1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Küllerinden doğan İzmit’in konakları
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Küllerinden doğan İzmit’in konakları

A+A-

Tarihi geçmişi 3 bin yıla dayanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine kucak açmış bu önemli şehirde toprağı elle eşeleseniz tarih fışkırır. İzmit’in üst mahallelerinde bir tur atsanız, kendinizi yüz yıl öncesinin Osmanlı Kasabasında hissedersiniz.

Ama artık o his, yavaş yavaş kayboluyor.

İzmit’in denizden karaya doğru çekilmiş eski fotoğraflarına dikkatlice bakın. Akçakoca, Orhan, Hacıhasan, Veliahmet, Çukurbağ Mahallelerindeki o zarif evleri, konakları tek tek sayarsınız.

Aynı noktadan şimdi bakın. 60-70 yıl öncesinin o güzel evleri, o zarif konakları tek tek yok olmuş.

Neden?

Elbette sahipsizlikten…

Muhabirliğe başladığım yıllarda, Heykel mevkiindeki Eski Vali Konağı’nın yanında çok güzel bir konak bulunuyordu. Dut Sokak girişindeki bu konağa bakıp da hayran olmamak elde değildi. Ama sahipsizdi. Serserilerin mekanıydı. Bir sabah o konağın yerinde yanmış bir enkaz duruyordu. Çok şükür, bu konak da yakında aslına uygun olarak restore edilmiş olacak.

Yıllar içinde İzmit’te nice konaklar, nice güzel tarihi evler yandı, yakıldı.

Kimse oralı bile olmadı.

Ancak zaman içinde bu durum değişmeye başladı. İzmit’te tamamı Osmanlı ve 20. yüzyılın ilk döneminden kalma tarihi konaklar, İzmit Belediyesi sayesinde hayat buldu. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar, harabe, yıkılmakla yüzü yüze kalmış çok sayıda konak büyük çabalar sonucu restore edilerek yok olmaktan kurtarıldı.

 

saatci-ali.jpg

SAATÇİ ALİ EFENDİ KONAĞI

Veli Ahmet Mahallesi Alaca Mescit Yokuşu’nda bulunan Saatçi Ali Efendi Konağı 1774 yılında yapılan ve mimari yapısıyla dikkat çeken yapılardan biri. Uzun yıllardır kapısı kilitli duran konak İzmit Belediyesi’ne tahsis edildi. İzmit’e hakim bir noktada bulunan konakta haftanın yedi günü sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor.

 

sarikonak.jpg

SARI KONAK (SİRKECİLER)

İzmit’in en eski mahallelerinden olan Hacıhasan Mahallesi’nde bulunan Sarı Konak (Sirkeciler) 1886 yılında yapıldı. Konak şahıs mülkiyetindeyken İzmit Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edildi. Sarı konak halen meslek edindirme kursları için kullanılıyor. Konak 780 bin liraya restore edildi.

 

elbeyoglu.jpg

ELBEYOĞLU KONAĞI

Akçakoca Mahallesi’nde denize hakim bir noktada bulunan konak geleneksel karkas taşıyıcı sistemle inşa edilmişti. Akçakoca Dere Camii yanındaki konak İzmit Belediyesi’nce 180 bin liraya restore edildi. Yapı muhtarlık ve İZMEK kursları için kullanılıyor.

 

yesil-konak.jpg

YEŞİL KONAK

Hacıhasan Mahallesi Tezer Sokak’ta bulunan yapı bodrum, zemin, birinci kat ve cihannüma katından oluşmaktadır. 10 yıl öncesine kadar virane haldeki yapı İzmit Belediyesi’nce kamulaştırılarak restore edildi. 650 bin lira harcanarak restore edilen yapı halen belediyecilik müzesi ve halıcılık kursu için kullanılıyor.

 

basin-muzesi.jpg

BASIN MÜZESİ

Akçakoca Mahallesi Kapanca Sokak’ta 19’ncu yüzyıl sonunda inşa edilen geleneksel İzmit evleri özelliğini taşıyan yapı yaklaşık 500 bin lira harcanarak restore edildi ve halen Basın Müzesi olarak kullanılıyor.

 

kucukkosk.jpg

KÜÇÜK KÖŞK

Akçakoca Mahallesi’nde 19’ncu yüzyılda inşa edilen köşk, Osmanlı döneminin nadir yapılarından. Yaklaşık 500 bin lira harcanarak restore edilen yapı kültürel amaçlı olarak değerlendiriliyor.

 

yilmazlar-evi.jpg

YILMAZLAR EVİ

Hacıhasan Mahallesi’nde 20.yy. başında inşa edilen yapı kamulaştırılarak 370 bin liraya restore edildi. Yığma tuğla ve ahşap karkas sistemli yapı sosyal ve kültürel amaçlı kullanılıyor.

 

bac.jpg

BAÇ KONAĞI

Cedit Mahallesi Baç mevkiindeki yapı 19’ncu yüzyılda yapılmış. Zemin ile birlikte 3 katlı yapı İzmit Belediyesi’nce istimlak edilerek restore edildi. Yaklaşık 2 milyon liraya istimlak edilerek restore edilen yapı gençlik merkezi olarak kullanılıyor.

 

tarih-yasiyor.jpg

TARİH YAŞIYOR- Restore edilen tarihi konaklarda tarih olduğu gibi muhafaza edilmiş ve yaşamaya devam ediyor.

 

cok-sik-bir-mekan.jpg

ÇOK ŞIK BİR MEKAN- Kapanca Sokak’ta Basın Müzesi olarak kullanılan tarihi konakta, basın tarihinin tüm araç ve gereçleri sergileniyor.

Bu yazı toplam 1716 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.