1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kural hatası ve sonuçları
Kural hatası ve sonuçları

Kural hatası ve sonuçları

MAP Kavaklıspor yönetimi Kartepe Belediyespor ile oynadıkları U-19 maçında hakemin kural hatası yaptığını iddia etti. Gözlemci olup biteni raporunda yazmıştı. Ancak hakem olaydan bahsetmemiş

A+A-

MAP Kavaklıspor yönetimi Kartepe Belediyespor ile oynadıkları U-19 maçında hakemin kural hatası yaptığını iddia etti. Gözlemci olup biteni raporunda yazmıştı. Ancak hakem olaydan bahsetmemişti. Kural hatasının geçerli olması için hakemin raporunda olayı mutlaka yazması gerekiyordu. Tertip Kurulu maçın hakemi Muharrem Kırbaş’tan ek rapor istedi. Kırbaş ek raporunda olup biteni yazdı. İl Tertip Kurulu maçla ilgili raporları İl Hakem Kurulu’na gönderdi. İl Hakem Kurulu da dosyayı Merkez Hakem Kurulu’na ulaştırdı. Son kararı Merkez Hakem Kurulu verecek. Bir sürpriz beklenmiyor. Kural hatası olduğu belli. Maç tekrarlanacak.

Yardımcılar ile gözlemci de uyudu!

Bu arada bu olayla ilgili sorgulamamız gereken önemli bir nokta var. Hakem kurul hatası yapıyor. Hakeme tepkimizi gösterdik, uzun süreli dinlendirme cezası verilmeli dedik. Peki bu maçın yardımcı hakemleri, gözlemcisi neredeydi? Orta hakemi uyarmak, kural hatasını engellemek ellerinde değil miydi? Gözlemci Rıdvan Bulut raporunda yazmış kural hatasını. Peki, o pozisyon sırasında yardımcı hakemin yanına gidip, orta hakemi uyaramaz mıydı? Diyecekler ki böyle bir yetkisi yok. Yetkisi olmayabilir ama uyarıyı yapsa yanlıştan dönülebilir, böylece kural hatasının önüne geçilebilirdi. Yardımcılar da, gözlemci de uyudu. Orta hakem kadar olmasa da onları da kusurlu görüyorum. İl Hakem Kurulu, yardımcı hakem ve gözlemciyle ilgi de ceza uygulamalı diyorum.

Yönetim faturayı bana çıkardı

Bu olayla ilgili başka bir tartışma konusu. MAP Kavaklıspor’un şampiyonluktaki rakibi İhsaniye Doğan’ın durumu. MAP Kavaklı, Kartepe’ye yenilince İhsaniye Doğan son haftaya avantajlı girdi. Son maçta alınacak galibiyet İ. Doğan’ı şampiyon yapacaktı. Ancak kural hatasından maçın tekrarı gündeme gelince bundan en çok etkilenen, daha doğrusu mağdur olan İhsaniye Doğanspor oldu. Teknik direktörü Neci Keleş aradı, yöneticileri aradı. Naci hoca hakem kurumunu suçluyor, bu sezon hakem hatalarından çok canlarının yandığını söylüyor. Yöneticileri ise faturayı bana çıkartıyor. Olayın üstüne gidip, kural hatası yapıldığını ortaya çıkardığımı başka bir anlamda maçın tekrarını sağladığımı düşünüyorlar. Gerçeğin öyle olmadığını kendileri de biliyor. Kural hatası yapıldığını iddia eden, tertip kuruluna itiraz eden MAP Kavaklıspor yönetimi. Ben sadece olup bitenleri yazdım. Düşüncelerimi dile getirdim. Haklı bir davada kulübün yanında oldum. Kim olsa yapardım.

Bildiğim, inandığım doğruları yazdım

İhsaniye Doğansporlu yöneticiler bana haksızlık ediyorlar. Benim için şu kulüp bu kulüp fark etmez. Sıkça yazıyorum. Haklının yanında, yanlışın karşısındayım. Herkese eşit mesafedeyim. Ayrıca bir şeyin daha bilinmesini isterim. Sevgili Naci Keleş’e telefonda söyledim. Burada da yazmamın bir sakıncası yok. Bu olayla ilgili yazıları yazarken, İhsaniye Doğanspor’un olayla ilgisi olup olmadığını bile bilmiyordum. Puan durumuna dikkatle bakmamıştım çünkü. Naci Hoca arayınca öğrendim İ. Doğanspor’un olayın içinde olduğunu. Ayrıca bilseydim de, değişen bir şey olmazdı. Beni şampiyonun kim olacağı ilgilendirmez. Beni ilgilendiren kural hatası yapılıp yapılmadığı. Bildiğim, inandığım doğruları yazdım. Mesleğe ilk başladığım günden bu yana yaptığım gibi. Bu mesleği yapacağım son güne kadar yapacağım gibi.

İhsaniye Doğan, hakem kurumuna kızsın

İhsaniye Doğanspor yönetiminin bana veya MAP Kavaklıspor’a değil hakem kurumuna tepki göstermesi lazım. Naci Keleş’in yaptığı gibi. Ne benim, ne MAP. Kavaklı’nın bir suçu yok. İşi bu noktaya getiren hakemin yaptığı kural hatası. Gruptaki şampiyonluk mücadelesinin kaderini belirleyen bir hakem kararı oldu. İhsaniye Doğanspor’un mağduriyetinin tek sorumlusu hakemlerdir. Hakem elbette kural hatasını bilerek yapmadı. Bir kasıt aramıyoruz ama bu hakem kurumunu kurtarmaz. Hakemlerin görevi kuralları bilmek ve uygulamaktır. Hakem yöneticilerin görevi de kuralları hakemlere öğretmektir. Burada bir zaaf vardır. Hakem kurumundan kaynaklanan bir zaaf. Dolayısıyla İhsaniye Doğan eğer bu kural hatasından dolayı şampiyonluğu kaybederse sorumlusu hakem kurumudur. Hesap sorulacak adres orasıdır, hesap vermesi gerekenler de hakemlerdir. İhsaniye Doğanspor, hakem camiasına ne kadar kızsa haklıdır. Adalet hak hukuk açısından baktığımda maçın tekrarlanmasına ne kadar sevindiysem, İhsaniye Doğan’ın mağduriyetine de o kadar üzüldüm. Keşke böyle bir durumda karşılaşılmasaydı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.