1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Küçükkaya: İzmit Belediyesi'ni alacağız
Küçükkaya: İzmit Belediyesi'ni alacağız

Küçükkaya: İzmit Belediyesi'ni alacağız

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya İzmit Belediyesi’nin faaliyetlerini değerlendirdi. Özler Et ‘te gerçeklesen basın açıklamasına Küçükaya’nın yanı sıra; CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, il ve ilçe yöneticileri katıldı.

A+A-

Toplantıda konuşan Küçükkaya, “15 sene bu memleketi yönetmiş ve ana muhalefetinde olmuş İzmit sevdalısıyım. Asli mesleğim ekonomi. Hayata ekonomik fotoğrafta bakan siyasetçiyim. AKP’li 2 belediyenin 15 yıl sonra 8 milyar TL’lik bütçesi var. CHP 15 yılda harcadığı bütçeyi AKP İzmit ve Büyükşehir olarak Belediye 4 yılda harcamış. Yuvacık Barajı 51 yıllık proje. 51 yıl boyunca Sadece İSU’ ya sattığı su miktarı 3,5 milyar TL. Proje kendini kurtaracak şekilde. İktisadi açıdan verimli bir proje. İzgaz 110 milyon dolara mal etmişi. 550 milyon dolara satmışız. 5 katı paraya satıldı. Başarılı bir proje. Üstüne Sefa Sirmen hapis yattı. Siyasetçinin hazırlıklı olması gereken bir durumdur. Daha önce de bu cümleyi kullandım. Hapis yatmak siyasetçi için normaldir. Recep Tayyip Erdoğan’da hapis yatmıştır. Mia projesi ile ilgili fikirlerini dile getiren Küçükkaya, “Mia projesine aklı malik insan itiraz etmez. Şehirleri kurarken günü birlik çözümlerle yapıyoruz. Vilayet proje biter bitmez şehrin göbeğinde kaldı. Mia’nın tamamında ciddi sorunlar var. Tramvay yüzünden eğlence yerleri esnafı 2 yıl kan kustu. Mia içinde eğlence merkezleri sahiplerinin projesi de vardı bu bile yok. Hep birlikte İzmit’in 100 yılını kurtaracak bir proje. Ancak Ak kadroları de projenin hayata geçirilemeyeceği düşünülüyor” dedi.

ÇÖP SORUNU LOKAL ÇÖZÜLMELİ
Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili de konuşan Küçükkaya, “Cedit önemli bir konu. Nevzat Doğan’a proje ile ilgili anlattıklarınız doğruysa sizin yanınızdayız dedik. Vatandaş bir kişinin bile burnu kanamayacak diyor. Bu söylenenler yapılacaksa dönüşümün yanında oluruz. Ön tedbirler alınması lazım. Toplu konut anlayışını bu kente biz getirdik. Evlere çöp öğütme tesisi koyun. Vatandaş bunun maliyetini kabul eder” dedi. Büyükşehir Belediyesinin yapmayı planladığı çöp tesisi ile ilgili de konuşan Küçükkaya, “Çöp fabrikası önemli bir konu. İzaydaş’ı yapmış bir parti çöp tesisi istemiyorum demez. Bazı raporlar bizi ürkütüyor. Tesis Kocaeli’ye yetmiyor diyorsunuz. Siz bu projeyi bölgesel mi düşünüyorsunuz. Olması gereken yer İzmit ormanları mıdır. Sorunlar lokal çözülmeli. Meslek Akademik Odaları bir rapor hazırlamış. Yer yanlış diyor. Kriterler çevre, ekonomik ve sosyokültüreldir. Alt yapısı hazır başka bölgeler var” dedi. 

MİLLİ GÜNLERİN İÇİNE ETTİNİZ
İstiklal Marşı büyükşehir tarafından ilahi gibi okunmasını da dile getiren Küçükkaya, “Bayrağımızla oynamayın. İstiklal marşı ile oynamayın. Fanteziniz var biliyorum. Her şeyi en çok siz biliyorsunuz. Bazı şeyleri bilmeyin kardeşim. Milli günlerin içine ettiniz” dedi. Belediyenin yaptığı Pazar yerlerini de eleştiren Küçükkaya, “Belediye Pazar yerleri yapıyor. Cok güzel. Tebrik ediyorum. Çatılar çökmüş. Belediye yetkilileri ve elemanlar vatandaşı muhatap almıyor. Sağlık ocakları ile ilgili sorunlar var. 1 doktora 4 bin hasta düşüyor. Belediyenin CHP’li muhtarlara dilekçe fantezisi var. Muhtarlar masası AKP kolu gibi çalışıyor. Her şeye dilekçe istiyor. Yahya kaptan muhtarlığı prefabrikte hizmet veriyor diyoruz. Dilekçe istiyorlar. Türk Ocakları başkanı benden yardım istedi. Belediye yerimiz yok dedi. Sesimiz Duyan Yok mu Derneği yer istedi. Dilekçe verdik. Kendinize uzak vatandaşların isteklerini yapmayacaksınız. Ensar Vakfı’ na yurt veriliyor. Nevzat beye yakınlığınızdan dolayı mı veriyorsunuz dedim. Yakınlığımızdan dolayı veriyoruz dedi. TÜGVA ile Ensar İzmit Belediyesi'ne yakın ilişkilidir. Bu ilişkinin sonunu tarih bize gösterecek. Halkevlerindeki sembolik cay bahçesini özelleştirmeyin” dedi.

MASADA MEDYANIN YANINDA TARTIŞALIM
İlçe Başkanları masasını da gündeme getiren Küçükkaya, “Masalarda oturup her şey çok güzel gidiyor ay şu çok iyi demekle olmuyor. Masalarda oturalım bu işleri tartışalım. En büyük hakem olan medyanın yanında tartışalım. Bu kültürü yerelden en üstlere kadar taşıyalım. En büyük masa halkın huzurundaki masadır. Yerel seçimler de geliyor. Biz İzmit Belediyesi'ni alacağız. Yılların siyaset anlayışı ile almayacağız. Bunun provasını referandumda yaptık. Tüm sol partiler ve demokrasiye inanan sağ partiler sendikalar odalarla tek tek planlayarak programlar zinciri yaptık. İzmit’te bir fuar öldü. Çocukluğumda şehir dışından misafir ağırlardık. Onları fuara götürürdük. İzmir fuarından sonra Kocaeli’nin en önemli değeriydi. Eğlence yerlerini simdi hizbe yerlere sokuyorlar. Bireysel kompleksleri doğrultusunda öldürdüler. İzmit’teki 1 milyon turisti nereye götüreceksiniz. Taşeronları yan kadroya geçirdiler alkışlıyoruz. Büyük bir kongre salonumuz yok”

SAYIN KARAOSMANOĞLU UÇUYOR
CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu kent iyi yönetilmiyor. Kimliksiz bir kent. Sanayi mi, turizm mi, liman kenti mi. Yönetenlerden de net bir ifade alamıyoruz. Körfez temizliğinden bahsedip liman kentini savunan bir belediye başkanı var. Bu ne yaman çelişki. Ne yazık ki Sayın Karaosmanoğlu uçuyor. Hedeflerin yüzde 91’inin tuttuğunu düşünmüyorum. Birçok proje ya yapılmadı ya da tamamlamadı. İhalelerin verildiği şirketler ya tamamlamadı ya yarım bırakıp kaçtı. İktidarın son 2 dönemdir muhalefete bilgi vermemesi, şeffaf yönetim anlayışı sergilememesi nedeniyle bilemiyoruz. Sayıştay raporlarında çelişkiler var. Bu kent boğuluyor. Nefes almaya, birliğe beraberliğe ihtiyacı var. Beton projeleri, yeşilin yok edilmesi, CHP izlerinin silinmesi, kendilerine ait vizyon getirecek büyük projeler göremiyoruz. Bu kadar bütçeyle bu kenti Paris yaparsınız. Kısacık tramvay projesinin esnafı nasıl mağdur ettiğini görüyoruz. Küçücük bir tramvay projesini bile beceremeyen bir yönetimden bahsediyoruz. Kentsel dönüşüm Kocaeli’nin en önemli sorunlarından birisi. Rantsal dönüşüm haline geldi. Ben yaptım oldu mantığı ile teknik adamlar dinlenmeden yapılan projeler daha büyük zararlara sebep olan yönetim anlayışı. Üçyol projesinde direk projeleri vardı. Yıkmak için bir dünya para harcadılar. Kentsel dönüşüm yerinde dönüşüm olarak yapılmalı. Kentsel dönüşüme karşı değiliz. Vatandaş mağdur olmasın. 16 yıldır iktidarda olmalarına rağmen Kocaeli borçlarla boğuşuyor. Önceden CHP’ye suç atıyorlardı. Artık işe yaramıyor” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum