1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köylüye hesap vermek
Köylüye hesap vermek

Köylüye hesap vermek

O eskidendi. Mustafa Kemal Atatürk; “Köylü milletin efendisidir” demişti. Öyle miydi gerçekten de? Öyle mi olmalıydı? Atatürk böyle söylemişse, ne için söylemişti? Sanırım buradaki “köylü”

A+A-

O eskidendi. Mustafa Kemal Atatürk;

“Köylü milletin efendisidir” demişti.

Öyle miydi gerçekten de? Öyle mi olmalıydı? Atatürk böyle söylemişse, ne için söylemişti?

Sanırım buradaki “köylü” sözünü, üretim yapan herkes için söylemişti Mustafa Kemal. Özellikle o dönem için baktığımızda, üretim yapan insanların doğrudan toprakla bağı olan, çiftçilik yapan insanlar olduğunu görürüz ki, saptama yanlış değildir.

Ya şimdi!..

Mustafa Kemal bu günleri görseydi ne derdi acaba?

Şuna inanıyorum; Mustafa Kemal bu günleri görebilseydi, görünüm böyle olmazdı zaten. Yani; ekip biçmesiyle, sebze ve meyvesiyle, hayvancılığıyla, ipek böcekçiliğiyle, çayı, tütünü, haşhaşıyla, bizim köylümüz baş tacı olurdu şimdilerde. Ne karpuzunun, ne domatesinin, ne de hıyarının tohumunu İsrail'den almazdı.

Kendi bakış açısıydı Atatürk'ün. Öyle olmasını istiyordu. Biliyordu ki, üretim olmayan bir ülkede bağımsızlık da olmaz. Bir biçimde dışa bağımlılık gelir, kapıya dayanır ve tüm ülkenin özgürlüklerini bile kısıtlar.

Atatürk'ün “efendi” olarak tanımladığı ve gerçekten de öyle olması gereken insanlar bugünlerde devlet kapısındalar, farkında mısınız?

Neden ki acaba?

Üretim araçları ellerinden alınmak isteniyor, alınıyor da ondan!

Hem de yok pahasına! Ede rinin çok çok altında! Hem de birilerinin, önümüzdeki günlerde, köylünün elinden alınmak istenen toprakların çok daha fazla para edeceğini bile bile!

Bu durum hiç hoş değil, deyim yerindeyse hiç hayra alamet değil.

Bizim köylülerimizin, köydeki insanlarımızın devlet kapısına geldikleri çok görülmez. Kredi alabilmek için bazı bankalara, ufak tefek işler için mahkemelere gelmişliği olur da, valilik nedir bilmez kolay kolay.

Neden öyleyse, Kandıra tarafındaki bazı köylülerimiz, Kocaeli Valiliği'nin kapısına neden geldiler? Neden ka labalık bir grup halinde sayın Vali ile görüşmek istedi ler? Ne idi dertleri?

Ekip biçtikleri, ekmek yedikleri, çocuklarını doyurdukları toprakları gidiyor elden de ondan!

“Gıda Organize Sanayi Bölgesi” olacakmış oralar. Olacakmış da, çevredeki işsizler iş bulacakmış orada!

Kaç kişi, ne kadar ücretle iş bulacakmış söyler misiniz?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün bu sorunun yanıtını verir mi?..

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu konuda o köylü vatandaşlarımıza açıklama yapar mı?..

Oturduğunuz yerden planlar, projeler yapmak kolaydır. Hiçbir emek harcamadan, yalnızca aracılık yaparak para kazanmak da sanırım tatlıdır. Ne ki, o insanlar, doğup büyüdükleri, babalarından kalan o toprakları elden çıkarmak istemiyorlar, görmüyor musunuz?

Valilik makamına kadar gelip de;

“Köylüye hesap vereceksiniz” diye bağıranları dikkate alsanız iyi edersiniz!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.