1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredileri frenlemek doğru karar
Kredileri frenlemek doğru karar

Kredileri frenlemek doğru karar

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 18 Nisan itibariyle görev süresini dolduracak ve emekliye ayrılacak. Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı olarak son kez Para Politikası Kurulu toplantısını

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 18 Nisan itibariyle görev süresini dolduracak ve emekliye ayrılacak. Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı olarak son kez Para Politikası Kurulu toplantısını yönetti. Bu toplantıdan bankacıları kızdıran sürpriz kararlar çıktı.

Türkiye'de bankalar, bir dönem insanları kredi kartı almaya ve kullanmaya tahrik ettiler. Bir nüfus kağıdı fotokopisi karşılığında önüne gelen herkese, gelirinin çok üstünde limitli kredi kartı verdiler. Dar gelirli insanlar, bu kredi kartları ile para ödemeden alışveriş yapmayı çok sevdi. Ama ölçü kaçtı. Milyonlarca insan, kredi kartı borçlarında sarmala girdi, perişan oldu, icra takibine takıldı.

Kredi kartı borçlarının şişmesi, birkaç bankaya birden borçlanılması, huzuru kaçırdı. Yuvalar dağıldı. İntiharlar başladı.

Şimdilerde de bankalar insanları “tüketici kredisi” konusunda tahrik ediyorlar. Dar gelirli, borçla yaşamaya alışmış insanlara, cep telefonuyla mesajlar atılıyor. Banka şube müdürleri arıyorlar “Gel hemen kredi verelim” diyorlar.

Vatandaşlık numaranızı cep telefonuna yazıp bankaya yolluyorsunuz, hemen size 15 bin, 20 bin TL kredi teklif ediyorlar. Daha bu kredi verilirken, dosya masrafı adı altında paranın bir kısmı kesiliyor. Sonra faiz uygulanıyor.

Konut ve taşıt kredileri de aynı şekilde. Öylesine reklam pompalanıyor ki, sanki bankadan kredi almayıp, önündeki yedi sekiz yıl için borçlanmayan büyük hata yapıyormuş havası yaratılıyor.

Bu krediler sayesinde piyasa hep sıcak kalıyor. Oysa Merkez Bankası ekonominin selameti gereği piyasanın biraz soğumasını, vatandaşın biraz daha az kredi kullanmasını istiyor. Eskiden böyle yapılmak istendiğinde Merkez Bankası'nın ödediği faiz oranları arttırılır, bankalar da tüketiciye kredi vermek yerine Merkez Bankası'ndan faiz almak yolunu seçerdi.

Son dönemde Merkez Bankası farklı bir yol izliyor. Bankalar topladığı mevduatın belli bir oranını Merkez Bankası'na yatırmak zorunda. Bu oran yükseltildiğinde bankaların elindeki para azalıyor, kredi vermesi güçleşiyor.

Durmuş Yılmaz giderayak yine bu yolu seçti. Aslında bu yöntem devletin, milletin yararına. Ama bankaların pek işine gelmiyor. Çok büyük kârlarının bir kısmı ellerinden alınmış oluyor.

Çok karışık bir dönemde Merkez Bankası Başkanlığı görevini üstlenen ve bu işi başarıyla yürüten Durmuş Yılmaz'ı son kararları nedeniyle bir kez daha kutluyor, hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyorum…

Gabon ve Gana nerede bilir misiniz?

Gabon ve Gana... Afrika kıtasında olduğunu bilir veya tahmin edebilirsiniz. Ama önünüze bir dünya haritası konsa, bu iki ülkenin yerini birkaç saniye içinde gösterebilir misiniz?..

Türkiye'nin bugüne kadar hiç ilgilenmediği, önemsemediği, bakan düzeyinde bile ilişkiye girmediği iki ülke...

İnternette küçük bir araştırma yaptım. Gabon ve Gana Afrika'nın Orta-Batı'sında Atlas Okyanusu kıyılarında iki ülke.

Gabon Eski bir Fransız sömürgesi. 1960 yılında bağımsızlığını kazanmış. 1. 5 milyonluk küçük bir ülke. Ama petrol ve uranyum gibi önemli doğal kaynakları var. Bu nedenle Afrika Kıtası’nın zengin ülkelerinden biri. Ülkede Fransızca konuşuluyor. Halkın önemli bölümü hristiyan, müslümanlar küçük azınlık.

Gana futbol nedeniyle biraz daha aşina olduğumuz bir ülke. 2000’li yılların başlarında Kocaelispor’da oynayan Ayew ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Appiah Ganalıydı. Son Dünya Kupasında da Uruguay karşısında kaçırdıkları son dakika penaltısı ile Yarı Finalin eşiğinden dönmüşlerdi.

Gana 1957 yılına kadar İngiliz sömürgesiymiş. 25 milyonluk nüfusun yüzde 70’i hristiyan, yüzde 15’i müslüman, geriye kalanı ise yerel dinlere mensup. Gana da Afrika ortalamasının üzerinde bir zenginliğe sahip.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; şu sıralar bir grup işadamı ile birlikte bu iki ülkeyi ziyaret ediyor. Belki Gabonlu ya da Ganalı bazı insanlar da benim onların ülkeleri için yaptığım gibi merak edip internette Türkiye'yi araştıracaklar.

Ekonomik kriz gerekçesiyle Avrupa ülkelerinin büyük bölümü, Afrika ülkelerindeki büyükelçiliklerini kapatırken, Türkiye, bütün dünyada ilişkilerini geliştiriyor. Cumhurbaşkanı üşenmiyor, Gana'ya, Gabon'a kadar gidiyor.

Bizim insanımızın girişkenliği, yayılmacılığı malum. Cumhurbaşkanı Gül'ün bu ziyaretlerinin çok faydalı olduğuna, Afrika ülkeleriyle olan ticaretimizi, kültürel ilişkilerimizi çok geliştireceğine inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.