1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kübra Kılıç, biyolojik anne-babasını arıyor..29 yıllık sır
Kübra Kılıç, biyolojik anne-babasını arıyor..29 yıllık sır

Kübra Kılıç, biyolojik anne-babasını arıyor..29 yıllık sır

TV8’de hafta içi yayınlanan Serap Ezgü Paköz’ün sunduğu “Gerçeğin peşinde” adlı programa katılan İzmitli Kübra Kılıç, biyolojik anne-babasını bulmaya çalışıyor.

A+A-

Kübra’nın hikayesi aslında çok ilginç. Bir anlamda bu hikayenin başlangıç noktasında, gazetemiz ve Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Serimer de var.

Kübra’nın hikayesi 29 yıl önce İzmit Tepecik Kemalpaşa Mahallesi Hürriyet Caddesi’ndeki Yüksel Apartmanı’nda başlamıştı. 9 Aralık 1988 günü akşamı Yüksel Apartmanı’nda oturan İzmit Kadastro Müdürlüğü’nde Fen memuru Sami Çınık ile eşi merhume Mahmure Hanım misafirlerini geçirmek için kapıya çıktıklarında bir puset içinde minicik, şipşirin bir bebekle karşılaşmışlardı.

ADINI YÜKSEL KOYDULAR

Kız bebek o dönem için bile hayli iyi, kaliteli bir pusetin içinde, pahalı malzemelerle giydirilmişti. Polis, olay yerine gelirken, haber resmen ayağına gelen, o dönem o apartmanda oturan Ahmet Serimer de bunu haberleştirmiş, Özgür Kocaeli’de yayınlanmıştı.

Kız bebeğe, apartmanın isminden yola çıkılarak ‘Yüksel’ ismi konuldu. Çınık ailesinin çocuğu yoktu. Üç günlük olduğu anlaşılan o bebek de, muhtemelen bu durumu bilenler tarafından o dairenin kapısına bırakılmıştı. Çınık ailesi, polisin bebeği götürmesini hüzünlü biçimde izlemişti. Bebek, bir süre sonra İzmitli aileye verilmiş, bu ailenin ismi açıklanmamıştı.

KÜBRA’YI KILIÇ AİLESİ BÜYÜTTÜ

Dönemin Köy Hizmetleri Müdürü Nusret Sevsin’in makam şoförü olan Ali Kılıç, Sevsin’in eşi Mükerrem Sevsin’e çocukları olmadığını, bir bebeği evlatlık edinmeyi istediklerini söyler.

Mükerrem Sevsin de o dönem Kocaeli Emniyet Müdürü olan merhum Fahrettin Sökmener’in eşi Canan hanıma bu durumu aktarır. Canan hanım da eşini haberdar eder. Fahrettin Sökmener, buluntu bir bebek olduğunda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne verilmeden önce, kendisine haber verilmesini ister.
Yüksel bebek bulunduğunda da teslim alan Çarşı karakolu ekibi, durumdan Fahrettin Sökmener müdürlerini haberdar eder.

Yüksel Apartmanı’nın kapısına bırakılan, adı Yüksel konulan kız bebek, yasal prosedürler de yerine getirilerek 11 Aralık 1988 k-tarihinde Emine-Ali Kılıç çiftine teslim edilir.

O yıllarda Kullar Yakacık Mahallesinde oturan Ali-Emine Kılıç çifti bebeğe Kübra adını koyar. Ancak, bu bebeğe sahip olmaları hiç o kadar kolay olmamıştı.

Yasa gereği 36 yaş sınırı vardı. Emine Kılıç ise 31 yaşındaydı. Yaşı tutmuyordu. Mahkemeye başvurup, yaşını tam 5 yaş büyüttü. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, bu prosedür tamamlanınca bebeği aileye teslim etti.

SÜREKLİ DENETİME GELDİLER

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, tam iki yıl boyunca Kılıç çiftinin evine tam 30 kez gelip denetlediler. Bebeğe düzgün bakıp bakmadıklarını kontrol ettiler. Bu arada, Kılıç çiftine “Çocuğa fazla bağlanmayın. Anne pişman olup dönebilir” diyerek ikazda bulundular. Ancak başvuran olmayınca iki yıl sonra Kılıç çifti Kübra’yı nüfuslarına geçirdiler.

KÜBRA 12 YAŞINDA GERÇEĞİ ÖĞRENİYOR

Emine-Ali Kılıç çifti Kübra’yı okutmak için büyük emek verdiler, üzerine titrediler.

Kılıç ailesi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikologların talimatı ile belli sürelerle ev  değiştirmeleri yönünde verilen talimat  sonrası Kullar’dan önce Atatürk Bulvarı’na, oradan da 2003 yılından bu yana oturdukları İzmit Dünya Bankası Kalıcı Konutları Birlik Sokak’taki eve taşındı. Kübra, Kuvayi Milliye İÖO’dan mezun oldu. 12 yaşında Kübra, gerçeği öğreniyor. Emine Kılıç, “Kübra’ya evlatlık olarak aldığımızı söylediğimizde inanmadı. Birkaç gün ağladı. Sonra kabullendi” dedi. Kübra, daha sonra İzmit Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi El Sanatları bölümüne girdi. Ancak, Lise-2’den okulu terk etti.

GAZETE KUPÜRLERİ EN ÖNEMLİ DELİL

Kübra Kılıç, 5 yıl önce evlendi. Bugün Elvin (4), Ayaz (3) ve 4 aylık Meliha’nın annesi.

Yaşamına yeni bir yol verince, yıllar önce ailesinin kesip kendisine verdiği 29 yıl önceki gazete haberlerini eline alıp biyolojik anne-babasını bulmak için “Gerçeğin peşinde” programına başvurdu.

SERİMER İLE 29 YIL SONRA

Kübra Kılıç, 29 yıl sonra ilk haberi yapan Ahmet Serimer ile de buluştu. Serimer, televizyon programına 29 yıl önce yaşadıklarını, izlenimlerini anlattı.

Kübra Kılıç ile konuşan Serimer, sonradan kimsenin bilmediği bilgilere de ulaştı.

Kübra Kılıç, “Haberi yapan kişiyi çok merak ediyordum. Babam, tanıdığını söyleyince tanışmak istedim” diyerek Ahmet Serimer ile o günleri konuştu.

NE YAPACAĞINI KENDİSİ DE BİLMİYOR

Kübra Kılıç, “Beni şimdiki ailem karakoldan 11 Aralık 1988 tarihinde teslim alınca, doğum tarihim de bu oldu. Bu ay 30 yaşına basacağım. 12 yaşında gerçeği öğrendim. Televizyon programlarından etkilenerek bu programa başvurdum. Biyolojik anne-babamı bulursam, onların beni karşılaşacağı duruma göre karar vereceğim. Gidebilirim de gitmeyebilirim de” dedi. Kılıç çifti ise, “Çocuğumuz eğer öz anne ve babasına gitmek isterse karşı çıkmayız. Saygı duyarız”  dediler.

Bakalım 29 yıllık sır çözülecek, Kübra gerçeğe ulaşabilecek mi?

Bekleyip, göreceğiz.

Ahmet SERİMER

sddsd.jpg

Yüksel Apartmanı’nın kapısına bırakılan bebekle ilgili haber 9 Aralık 1988 günkü Özgür Kocaeli Gazetesi’nde haber böyle yayınlanmıştı.

20171202_114436.jpg

Kübra Kılıç, 29 yıl önce o haberi yapan muhabirle, şimdiki Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Serimer ile tanışma imkanı buldu.

screenshot_20171202-141430-(2).png

Kübra Kılıç, bugüne kadar bakan, yetiştiren annesi Emine, babası Ali Kılıç ve çocuğu Elvin ile birlikte görülüyor.

k2-030.jpg

Ali-Emine Kılıç çifti Kübra’yı evlatlık edindikten hemen sonra bu fotoğrafı çektirmişler.

k1-034.jpg

Kübra 14’üncü yaş gününü kutlarken annesi Emine Hanım’dan hediyesini alırken görülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum