1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. "Kullar Deresi’ne çok zehirli kimyasal madde boşaltılmış”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

"Kullar Deresi’ne çok zehirli kimyasal madde boşaltılmış”

A+A-

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ile yaptığım görüşmeden edindiğim bilgilerin bir kısmını dün bu sütunlarda paylaşmıştım. Bayram’la yaptığımız görüşmeden aldığım bilgileri paylaşmaya devam ediyorum.

İSU’nun çok gelişmiş laboratuvarları var. Hatta uluslararası saygınlığa sahip bu laboratuvarlar için yeni ve özel bir bina yapılıyor. İSU şehre verilen suyu her an ve her aşamada denetliyor.

Hatırlarsınız, tam Kurban Bayramı’nın arefesinde Kullar Deresi’nin Vezirçiftliği bölümüne kimyasal zehir atıldığı tespit edilmişti. Günlerce bu bölge ağır koku altında kaldı, Deredeki bütün canlılar öldü. Henüz bu işin sorumluları hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Sayın Bayram’a bu durumu sordum. Çünkü, kirletilen Kullar Deresi’nin suyundan, ölen balıklardan İSU da örnekler almış laboratuvarlarında analiz yapmıştı.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, bu konuda çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Şunları söyledi:

“-Kullar Deresi’nde çok fazla zehirli kimyasal atıklar, vidanjörle getirilip, deşarj edilmiş. Biz raporumuzu ilgili mercilere, Valiliğe verdik. Çok zehirli bir kimyasal madde söz konusu. Bundan sonrası güvenlik güçlerinin, Jandarma’nın, Valiliğin işi. Ama bunu yapanların mutlaka cezalandırılması lazım. Ben yakalanacaklarına inanıyorum.”

BARAJ GÖLÜNE ZEHİR ATARKEN YAKALADIK

Söz bu çevre sorununa gelince, İlhan Bayram yakın zaman önce yaşanan bir olayı da anlattı:

“- Birkaç gün göce, gece geç saatlerde İSU’nun alarmları çaldı. Yuvacık Baraj Gölü’ne bir şahsın atık madde döktüğü bildirildi. Hemen ekipler harekete geçti. Bu kişiyi bulduk. İlimizdeki bir boya fabrikasının zehirli atıklarını imha etmek için alınmış bir şahıs. Gitmiş, kimse görmez diye Yuvacık Baraj Gölü’ne dökmeye çalışıyor. Engelledik. Ama bizim ilimizde bazı firmalar, zehirli atıklarını imha için İZAYDAŞ’a vermek yerine, bunlardan ucuza kurtulmanın yollarını seçiyorlar. Bu tür atıkları fabrikalardan toplayıp, doğaya gizlice dökerek imha etme işi yapanlar var. Bunları mutlaka engellemeliyiz. Hem o atıkları alıp, doğaya bırakanları hem bu atıklarını böyle ehliyetsiz kişilere verenleri ortaya çıkartmalıyız.”

Söz buraya gelince Sayın Bayram’a şunu sordum:

“-Malum, ciddi terör riski altında yaşıyoruz. Şehir su şebekelerine terör örgütlerinin zehir, mikrop bırakma risklerinden de söz ediliyor. Bizim şehrimiz için böyle bir risk var mı?”

İSU Genel Müdürü şunları söyledi:

“-Elbette birileri şehir suyuna zehir karıştırmayı kafasına koymuşsa, bunu yapabilir. Ama Türkiye’de böyle bir şeyi yapmanın en zor olduğu kent bizim kentimizdir. Bütün depolarımız, bütün içme suyu kaynaklarımız aralıksız ve kesintisiz denetlenmektedir. Herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale edebiliriz. Böyle bir vaka halinde, çok kısa süre içinde şehrin bir bölümünün veya tamamının suyunu hemen kesebiliriz. Yani ilimiz için böyle bir risk çok düşüktür. Kocaeli’de insanlar çeşmelerinden akan suyun kalitesine her zaman güvenebilir.”

40 KİŞİ HAKKINDA FETÖ SORUŞTURMASI

İSU Genel Müdürü Bayram’a başında bulunduğu kurumda FETÖ soruşturması ile ilgili açığa alınan bulunup, bulunmadığını sordum. Sayın Bayram, her konuda olduğu gibi, bu konuda da şu samimi açıklamayı yaptı:

“- Biz, teknik bir kuruluşuz. İSU’ya eleman alınırken, elbette siyaseten ve yaşam biçimi açısından bazı değerler dikkate alınır. Ama asıl olan, elemanların teknik ve bilimsel yeterliliğidir. Bu nedenle, FETÖ konusunda İSU en temiz kurumlardan biridir. Ankara’dan gelen talimatla 12 personelimiz açığa alındı. Bunlar içinde ikisinden şüphe edebilirim. Ama çoğu, Bank Asya ile ilişkileri nedeniyle soruşturma kapsamına girmiş. Mecbur kalmış, Bank Asya’ya taksit yatırmış. Ya da bir faturasını Bank Asya’dan ödemiş. Bu arkadaşlarımın çoğunun aklanacağını tahmin ediyorum. Biz kurum bünyesinde bir komisyon kurduk. Toplam 40 kişinin ismini belirledik. Bu isimleri Valiliğe bildirdik. Haklarında soruşturma yapılıyor. Ama İSU’de FETÖ örgütünün yapılandığını, yerleştiğini, etkili olduğunu kimse söyleyemez. Bizim yaptığımız 40 kişilik listede yer alanların 12’si zaten Ankara’dan haklarında soruşturma istenen kişiler. Bütün soruşturmaların kısa sürede tamamlanacağına inanıyorum. Suçu olan, cezasını çeker.”

İSU’nun Gri Su,  arıtma tesislerinden çıkan çamurların ekonomik bertarafı, HES’le enerji üretimine yönelik önemli projeleri var. Bayram’la bunları da konuştuk. Yarın da bu konulara devam ederiz.

Bu karar ne kadar uygulanacak?

İzmit’te çok büyüyen trafik sorununu hafifletmek için bazı hamlelerin yapılması gerekiyor. Aslında Büyükşehir Belediyesi UKOME’de geçen ay bu konuda önemli kararlan alınmıştı. Şehrin doğusunda, Santral’dan M. Alipaşa yönüne doğru Turan Güneş ve Bağdat Caddeleri’nde otopark yasağı kararı çıkmıştı. Ama bu karar uygulanamıyordu.

Dün sabahtan itibaren Turan Güneş Caddesi ile Bağdat Caddesi’nde otopark yasağı uygulaması başlatıldı. Aslında bu iki caddenin ne kadar geniş olduğu, cadde kenarında park yapılması, bu caddelerin mevcut trafiği çok rahat kaldırabileceği hemen görüldü. Ama merak ediyorum. Bu uygulama ne kadar devam edecek. Park yasağı denetimini Trafik Polisleri mi, Belediye zabıtaları mı yapacak?.. O bölgede kapalı otopark var. Bütün araçlar o otoparka alınabilir. Umarım, Bağdat Caddesi ve Turan Güneş Caddesi’nde otopark yasağı kararlılıkla uygulanır.

KOTO’dan ses geldi

Kocaeli Ticaret Odası’nın önceki gün yapılan aylık Meclis Toplantısı’nda Oda’nın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Semih Barış, İzmit’teki Tramvay Yolu inşaatının şehir esnafı için ne denli büyük sıkıntı yarattığından söz etmiş, “Üyelerimizin tepkisi var. Bu tepkileri kent büyüklerine ileteceğiz” demiş.

Bu kentte KOTO, KSO gibi çok büyük kurumların arada bir böyle ses vermesi gerekiyor. Semih Barış’ın Meclis Toplantısı’ndaki sözlerini bu nedenle önemsiyorum. KOTO’nun önceki yönetimi, “Bakın biz FETÖ’cü değil, AK Partiliyiz” diyebilmek adına, şehrin hiçbir sorununa, üyelerinin hiçbir sıkıntısına ses veremiyordu.

Şimdi sanki bir şeyler değişiyor gibi..

Av. Gökçe’ye yakışır

Kocaeli Barosu’nun olağan genel kurulu 15-16 Ekim’de yapılacak. Aslında Kocaeli Barosu kongrelerinden aylar önce kulisler başlar, adaylar ortaya çıkar, adayların çevresinde ekipler oluşurdu. Yargının içinde çok fazla yapılanan FETÖ ekibi tasfiye olunca, kenara çekildiler. Bu nedenle bu dönem Baro Kongresi öncesi pek hareket yok.

Tabii bu hareketsizliğin bir nedeni de, Baro camiasında herkesin mevcut Başkan Sertif Gökçe’nin bir dönem daha bu görevde kalmayı hak ettiğini düşünmesidir. Av. Sertif Gökçe, bu kentte çalışkanlığı ve mesleki başarısı ile hızlı yükselmiş avukatlardan biridir. Baro Başkanlığı dönemi ülkenin özellikle yargı camiasının çok sıkıntılı bir dönemine rastladı. Bence, Baro Başkanı olarak çok fazla iş yapamadı. Ama bir dönem daha bu görevde kalması hakkıdır. Zaten Kocaeli Barosunda 3’üncü kez aynı göreve talip olmak temayüllere aykırı. Bu nedenle Gökçe’nin, “Son kez adayım” demesine hiç gerek yok.

Görünen o ki, Sertif Gökçe bir dönem daha Baro Başkanlığı yapacak. Adliye Binası’na ek bina yapılması konusunu mutlaka çözmeli. Bir de sözünü ettiği Sosyal Tesis Projesi var. Umarım, Sertif Gökçe, bu kentte gerçekten nezih bir sosyal tesis, restoran kurmayı başarır. İlimizdeki bütün kurumlar sosyal tesislerine Osmanlıca isim koyup,  mescit bölümlerini büyük tutmak için yarışırken, Baro sayesinde hem ilimizdeki hukukçuların, hem bu kentteki çağdaş bütün bireylerin yararlanabileceği bir tesisi İzmit’e kazandırmış oluruz.

Bu yazı toplam 1555 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.