1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Küçük bir kıvılcım, her şeyi kül edebilir”
“Küçük bir kıvılcım, her şeyi kül edebilir”

“Küçük bir kıvılcım, her şeyi kül edebilir”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Yangın Güvenliği Semineri” bugün gerçekleşti. Sabancı Kültür Merkezi’nde

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Yangın Güvenliği Semineri” bugün gerçekleşti.

Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere ilimizdeki ilköğretim okullarında görev yapan 452 Sivil Savunma Kulübü öğretmeni katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara’nın hazır bulunduğu seminere konuşmacı olarak İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu katıldı. Seminerde açış konuşması yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu okullarda hayat bilgisi dersinin iyi verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Yangın çıkmadan önce mutlaka önlem almamız gerekiyor. Bir izmarit koca bir ormanın hatta can kaybının yaşanmasına neden olabiliyor. Doğal gaz konusunda da dikkatli olmamız gerekiyor. Kocaeli olarak güçlü bir itfaiye teşkilatımız var” şeklinde konuştu.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü İspirli ilk yardım veya yangın bilgisi eksik olan kişilerin en iyi üniversiteyi bitirmiş olmalarının önemsiz olduğunu söyleyerek, “Öğrencilere pratik bilgilerin vermediğini takdirde ne canların, malların, ailelerin, yuvaların perişan olacağını biliyoruz. Pratik bilgilerin eksikliğinden dolayı bir takım devlet adamlarımızın, vali ve bakanlarımızın nasıl pisipisine hayatlarını kaybettiğini zaman zaman görüyoruz” şeklinde konuştu.

Yangın önlemimiz çok eski

İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu Kocaeli İtfaiyesi olarak doğru yolda olduklarını düşündüklerini söyleyerek, “Bizim ateşle olan münasebetimiz 15.yüzyılda başladı. 3’üncü Murat 3 maddelik ferman yayınladı. Vatandaşların her birinin evinde bir fıçı dolusu su bulundurması, dama kadar uzanan bir merdiven yaptırması ve yangın sırasında kimsenin kaçmadan yangıda müdahale etmesini emretti. Ancak başarıya ulaşamadı. 3’üncü Ahmet döneminde Yeniçeri Ocağı bünyesinde Tulumba Ocağı açıldı. Ancak Yeniçeri Ocağı’nın kapanmasıyla Tulumba Ocağı da işlevliğini kaybetti. Cumhuriyet dönemine kadar yangınlara tulumbaları teslim alan halk müdahale etti. Cumhuriyet döneminde her belediye kendi itfaiye teşkilatını kurdu. İlimizde İtfaiye çalışmaları Cumhuriyet dönemi ile 1927 yılında başladı. Kocaeli İtfaiyesi olarak bu gün gerek personel, gerek araç gereç ve donanım açısından her türlü felakete karşı hazırız” dedi.

Seminer sonunda katılımcı öğretmenlere yangın güvenliği sertifikası verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.