1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KSO’da sakin meclis
KSO’da sakin meclis

KSO’da sakin meclis

Kocaeli Sanayi Odası’nın Mayıs ayı toplantısı dün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapıldı. Toplantıda, KSO’ya 13 yeni firmanın üye olduğu açıklandı.

A+A-
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasına ay içinde yaptıkları faaliyetleri anlatarak başladı.  İlimizden sadece iki firmanın stratejik yatırım teşviği aldığını, stratejik teşviklerin uzun vadeye yayılmasını başarılı bulmadıklarını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Başbakanımızın açıkladığı 11 adımdan ve üç başlıktan oluşan ‘istihdam, sanayi yatırımı ve üretimi destekleme paketi’ni olumlu buluyoruz. Büyük ölçekli ve stratejik yatırımlarda asgari yatırım tutarında indirim yapılmasını ve 10 milyon TL ile tanımlanması taraftarıyız.” dedi. 
İşsizlik oranında beklediklerini gibi önemli bir artış olduğunu ve yılın ilk ayında işsizlik oranının yüzde 11.3 olarak açıklandığını belirten Zeytinoğlu, işsizlik oranının şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını, reel sektörün temsilcileri olarak ara eleman ihtiyaçlarının olduğunu, büyümeye paralel olarak taleplerinin devam edeceğini söyledi.
B20 Türkiye bünyesinde Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü Başkanlığını yürüttüğünü açıklayan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü’nün temel hedefi; global düzeyde yolsuzlukla mücadele etmek ve bu konuda iş dünyası olarak çözüm önerilerinin G20 ülkeleri, küresel boyutta uygulanmasını sağlamaktır. Yolsuzluk, küresel ekonomik gelişmeyi engelleyen en önemli faktördür. Dünya Bankası verilerine göre, her yıl 1 trilyon dolardan fazla ‘rüşvet’ ödenmekte, toplam yolsuzluğun boyutu ise 2.6 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir.”
Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Yurdal Şahin konuk olarak katıldığı toplantıda “Yatırımlara Uygulanan Devlet Yardımları” konulu konuşma yaptı. Yeni Teşvik Sistemini anlatan Şahin, Bölgesel teşvik uygulamalarının iller arasında gelişmişlik farkını azaltmanın hedeflendiğini belirtti, stratejik yatırım değerlendirme kriterleri hakkında detaylı bilgiler verdi. 
Türkiye’de çeşitli nedenlerle olmayan yüksek teknolojili ve katma değerli üretim desteği için Kocaeli’nin çok önemli olduğunu belirten Şahin, İleri teknoloji sınıfına giren ürünlerle 2023’ün 500 milyar dolar hedefine ulaşılabileceğini, mevcut üretimle bunu yakalamak mümkün olmayacağını söyledi. 
KSO’nun gelecek ay meclis toplantısının 8 Haziran Pazartesi günü 10.30’da yapılması kararlaştırıldı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.