• BIST 78.695
  • Altın 126,658
  • Dolar 3,1071
  • Euro 3,3928
  • Kocaeli 14 °C

Küçüklerin Şeker Bayramı kutlu, büyüklerin Ramazan Bayramı mübarek olsun

Cem ŞAKOĞLU
Siz bu yazıyı okurken bu gün bayramın üçüncü günü ancak ben bu yazıyı size bayram arifesinden yazıyorum. O vesile ile şimdiden hepinize İyi Bayramlar. Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öpüyorum. Milletçe hasret kaldığımız eski bayramların ve eski komşulukların özlemiyle, mutlu bir bayram diliyorum herkese. Gitmelerin, gelmelerin azaldığı, hatta hemen hiç kalmadığı günümüzde, oruç tutanların Ramazanın arkasından aileleriyle birlikte ilk kahvaltısı.  Bayramlar her zaman güzeldir ama yaş belli bir çizginin üzerine çıktığı zaman bayram sabahları sanki eskiden çok daha güzel olurdu gibi geliyor insana.  
Kimbilir belki çocuktuk, belki öyle önemli sorumluluklarımız yoktu, gelecek kaygısı, geçim derdi, ekonomik sıkıntılar bizim yaş gurubumuzun yurduna uğramayan şeylerdi ama her nedense sanki eskiden daha bir neşeli ve mutluydu bayramlar hissiyatındayım hala. Şimdiki çocuklara alınan kıyafetler, verilen bayram harçlıkları ile bizim zamanımızdakiler arasında uçurumlar var ama sanki biz daha mutluyduk gibi gelmiyor mu size de? Tuhaflık bende mi bilmiyorum.
Sabahın bir körü, akşamdan yalvar yakar bin kere tembihlediğim babamın dokunuşuyla uyanırdık bayram sabahına ‘ Hadi kalk Bayram namazı vakti’ dediğinde kendimi kocaman bir adam gibi hissetmek çok hoşuma giderdi. Büyük bir keyifle camiye gider, çıkışta bir sürü tanımadığım insanla bayramlaşır ve babamla birlikte taze ekmek, gazete ve simit alarak evimizin yolunu tutardık. O ekmek ve simidin sıcak hissi elimden yüreğime geçmiş şimdi. Aklıma gelince inanın yüreğim ısınıyor. Hey gidi günler. Rahmet istedi bayram sabahı babam. Allah yattığı yeri nur etsin. Gani gani rahmet eylesin. 
Eve geldiğimizde kapıdan girer girmez, ev ahalisi bayramlaşırdık. Anamın hazırladığı harika kahvaltı sofrası bizi bekler olurdu. Nesi harikaydı diye düşünüyorum. Öyle aman aman ekstra bir şey yoktu. Ama bu güne oranla müthiş bir şey vardı o dönemlerde masalarda. Sıcacık bir sevgi. Küçük şeylerden de mutlu olurdu o zamanlar insanlar. Bir mendil mesela, bir çorap, bir şemsiye çikolata, zambo marka arap bacı sakız. Bunlar mutlu ederdi insanları. 
Kapının çok çalınması, çok insanın, çok akrabanın gelmesi çok mutlu ederdi insanları. Kimbilir belki çoğunuz gittiniz tanımadığınız kapılara bayramlaşmaya, el öpmeye, şeker ya da harçlık almaya. Şimdilerde hepimiz kapı deliğinden bakıyoruz, çocuksa duymazlıktan geliyoruz. Niye? Çünkü çocuklar artık eski çocuklar değil. Aynı bayramların eski bayramlar olmadığı gibi. Çocuklar sokaklarda artık vicdan yaptırılarak zorla mendil sattırılan çocuklar. Olmayanlarda olanların kurbanı. 
Aile büyüklerine gidilirdi en önce. Anneanne, Babaanne, Dede. Bütün aile efradı onların o küçücük odalarında toplanırlardı. Kış aylarında kuzinenin etrafında, yaz aylarında kah balkondaki saksıların başında, kah asmanın altına kurulan masada. Şimdilerde televizyonun karşısında, yine hiç tanımadığımız insanlarla sanal olarak bayramlaşıyoruz. Kim kiminle ne yapmış. Kim kimin için ne demiş. Hangi ünlü bar çıkışı kimden kaçmış. Bayramınız Mübarek Olsun. 
Şimdi Bayramlaşıyoruz. Acı bir bayramlaşma ama. Oruç tutanların, tutuyorum demekten çekindiği bir ramazan ayından çıkıp, Ramazan Bayramı ile Şeker Bayramı kapışmasında, Bayramınız Kutlu mu olsun, yoksa Mübarek mi sorguları içerisinde enteresan bayramlar yaşıyoruz. İnançlarımızı ve ananelerimizi Siyasi kimliklerimiz belirler bir hal aldı. Sorumluları da sanıyorum yarattıkları bu durumdan hiç hoşnut olmasalar da, attıkları adımdan bir türlü geri dönemiyorlar. 
Benden büyükler anlatıyorlar, diyorlar ki : ‘ Bizim zamanımızdaki bayramlar kalmadı’, ben 49 yaşındayım ve benim yaşıtlarımda bu gün aynı şeyi söylüyorlar ‘ Bizim zamanımızdaki bayramlar da kalmadı’ Bu gün mutlu değil insanlar. Daha doğrusu mutlu olma çıtası yükseklerde kalmış. 
Babamın aldığı siyah bayram ayakkabılarının gece yatarken yastığımın yanında durduğu an yaydığı yeni kokusu, daha doğrusu lastik ya da deri kokusu hala buram buram burnuma geliyor. Gecenin kör karanlığında kalkıp, herkes uyurken defalarca giyerek ayaklarıma baktığımı hatırlıyorum. Bir an önce sabah olsun diye dua ederdim. Yeni giysilerimi giyeceğim için yaşadığım mutluluğu unutamıyorum. 
Bu gün mutluluğun yüksek çıtasına erişemiyor çocuklar. Ne ellerine tutuşturduğunuz birkaç kuruş harçlık kesiyor onları, ne de üst başlarına aldığınız yeni kıyafetler. Bizi de içerisine çektikleri bir telefon mesajı ile bayram kutlaması elektronikliğinde, mail trafiği eşliğinde kutluyoruz bayramları. 
Çocuklarımız internette belki de yüz yüze hiç görüşmedikleri insanlarla, sanal olarak arkadaşlık ediyorlar. Gerçek dünyanın dışında, kendilerine görmek istedikleri sıfatları ekleyerek, hayali kahramanlarını kendi bedenlerinde yaşatma yalanları ile güya birbirlerini kandırıyorlar. Sonra bir araya geldiklerinde, çok büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar. Gerçek mutluluktan uzak, sahte bir hayatın içerisinde yol alıyorlar.
İş biraz da bize kalıyor. Çocuklarımıza eski geleneklerimizi kaybettirmemek lazım. Çağı gerisinde kalmadan, ancak ananelerimizi de unutmadan, unutturmadan, bize bunları unutturmaya, bunu sistemli bir şekilde yapmaya çalışanlara fırsat vermeden ilgilenmeliyiz çocuklarımızla. Bayramları tatil bayramı olmaktan çıkartmalıyız. 
Bir düşünsenize ne kadar da yabancı kaldık birbirimize. Ne kadar da uzak. Akrabalarınızı bir düşünür müsünüz lütfen. Çok uzun yıllardan bu yana gitmediğiniz, uğramadığınız ne kadar çok akrabanız, dostunuz, aile büyüğünüz var. Bu bayram lütfen gidin onlara. Çocuklarınızla birlikte. Büyükler olarak, kendi beceriksizlikleriniz yüzünden dargın düştüğünüz akraba ilişkilerinizi çocuklarınıza örnek etmeyin lütfen. Alın çocuklarınızı ve atalarını, dedelerini, akrabalarını bilmeleri ve birbirlerine sarılarak güçlenmelerini sağlamak için büyüklerinize bayram ziyaretine gidin. 
Evinize gelenlere mendil, mendilin arasına birkaç kuruş harçlık, kapınıza gelenlere şeker veya çikolata ikram edin. Sarılın birbirinize kucak dolusu. Göreceksiniz bak ne kadar da özlemişsiniz o eski günleri. 
Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı bayramlar diliyorum.

TATLI GÜVEN’İN YENİ T-SHIRT’LERİ ÇOK ANLAMLI…
Çok yazdım Tatlı Güven’i. Kentin markası olma yolunda çok önemli adımlar attılar. Hatta aştılar bile o işi. Türkiye’nin birçok yerine o meşhur lezzetleri olan Sütlü Nuriye’yi tattırdılar. Hala da yollamaya devam ediyorlar. Bir dönem ünlü futbolcuların dükkana kadar gelerek tepsi tepsi aldıkları Sütlü Nuriye tatlıları için artık daha kolay bir yol olan kargoyu tercih ediyorlar. Telefonla gelen siparişler otobüslerle alıcılarına ulaştırılıyor. 
Sütlü Nuriye’nin Tatlı Güven lezzeti Türkiye’de bir başka marka altında henüz yok. Kulakları çınlasın Sütlü Nuriye tatlısının mucidi Sevgili İhsan amca (İhsan Güven) bu tatlıyı ilk yaptığında dostları ‘Bu tatlının adı ne?’ dediklerinde ünlü bir baklavacının o dönemlerde çıkarttığı sütle yapılan bir tatlının adını söyler ‘Sütlü Nuriye’ der. Oysa ki o dönemde Sütlü Nuriye değil de örneğin ‘Güven’in Sütlüsü’ dese çoktan alıp yürümüştü tatlı. Yine hızla yürüyor ancak diğer markaların Sütlü Nuriye adı altında çıkarttığı tatlı ile farklı olduğu için kendine has lezzetini insanlara duyurmakta biraz zorluk çekiyor bana sorarsanız. 
Tabi bunlar aşılamayacak sorunlar değil ancak elbette biraz zaman istiyor. Kalaycılar çarşısından aşağıya inerken solda kalan Tatlı Güven yıllardır Sevgili İhsan amca (İhsan Güven) ve oğulları Sevgili Metin ve Sevgili Mesut Güven’in gayretleri ile müşterilerine o harika lezzetleri sunuyorlar. Geçtiğimiz Ramazan ayında dükkana gidenlerin dikkatini tezgahın arkasında çalışanların üzerlerindeki t-shirtler çekti. ’30.Yıl’ baskılı t-shirt’lerin sol alt köşesinde bir pusula fotoğrafı ve üzerinde ilk bakışta bir yazı, bir marka gibi bir şey dikkat çekiyordu. Dayanamadım sordum bu nedir diye. O yazı gibi, marka gibi duran şeyin Babaları Sevgili İhsan amcanın (İhsan Güven) imzası olduğu ve pusulanın anlamının da İhsan amcanın yolunda ilerlediklerinin simgesi olduğunu söylediler. Nasıl duygulandığımı anlatamam sizlere. Helal olsun. 
İhsan Güven elbette ki bunu çoktan hak etmişti ancak bunu düşünmek ve bu şekilde uygulamaya koymak çok ince bir düşünce. İnanın kimin fikri olduğunu sormadım ama her iki kardeşi de, fikri üreteni de kutlamak istiyorum. Sütlü Nuriye’nin mucidine bu jest az bile kalır. Seni çok seviyoruz İhsan amca. Allah sana sağlıklı ve uzun ömürler versin. Ailenin, çocuklarının, torunlarının, gelinlerinin başından eksik etmesin. 

BİRLİK BERABERLİK..
Toplum olarak bir türlü beceremesek de en çok ihtiyacımız olan şeyin birlik ve beraberlik olduğu aşikar. Eskiden sıkı ve güçlü bir toplumduk çünkü kişi ırk, dil, din gibi ayrımlar yapmadan millet için birlik için mücadele ederdik. Bunu çözenler gerekli tüm materyalleri çalıştırarak öncelikle toplumu birbirinden uzaklaştırdılar. Herkesi bir tarafa çekip, bak bu senin hakkın, neden hakkını istemiyorsun dediler. Biz de kandık. Şimdi onun büyük sıkıntılarını yaşıyoruz.  Birlik ve beraberlik ile ilgili hikâyeler arıyordum internette ve yine Mevlana’yı buldum. Birlik beraberlik üzerine en çok hikâye de onun Mesnevi’sinden çıkıyor. İşte o hikayelerden sadece birkaç tanesi;
Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî eserlerinde birlik konusuna önemli bir yer ayırmıştır. Onun eserlerinde ve düşüncesinde “birlik” kavramı birbiriyle irtibatlı üç anlamda kullanılmıştır. Bunlar: 1. İnsanlar arasındaki duygu ve gönül birliği, 2. Toplumdaki birlik ve berâberlik, 3. Varlığın birliği konularıdır. Bu yazıda sadece ikinci madde yani Hz. Mevlânâ’nın toplumsal birlik hakkındaki düşünceleri ele alınacaktır. 
Hz. Mevlânâ’ya göre bir toplumun birlik ve berâberlik içinde devam edebilmesi için bazı hususların dikkate alınması gerekir. Bunlar başlıca üç husustur:
a) Bunlardan birincisi, insanların arabozucu kişilere aldanmamasıdır. Hz. Mevlânâ bu konuyu Mesnevî’nin ikinci cildindeki “Bir bahçıvanın sûfî, fakîh ve seyyidi birbirine düşürüp ayırması” hakkındaki hikâyede gâyet vecîz bir şekilde ifâde etmektedir. Hikâye şudur: 
“Bir bahçıvan bağa bakınca, bağında hırsızlar gibi üç kişi gördü. Bunlardan biri fakîh, yani din adamı, hoca; biri seyyid yani Hz. Peygamber’in neslinden; biri de sûfî, yani derviş idi. Bunların her üçü de vefâ bilmez, hak-hukuk tanımaz kişilerdi. Bahçıvan kendi kendine dedi ki: “Bunlara karşı söyleyeceğim nice sözler, reddedilmez yüzlerce delillerim var. Var ama, onlar üç kişi bir topluluk; topluluk ise güçtür, kuvvettir, rahmettir. Tek başıma üç kişi ile uğraşamam. Bu yüzden onları birbirinden ayırmam gerek. Onların her birini bir tarafa atayım, yalnız kalınca da onların birer birer hakkından geleyim.”
Hileye başvurdu. Sûfîyi arkadaşlarının gözünden düşürmek için onu yola çıkardı. Sûfîye dedi ki: “Haydi eve git de, bu arkadaşlar için bir kilim getir!” Sûfî gitti. Bahçıvan iki dost ile yalnız kaldı. Fakîhe: “Sen tekinsin; din hususunda bilgin bir kişisin. Bu arkadaşın da ünlü bir seyyid, yani Peygamber neslinden gelen bir kişidir. Biz senin fetvanla ekmek yiyoruz, senin bilgi kanadınla uçuyoruz. Bu da bizim sultanımızın şehzadesidir. Yani büyük Peygamberimiz soyundan gelmiş bir seyyiddir. Onun bunun sırtından geçinen bu pis boğaz sûfî de kim oluyor ki, sizin gibi padişahlarla oturup kalksın? Gelince onu yanınızdan uzaklaştırın; savın gitsin. Siz de tam bir hafta benim bahçemde, bağımda misafirim olun kalın. Ey benim sağ gözüm olan fakîh ve seyyid; bağ ve bahçe de nedir ki; benim canım sizindir.” İçlerine bir şüphe düşürdü, onları kandırdı. Halbuki arkadaşlardan ayrılmak yakışmaz. Sûfî gelince onu yanlarından uzaklaştırdılar. O da kalkıp gitti. Bahçıvan da eline kocaman bir sopa alarak arkasından koştu. Ona yetişince: “Bu ne biçim sufîlik? Bu nasıl dervişlik? Dedi. Fırsat bulunca hırsızlık için onun bunun bağına giriyorsun! Bu hırsızlık yolunu sana Cüneyd mi gösterdi, yoksa Bâyezid mi? Bu yol sana hangi şeyhten, hangi pîrden ulaştı?” Sûfîyi yalnız bulduğu için onu iyice dövdü. Yarı ölmüş bir hale getirdi, kafasını da yardı. Sûfî; “Bana olacak oldu, benim nöbetim geçti, ama, ey arkadaşlar, sizin de başınıza neler geleceğini düşünün, kendi nöbetinize hazırlanın. Siz beni yabancı bildiniz ama, bu kalpazandan da yabancı değilim. Bunu da bilin. Benim yediğim dayağı siz de yiyeceksiniz. Böyle bir şerbet, her alçak kimsenin cezasıdır.”
Bahçıvan, sûfîyi dövüp ondan ayrıldıktan sonra, yine o çeşit bir bahane buldu. “Ey seyyid!” dedi. “Sen de eve git; öğle yemeği için yufka ekmeği pişirtmiştim. Evin kapısında Kaymaz’a söyle, o pişmiş yufka ekmeği ile, pişmiş kazı getirsin. Seyyidi yollayınca hocaya dedi ki: “Ey keskin görüşlü kişi! Sen fakihsin, senin fakih olduğunu herkes görüyor, biliyor. Bu apaçık meydanda. Arkadaşın ise seyyidlik taslıyor. Hz. Peygamber’in neslinden gelen seyyidim diye bir iddiada bulunuyor. Halbuki onun atasının ne yapmış olduğunu, ne iş işlediğini kim bilir? Onu doğuran kadına ve onun işine güvenmeyin; noksan akıllı bir varlığa nasıl güvenilir? Zamanımızda nice ahmaklar kendilerini Hz. Ali soyundan, Peygamber neslinden göstermektedirler.” O zâlim bahçıvan bir takım boş sözler söyledi. O fakîh de onları dinledi. Sonra bahçıvan kalktı, seyyidin arkasından eve doğru gitti. Seyyidin yanına varınca; “Ey eşek!” dedi. “Seni bu bağa kim çağırdı? Sana hırsızlık Peygamber’den mi miras kaldı? Arslanın yavrusu arslana benzer. Söyle bakalım sen Peygamber’e ne yüzden benziyorsun?” O alçak bahçıvan doğru yoldan çıkmış olduğu için, Haricîler’in Peygamber evladına yaptıkları eza ve cefayı ona; o seyyide yaptı. Seyyid, bahçıvanın dayağından perişan, harap bir hale gelince, fakîhi hayalinden geçirerek dedi ki: “Ben sıçradım sudan çıktım, ben nöbetimi savdım. Sen şimdi yapayalnız kaldın, ayağını denk al! Artık davul gibi karnına tokmak yiyedur. Ben seyyid değilsem de, senin sohbetine layık bir arkadaş olamadımsa da, senin için bu zalimden daha değersiz, daha aşağı değilim ya!”
Bahçıvan, seyyidi dövüp ondan kurtulunca geldi, fakîhi buldu. Ona dedi ki: “Sen fakîh misin? Fakîhlik nerede, sen nerede? Ey her aşağı kişiye ayıp kesilen, ar olan en günahkâr, en kötü insanlar bile senden utanırlar. Ey eli kesilesi, bağa girersin de izin var mı, müsaaden var mı demezsin; bu mu senin fetvan? Böyle bir rûhsatı, izini islam hukukuna ait fetvaları ihtiva eden tanınmış kitaplardan Vasît’te mi okudun? Yoksa Muhît’te mi var?
Fakîh: “Hakkın var, vur!” dedi. “Vur ki, fırsat eline geçti. Dostlardan ayrılanın lâyıkı budur!”1
b) Hz. Mevlânâ’ya göre, toplumdaki birlik ve beraberliğin devamı için gerekli olan ikinci husus ise, toplum fertlerinin yardımlaşma ve dayanışma içinde olmasıdır. Çünkü birlikten ve yardımlaşmadan güç doğar. Dağınıklıktan ise zaaf oluşur. Hz. Mevlânâ bu konuyu Mesnevî’nin 6. cildinde kedi ve fareler örneğiyle anlatır: 
“Binlerce fare ortada dolaşsa, başkaldırsa, kedi bu halden ne korkar, ne de bir tehlike sezer (onları teker teker yakalar yer, çünkü farelerde birlik ve dayanışma yoktur). Nasıl olur da fareler toplanıp hep birden kedinin karşısına çıkarlar? Onlarda öyle yürek (öyle bir topluluk ruhu) yoktur ki! Farenin gönlünde bir topluluk duygusu olsaydı, gayrete gelirdi de, birkaç fare bir araya toplanırdı! Fareler bir araya toplanırlardı da, birer fedaî gibi, göz açtırmadan kedinin üstüne atılırlardı. Birisi, kedinin gözüne pençe atar, onu körleştirirdi; öbürü, dişi ile kulağını ısırırdı! Bir başkası, keskin dişleri ile onun böğrünü delerdi! Böylece, kedinin, birleşmiş fareler topluluğundan kurtulması mümkün olamazdı!
Fakat farenin canında, toplum fikri, cemiyet fikri (birlik beraberlik düşüncesi) yoktur! Bu sebeple fare, kedinin sesini duyunca ödü kopar, canı bedeninden fırlar! İsterse, farelerin sayısı yüz bin olsun; fare, kurnaz kedinin karşısında korkusundan cansız gibi durur, kalır. Allah, mülkün sahibidir; hikmetinden sual olunmaz! Aslana öyle bir güç verir ki, tek başına olduğu halde, aslanlar topluluğunun kuvvetini kendinde hisseder de, yaban eşeği sürüsüne korkmadan saldırır. On çatallı boynuzları olan yüzbinlerce yiğit geyik, aslanın saldırışı karşısında adeta yok olur gider”2
Hz. Mevlânâ bu örnekte toplumun sayıca çok olmasından ziyâde, ülke meselelerinde birbirleriyle birlik ve dayanışma içinde olmalarının önemine işâret etmiştir. Mehmet Âkif Ersoy’un ifâdesiyle: “Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez”. Ancak toplumda birlik yoksa, bir tane kedinin hakkından gelemeyen yüzlerce fare gibi zaaf içinde kalırlar.
c) Toplumun birlik-berâberlik ve huzur içinde yaşayabilmesi için gerekli olan üçüncü husus ise, fertlerin birbirlerini anlamaya çalışmasıdır. Bazen toplumun birçok ferdi aslında aynı düşünce ve hedefte olmasına rağmen, karşı tarafı iyi dinlemediği, ya da ön yargılardan kurtulamadığı için diğer insanları anlayamaz ya da yanlış anlar. Bu problemin giderilmesi için insanların ön yargısız ve iyi niyetle birbirini dinlemesi gerekir. Nitekim Hz. Mevlânâ Mesnevî’ye “Dinle!” sözüyle başlamıştır. Bu eserin ikinci cildindeki “Üzüm yemek isteyen ama dil probleminden dolayı anlaşamayan ve kavga eden dört kişinin hikâyesi” bu konuya güzel bir örnektir:
“Bir adam dört kişiye bir miktar para verdi. “Bu para ile işinize yarayanı alın!” dedi. Dört kişiden biri; “Bu parayla engür alalım” dedi. Öbür arkadaşı Arap idi. “Aksilik etme!” dedi. “Ben engür istemem, ineb isterim.” Onlardan birisi Türk idi. “Ben ineb istemem, üzüm isterim.” dedi. Rum olan bir başkası: “Bırakın bu lafları! Bu para ile istafil alalım.” dedi. (İstafil Rumca, ineb Arapça, engür de Farsça üzüm demektir).
Derken dört kişi birbirleri ile çekişmeye, dövüşmeye başladılar. Çünkü adların anlamından haberleri yoktu. Onlar ahmaklıklarından, birbirlerine yumruk atıyorlardı. Çünkü bilgiden bomboş, bilgisizlikle dolu idiler. Orada çeşitli dil bilir, sır sahibi üstün bir er bulunsa idi onları uzlaştırır, barıştırırdı. Onlara derdi ki: “Ben bu para ile hepinizin istediğini alırım. Hiç bir ard düşünceye kapılmadan, hile yoluna sapmadan gönlünüzü bana verirseniz, bu paranız istediğiniz şeylerin hepsini yapar. Bu paranızla dördünüz de murâdınıza erersiniz. Dört düşman uzlaşır, birleşir. Sizin her birinizin sözü ayrılık belirtir, savaş doğurur; fakat benim sözüm uzlaştırır, birleştirir.” Yazık ki; Türk, Rum ve Arab’ın kavgasından engür ve ineb şüphesi çözülemedi. Mânâ dillerini bilen bir Süleyman gelmedikçe, bu ikilik ortadan kalkmaz.”3
Hz. Mevlânâ’nın asırlarca önce içtimâî birlik ve beraberlik konusunda verdiği bu misaller, anlattığı hikâyeler ve nasihatler günümüz insanı için her zamankinden daha önemli hayat düsturlarıdır. 

TEMEL’CE..
Sicilya'nın bir kasabası varmış ki kadınları hiç rahat durmaz, ikide bir kocalarını aldatırlarmış. Kasabanın yaşlı papazı kocasını boynuzladıktan sonra doğru günah çıkartmaya gelen bu kadınlardan bıkmış. 
'Papaz efendi, şeytana uyup kocamı aldattım. ' diyerek karşısına geçip günah çıkartmak istediklerinde papaz sinirlenir
'Ayıptır günahtır. Boyna kocamı aldattım diye geliyorsunuz, bari ayağım taşa takıldı deyin ben anlarım.' demiş. 
Kadınların da işine geldiği için artık kimse kocamı boynuzladım demez papaz efendi ayağım taşa takıldı diyerek konuyu açarlarmış. 
Derken yaşlı papaz ölmüş, yerine bir başka papaz gelmiş ve bakmış ki kasabanın kadınları aşırı derecede namuslu. Taşa takılıp düştüklerinde oraları buraları açılıyor diye günah çıkartmak istiyorlar. Doğru belediye başkanına gidip durumu anlatmış ve derhal kaldırımların düzgün olarak onarılmasını istemiş ama duruma vakıf olan başkan katılırcasına gülmeye başlayınca Papaz şaşırmış ve
 "Sayın başkan gülüyorsunuz ama en çok da sizin eşiniz taşa takılıyor. Lütfen yani...

GÜNÜN ÖZÜ..
En basit yalanları gözümün içine bakarak söyleyen aptallar tanıdım. İnandığımı sandılar; bense onların kuş kadar akılları ve cahil cesaretlerine hayrandım.
Bu yazı toplam 147 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37