1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. Koyun çobanlığından sörf şampiyonluğuna
Koyun çobanlığından sörf şampiyonluğuna

Koyun çobanlığından sörf şampiyonluğuna

Kandıra Babalı Köyünde koyun çobanlığı yapan 17 yaşındaki Veysel Demir, babasının karşı çıkmasına rağmen dalga sörfünü öğrendi ve şu anda 2,5 yılda Türkiye’de kendi alanında önemli derecelere imza atan biri oldu

A+A-

Veysel başaracak inanıyorum

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ile AK Parti Karamürsel ilçe kongresinde ayaküstü sohbet ederken Babalı Surf City’den bahsetti. Burada Kandıralı çocukların dalga sörfü yaptıklarını, Türkiye ve dünyada önemli başarılara imza attıklarından bahsetti. Bu çocukların köyde koyun çobanlığı yaparken Babalı Surf City’e giderek dalağa sörfünü öğrendiklerini de. Aslında çok güzel hikaye mutlaka gidip çocuklarla tanışacağım dedim.

Sonra denk geldi Belediye Başkanı Adnan Turan ve Kaymakam Mehmet Ünal ile birlikte Alanya’da Türkiye şampiyonluğundan dönen gençlerle ve gençleri yetiştiren Babalı Surf City’i kuran Tolga Hadimoğlu ile bir araya geldik. Kulübün okullarından ya da işlerinden izin alan 7 sporcu yaptıkları çalışmaları anlattı.

Ama aralarında bir isim var ki gerçekten herkes için umut vaat ediyor. Veysel Demir, koyun çobanlığı yaparken sörf yapan arkadaşlarını izleyerek bu spora gönül verdi. Veysel’i fark eden Tolga Hadimoğlu onun kulübe gelip spora başlamasını sağladı. Veysel hem koyunlarına bakıyor hem de sörfte Türkiye şampiyonasına katılarak 3’üncülük madalyasını aldı. Sabah sörf yaptıktan sonra koyunlarını beslemeye götüren ve onlara bakan Veysel’in hedefi dalağa sörfünün Türkiye’de bir federasyon olmasına katkı vermek ve tabi ki olimpiyatlara gitmek.

Veysel ve arkadaşlarının dalga sörfünde dünyada önemli derecelere imza atacaklarına inanıyorum. Çünkü onlar gerçekten çok yetenekli, mutlaka yolunuz düşerse Babalı Surf City’e gidip bir çay için ve çocukları izleyin, onlara her alanda destek olun.

İnsan hikayesinde yapmayı tercih etmediğim bir şey ama bu kez Kandıra’nın çocuklarına büyük destek veren Babalı Surf City’de anlatacağım…

 

hala-koyunlarina-bakiyor.jpg

HALA KOYUNLARINA BAKIYOR: Veysel Demir, sörf yaparak yeni bir hayata başladı. Ancak hiç vazgeçmedi koyunlarından hala sörf antrenmanın ardından köpekleriyle birlikte koyunlarını otlatmaya çıkartıyor ve onlara bakıyor.

 

GİZLİ GİZLİ İZLİYORDU

Sörf antrenörü Tolga Hadimoğlu tarafından sörf kulübünde sörf yapan mahalle ve diğer illerden gelen arkadaşlarını izlerken fark edilen Veysel Demir, şimdi gerçek bir yetenek olarak karşımıza çıkıyor. Tolga Hadimoğlu, Veysel’in koyunları otlatırken sörf yapan arkadaşlarını gizli gizli izlediğini fark ettiklerinde davet ettiklerini ancak utangaç olduğu için gelmediğini belirtti. Hadimoğlu, “Bir gün kendisinin yanına giderek davet ettik.

 

umut-veriyor.jpg

UMUT VERİYOR: Veysel Demir sörf alanında devam etmeyi planlıyor. Veysel 2,5 yıllık çalışma ile artık ulusal ve uluslararası alanda şampiyonluklarda dalgalarla yarışıyor. Veysel dalga sörfünde umut vaat eden gençlerden biri.

 

İLK DENİZE GİRDİĞİNDE YAPTI

Sörf tahtasını alıp denize girdiğinde gerçekten etkilendim. Gerçekten yeteneğini gördüm. Beni heyecanlandırmıştı. Daha sonra birlikte çalıştık. O ilk utangaçlığı gitti. Kendine güvenen, yeteneğini sergileyen bir çocuk haline geldi. Alanya’da yapılan seçmelerde Türkiye üçüncüsü oldu. Okula gitmeyi tercih etmemesine rağmen bu yolda ilerlemeyi kafasına koymuş bir sporcu. 2,5 yılda önemli bir ilerleme kaydetti” dedi.

 

muhtesem-performansa-sahip.jpg

MUHTEŞEM PERFORMANSA SAHİP: Veysel Demir, okumayı tercih etmeyen bir çocuk. Ancak okumasa da başka yetenekleri olan biri. denizde beklediği dalgayı yakaladığında başka birine dönüşen muhteşem bir performans sergileyen sporcu oldu.

 

KÖPEKLER KOYUNLARA BAKTI

Hadimoğlu’nun Veysel ile ilgili duygularını aldıktan sonra Veysel ile baktığı koyunlarının yanına gittik. İki büyük kangal köpeği de olan Veysel, ilk etapta ailesinin haberi olmadan sörf yapmaya gittiğinde koyunlara köpeklerin baktığını söyledi. Köpekleri ile arasındaki bağın çok güçlü olduğunu söyleyen Veysel, “Beni çok dinliyorlar. Onlara ne desem yaparlar. Onlar ben çalışırken benim arkadaşlarım” dedi.

 

sampiyonluklara-imza-atiyorlar.jpg

ŞAMPİYONLUKLARA İMZA ATIYORLAR: Veysel ve arkadaşları Alp Kazak, Eren Özdemir, Recep Ali Üzülmez, Cengiz Demir, Süleyman Pehlivan ve Yamaç Yenigün Kandıra sahillerinde öğrendikleri dalga sörfü ile şampiyonluklara imza atıyorlar.

 

ÇOK SEVDİM

2003’te Babalı köyünde doğduğunu söyleyen Veysel, sörf kulübü ile tanıştıktan sonra halasının oğlu Aziz Demir ile birlikte kulübe giderek kayıt olduklarını söyledi. Babasının sörf yapmasına karşı olduğunu söyleyen Veysel, “Burada yapılan yarışları koyunları otlatmaya çıkardığımda izliyordum. Gerçekten burada yarışlara katılma isteği vardı içimde. Aziz abimle birlikte buraya kayıt olduktan sonra sörfü çok daha sevdim.

 

turkiye-ucuncusu.jpg

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ: Babalı Surf City’ye koyun otlatırken tanışan Veysel Demir 2020 Alanya Dalga Sörfü Şampiyonasında Türkiye üçüncüsü oldu. Birlikte çalıştığı arkadaşları Yamaç Yenigün Türkiye birincisi, Eren Özden ise Türkiye ikincisi oldu.

 

OKUMAK İSTEMEDİM

Liseye kadar okudum. Sonra okumak istemedim. Ailem beni gönderdi ama gittiğim kurslarda mutlu olmadım ve okulu bıraktım. Okumak da istemiyorum. Lise 1’de okulu bıraktım ve köyde koyunlara bakmaya başladım. Sörfe başlayana kadar gerçekten çok içine kapanık bir çocuktum. Şimdi daha farklı her şey. Kendimi daha iyi hissediyorum. Benim hayatım burada değişti. Burada olmaktan gerçekten çok mutluyum.

 

BABAM ARTIK DESTEKLİYOR

Babalı Surf City’de çoğumuz akrabayız. Diğerleri de zaten arkadaşlarımız. Sakarya ve İstanbul’dan gelen arkadaşlarımız da var. Yaz aylarında tabi Türkiye’nin yer yerinden insanlar geliyor. Burası gerçekten çok farklı bir yer. Babam ilk zamanlar buraya gelmeme karşıydı ama artık benim hayatıma ne kadar iyi geldiğini görüyor ve karşı çıkmıyor. Hatta beni destekliyor. Bu benim için çok önemli.

 

DEVAM EDECEĞİM

Sörf benim hayatımı değiştirdi. Artık köyden çıkıp başka yere gidebiliyorum. Kendimi çok daha iyi ifade ediyorum. Kendime güvenim geldi. Şimdi tek amacın sörfte daha başarılı olmak. Devam edeceğim. Alanya’ya yarışmaya gittiğimizde ilk etapta dalgalar aynı olmasına rağmen denize giremedim. Ama sonra girdim ve Türkiye üçüncüsü oldum. Başarabildiğimi gördüm. Hayatımı çok değiştirmeden gerçekten hayallerini kurduğum yaşamı da yaşıyorum. Bu benim için çok güzel” dedi.


 

Kandıra’nın çocuklarını yetiştiriyor

Öncelikle Kandıra’nın çocuklarını alıp yetiştiren Babalı Surf City, milli takıma 4 sporcu verirken, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birinciliklere ve önemli derecelere imza attı. Şimdi destekle Dalga Sörfünü bir branş haline getirmek için de mücadele veriyorlar.

 

KIZIYLA BİRLİKTE BAŞLADI

Kandıra Babalı Köyünde 15 yıl önce endüstriyel tasarımcı Tolga Hadimoğlu tarafından kurulan Danube Surf Akademi kuruldu. Burada Türkiye’de dalga sörfü denince akla ilk gelen isim almasını sağlayacak çalışmalara imza attı. Kızı Aleyna Hadimoğlu ile başladıkları dalga sörfünü Türkiye’de tanıttılar ve artık uluslararası alanda yarışmalara katılıyorlar. 2 yıl önce Danube Surf Akademi, Babalı Surf City olarak kulüp haline getirildi. 15 yıldır bölgede yaşayan çocuklara burs vererek sörf alanında Türkiye ve Dünya’da tanına sporcular yetiştiriliyor.

 

kandiranin-cocuklari.jpg

KANDIRA'NIN ÇOCUKLARI: Dalga Sörfünün Türkiye’ye duyurulan yeri olan Babalı köyünün ve Kandıra’nın çocukları dalga sörfünü Türkiye’de bir branş haline getirmek için mücadele ediyor. Gençlerin ve Babalı Surf City’nin bu mücadelesine Kocaeli’nin desteğine ihtiyacı var.

 

KENDİ ÇABALARI İLE YAPTILAR

15 yıl önce Kandıra’da dalga sörfü potansiyelini ve gençlerin yeteneğini görünce işe başladıklarını söyleyen Tolga Hadimoğlu, “Maddi durumu iyi olmayan gençlere burs vererek başladık. Burada burs alıp sörf yapan gençlerden yetenekli olanlara da sponsor olduk. Şu anda 11 sporcumuz var ve bunların 4’ü milli takımda. Diğer sporcularımızda ulusal ölçekte önemli başarılara imza attı. Kulüp olarak kendi çabamız ile ulusal ve uluslararası şampiyonluklara katılıyoruz.

 

4 MİLLİ TAKIM SPORCUSU VAR

Milli takım yer alan sporculardan 2’si Amerika da yaşayan sporcu, 4’ü de bizim kulübümüzde destekle ve bursla eğitim almış sporcular. Yasin Pehlivan, Yamaç Yenigün, Ömer Faruk Yıldız ve kızlarda sadece Aleyna Hadimoğlu bulunuyor. Şu anda en son girdiğimiz seçmelerde milli takıma girecek düzeyde daha fazla arkadaşımız oldu. Alanya’da yapılan Türkiye’nin ilk üçünü biz çıkardık. 7 arkadaşımız kendi dallarında derece yaptılar. Bu sporcularımız El Salvador da yapılacak yarışmada kotayı tuttururlarsa Olimpiyatlara katılabilecekler.

 

BRANŞ HALİNE GELMELİ

Bizim çocuklarımızın mücadele ettiği gençler 100 yıldır bu sporu yapan ve kültür haline getirenlerdir. Bizim ülkemizde bu spor 16-17 yıldır yapılıyor. Bizim 2018 yılında Norveç Avrupa Şampiyonası ve Fransa da Dünya Şampiyonası, 2019 yılında ise Japonya’da Dünya şampiyonası deneyimimiz var. Biz az zamanda gerçekten çok yol aldık. Şu anda Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonuna bağlıyız. Bizim hedefimiz dalga sörfünü bir branş haline getirmek.

 

baskan-ve-kaymakam-destek-veriyor.jpg

BAŞKAN VE KAYMAKAM DESTEK VERİYOR: Babalı Surf City’nin Dalga Sörfünü Türkiye’de tanıtması ve Kandıra turizmine büyük katkıda bulunması nedeniyle Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal ve Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan’ın desteğini alıyor. Turan ve Ünal, Alanya Şampiyonasından dönen genç sporcuları ve antrenörleri Tolga Hadimoğlu’nu ziyaret ederek tebrik etti.

 

TURAN VE ÜNAL DESTEK VERİYOR

Böylece destek alarak daha iyi çalışmalara imza atabiliriz. Biz birçok alanda kendi çabalarımızla sponsorlar bularak ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Buraya Türkiye’nin 81 ilinden insanlar geliyor. Ama biz sadece bu bölgede yaşayan çocuklarımıza burs veriyoruz. Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ve Kaymakamımız Mehmet Ünal’ın desteği olmazsa bizim bu kadar aşama kaydetmemiz imkansız olurdu” dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum