1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Kral Abdullah’in ardından!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kral Abdullah’in ardından!

A+A-

Evet, Suudi Arabistan kralı Kral Abdullah da öldü. Ne de olsa ölümlü dünya. Nitekim, “Küllü nefsin zaiketül mevt…” Türkçesi: “Her kes mutlaka ölümü tadacaktır” buyuruyor Cenab-ı Allah. 

Şair ne de güzel terennüm etmiş ölümü:
“Nehirler aktı geçti,
Kurudu vakti geçti.
Nice Han, nice sultan,
Tahtı bıraktı geçti.
Şu dünya bir pencere,
Her gelen baktı geçti”
Tabi, elbette ki her kes ölecektir. Önemli olan kubbede hoş bir seda bırakabilmek… Dinimiz bizlere “ölülerinizi hayırla yâd ediniz” öğretisini salık verir. Müslüman bir insanın arkasında hüsn-ü şehadet edememenin ezikliğini yaşamak ne kötü değil mi aziz okurlarım?
Kral’ın ölümüyle ilgili Hürriyet’ten Ahmet Hakan, yedi maddeyle sıraladığı unutulamayacak icraatlarına birçok madde eklenebilir belki ama, ne de güzel formüle ettiğini söylemekten edemeyeceğim. İzni ve izninizle paylaşmak istiyorum.
Yazının başlığı: KİNG ABDULLAH’IN YEDİ HUSUSİYETİ
Bu yedi hususiyetleri şöyle sıralamış Ahmet Hakan:
“Bir: Ecdad yadigârı ne kadar yapı varsa hepsini söküp atmıştır Mekke’den Medine’den.
İki: Öyle yönetmiştir ki Suudi Arabistan’ı… “Suudi Amerika” dendiğinde bile tuhaf kaçmamaktadır.
Üç: “En Büyük düşmanımız Şiilerdir” diye vermiştir gazı mezhep savaşlarına.
Dört: Şatafatı yerinde olmuştur.Altından saraylarda oturur, kırk sekiz uçakla seyahat ederdi.
Beş: Devri iktidarında nice kelleler uçurmuştur.
Altı: Filistin’de İsrailci, Mısır’da Sisi’ci, Londra’da İngilizci, ama hep Amerikancı idi.
Yedi: Kâbe’nin etrafını gökdelenler ve saraylarla donattı ve Kâbe’ye tepeden bakan sarayından yan gelip yatmaktan hiç rahatsız olmadı”
Buna aslında yedi değil;belki on yedi hususiyet daha ilave edilebilir. On sekiz milyar dolar şahsi servetten bahsediliyor. İslam coğrafyası pejmürde, insanlar açlık ve sefalet içerisinde inim inim inlerken, anneler kucağındaki bebelerine bir lokma ekmek yedirememe ezikliğini yaşarken;aynî servet hariç, sadece nakdi bunca servet ile Rabbinin huzuruna çıkmış olması hesabının pek de kolay olamayacağına dair yeterli sebeptir sanırım. 
Tabi bir de zalimlerle birlikte saf tutması, onları desteklemesi ve onların yanında yer alması, işte en büyük kötülük de budur.  Cenab-ı Allah ayet-i kerimesinde: “Vela terkenu ilel-lezine zalemu fetemes sekümün nar”” Türkçesi: “ Zalimlere meyl etmeyiniz, ateş sizi yakacaktır” İlahi ikaza alenen muhalefet etmesi, başlı başına bir felâkettir sanırım. 
Cenab-ı Allah hepimize ardımızdan hüsn-ü şehadette bulunacak insan toplulukları nasip etsin. Bizi değil zalimlerden yana olmayı; zalimlere meyl dahi etmemeyi nasip etsin. 
Ne diyelim?  Yine de toprağı bol olsun, ameli nispetinde Mevla’m kendisine muamelede bulunsun.  
Bu yazı toplam 508 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.