhuriyet Mahallesi’ndeki pazarda cuma günleri satmaya çalıştı. Kimse gelmedi pazara. Sabah bahçeden topladığı ürünleri satamadan köyüne akşam geri döndü gariban.

Şimdi İstanbul’un “organik üreticileri” cumartesi günleri gelen 41 Burda’daki pazarda satacaklar. Benim şehrimin kaymak tabakası, buraya gidecek. İzmit’in köylü pazarında 1 TL’den satılan domatesi, burada 10 TL’den alacak, “Vay canına ne kadar lezzetli, ne kadar sağlıklı” diye tezahürat yapıp Organik Pazar’ı birbirine tavsiye edecek.

Bu şehrin bu hali, beni gerçekten çok rahatsız ediyor.

Başiskele’deki arazi temizlenmiş

Geçtiğimiz aylarda ben de bu sütunlarda birkaç kez gündeme getirmiştim. Başiskele Belediyesi’nin ihaleyle sattığı üzerinde AVM yapılacağı açıklanan eski Yeniköy Merası mevkiinde, Hayat Kimya ile D-130 Karayolu arasındaki arazi moloz dökme alanı ve taş-mıcır ocağı haline getirilmişti. D-130’dan geçerken görüntü ürkütücüydü. Çevresinde okulların, yerleşimin bulunduğu çok önemli bir araziye molozlar dökülüyor, burada taşlar parçalanıp, mıcır yapılıyordu. Çevre halkı rahatsızdı.

Yerel basın bu arazinin halini yazdı ama kimseden bir ses çıkmadı. Birkaç aylık aradan sonra, önceki gün çarşamba tatili için Karamürsel tarafına gittim. Bu araziye özellikle baktım. Taşlar, mıcırlar temizlenip, kenarlara yığılmış. Arazi tesviye edilmiş, düzeltilmiş. Hala burada ne yapılacağı konusunda resmi bir açıklama yok. Bölgeyi çok rahatsız eden taş ocağı işi devam edecek mi, bu da belli değil. Ama hiç değilse bu arazinin “moloz çöplüğü” görüntüsü şimdilik ortadan kalkmış. Umarım, bir daha o çöplük görüntüsüne bürünmez. Umarım bu arazi, bölge için en hayırlı şekilde değerlendirilir.

Dolar fren tutmadı, yine sigara ve içki zamlandı

Evet bir kısmı, dünyadaki özellikle ABD’deki gelişmelerden kaynaklandı. Ama milli paramız TL son aylarda çok hızlı ve çok yüksek oranda değer kaybetti. Ülkemizi yönetenler TL’deki kaybı hafife aldılar. “Her şey kontrol altında. Ekonomimiz çok güçlü. Gelişmeler bizden kaynaklanmıyor” dediler.

Ama Dolar, 3.50’ye dayandı. Bu kez ülkemizi yönetenler, “Bu işleri de FETÖ’cüler yapıyor. Türkiye düşmanları yapıyor. Dedikodu çıkartıyorlar. Bizim halkımız bu oyunu bozar” dediler. Cumhurbaşkanı, Başbakan halkı elindeki Dolar’ı bankaya götürüp bozdurmaya çalıştılar. Aylar sonra Merkez Bankası faizi yükseltti.

Ama görüyoruz ki, en azından şimdilik Dolar fren tutmuyor. Belki bu çağrılar yapılmasa, daha hızlı yükselebilirdi. Ama bütün yapılanlara, bütün söylenenlere rağmen Dolar bir türlü 3.40’ın altına inmedi.

Önce otomobil vergileri arttırıldı. Dün sabah, sigara ve alkollü içkiler üzerindeki zaten çok aşırı vergilere yeni zamlar yapıldı. Bu arada, dünya piyasalarında ham petrol fiyatı yeniden 50 Dolar’ın üzerine çıktı.

2017’den gerçekten ürküyorum. Her şeye çok büyük zamlar gelecek. Paramız pul oluyor. Vergiler yükseliyor. Her şeyin maliyeti artıyor. Herkesin çok dikkatli olması gerektiği bir dönemden geçiyoruz.

Bu haber toplam 5104 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum