• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Kocaeli 9 °C

KURNAZLIK, GERİ KALMIŞ TOPLUMLARA ÖZGÜDÜR

Cem ŞAKOĞLU

Bu yazıyı tamamen internet sayfalarında dolanırken buldum. Tam da benim kafamın içerisindekileri anlatıyordu. Emin olun ne yazarı belli idi, ne de kaynağı. O kadar hoşuma gitti ki, yazarından adını yazamadığım için özür dileyerek yayınlamak istiyorum.

Almanya’nın geniş otobanlarında yol alıyorduk. Baktım ki otomobiller yavaşlıyor ve yolun iki yanına diziliyorlar, orta şerit boş kalıyor.

Ne olduğunu anlamadım ama biz de öyle yaptık. Beklemeye başladık. Yolun ortası bomboş ama hiç kimse oraya direksiyon kırmıyor. Kuyrukta sakin sakin bekliyor.

Biraz sonra durumu öğrendik. İleride bir kaza olmuş, yol tıkanmış. Böyle durumlarda Alman sürücüler fermuar ilkesini uygular ve iki yana çekilerek yolu polisler, ambulanslar ve çekiciler için serbest bırakırmış.

Gerçekten de biraz sonra o bomboş yoldan polis arabaları ve ambulanslar neredeyse iki yüz kilometre süratle geçip gitti. Önlerinde hiçbir engel yoktu.

Çok geçmeden yol açıldı, bütün araçlar hareket ederek gideceği yere vaktinde ulaştı.

Anlattığım; bir toplu zekâ örneğidir.

Alman sürücüler bu toplu zekâya sahip oldukları için sorun daha çabuk çözüldü ve daha çabuk hareket ettiler.

Oysa hepsi tek tek kurnazlık etmeye çalışıp orta şeridi kullansaydı, otobanın tıkanıklığı saatlerce sürerdi ve hepsi zarar görürdü.

Bu örnekte görüldüğü gibi durmadan kurnazlık eden bireylerin oluşturduğu bir toplum iyi işlemez.

Çünkü kurnazlık, toplu çıkara, toplu zekâya aykırıdır.

Bireylerin, dönen toplum çarkları içinde birer dişli olmayı kabul etmeleri gerekir. Zekâ bunu gerektirir ve çarklar ancak böyle işler.

Bir örnek daha vereyim:

Bin kişilik bir sinema salonunda yangın çıktığını düşünün.

Sinema müdürü anons ediyor, kimsenin paniğe kapılmamasını, ilk sıradan başlayarak salonun boşaltılacağını, böylece herkesin kurtulacağını söylüyor.

Bu plana uyan herkes kurtulur.

Ama seyirciler bir an önce kendi canlarını kurtarmak için kapıya atılırlarsa büyük bir tepişme yaşanır ve üç beş kişi dışında herkes can verir.

Organize toplumlarla, geri kalmış toplumların temel farkı buradadır.

Geri kalmış toplumlar kurnaz bireylere, ileri toplumlar ise kurnazlığı aklına getirmeyen ve kurallara uyan yurttaşlara sahiptir.

Demokrasi de ancak böyle toplumlarda yürür.

Öbür türlüsü; en kurnaz olanın başa geçip kendi menfaatlerini toplum menfaati olarak yutturmasından ibarettir.

Yani bir çeşit diktatörlüktür.

Unutmayın ki her zaman sizden daha kurnaz biri çıkar.

KUYUDAKİ EŞEK..

Ben bu hikayeyi daha önce yazmıştım. Yazmıştım ama üzerinden ciddi uzun bir süre geçti. Nasıl beğenirim anlatamam size.

Günlerden bir gün, köylerden birinde, adamın birinin eşeği, kuyunun  birine düşmüş.
Niye düşer, nasıl düşer sormayın. Eşek bu. Düşmüş işte.
Belki kör bir kuyuydu, ağzı tahtayla kapatılmıştı belki, üzerine de toprak dökülmüştü.
Zamanla tahta çürüdü, zayıfladı, toprakta biten otları yemek isteyen eşeğin ağırlığını çekemedi ve güm.

Hayvancık saatlerce acı içinde kıvrandı, bağırdı kendi dilinde.  Ayıptır söylemesi, anırdı yani.
Sesini duyan sahibi gelip baktı ki vaziyet kötü. Zavallı eşeği kuyunun dibinde melul mahzun bakınıyor.  Üstelik yaralanmış. Karşılaştığı bu durumda kendini eşeği kadar zavallı hisseden  adamcağız köylüleri yardıma çağırdı.

Ne yapsak, ne etsek, nasıl çıkarsak soruları havada kaldı. Sonunda karar verildi ki kurtarmak için çalışmaya değmez. Tek çare, kuyuyu toprakla örtmek.

Ellerine aldıkları küreklerle etraftan kuyunun içine toprak attılar. Zavallı hayvan, üzerine gelen toprakları, her seferinde silkinerek yere döktü. Ayaklarının altına aldığı toprak sayesinde her an biraz daha  yükseldi . Ve sonunda yukarıya kadar çıkmış oldu. Köylüler ağzı açık bakakaldı. Biraz önce kurtaramayız, yapacak bir şey yok, bari üzerini kapatalım dedikleri zavallı hayvan, köylünün şaşkın bakışları arasında kuyudan normal yolda yürür gibi çıktı gitti.

Hayat, bazen bizim de üzerimize abanır. Ne bazeni, çoğu zaman. Hayat abandıkça, toz toprakla örtmeye çalışanlar çok olur.

Bunlarla baş etmenin tek yolu, yakınıp sızlanmak değil, düşünüp silkinmek ve kurtulmak, aydınlığa adım atmaktır.

Kör kuyuda olsak bile... Bunu da yazmıştım ama, günün özü olarak değil de, yazının sonuna yakışır bir söz olarak yazalım “ Unutmayın, bazen ileriye sıçramak için, birkaç adım geriye gitmek gerekebilir ”

Umut dolu bir yazı olsun inşallah. Birilerini rahatlatabilirse mutlu olurum. Ben sıkıştığım sürece hep bu hikaye gelir aklıma ve bu atasözü…

KELTEPE, BEKİRDERE, MEHMET ALİ PAŞA İLE HİÇ TANIŞMAYAN NESİL…

Deli gibi bir hızla akıp gidiyor zaman. Bu güne kadar yakalayabilene rastlanılamadığı gibi bundan sonra da onu yakalayan olmayacak. Gözümüzün önünden elektrik sayacının rakamları gibi akıp gidiyor yıllar. Günleri, haftaları, ayları söylemiyorum bile. ‘Yahu daha dündü sanki ama baksana bu gün yine Cuma’ gibi söylemler artık klasik geyik sohbetlerine döndü.

Zaman bunca hızlı akıp giderken, ona ayak uydurmak bir hayli zor. Sürekli değişen koşullar, her gün yenilenen teknoloji, artık suyu çıkartılan sosyal hayat ve tüm bunları bir arada yaşamayan çalışan bizler. Eskinin köy tavukları ile kıyas kabul etmeyen yeni nesil bilmem kaç günde masaya teslim piliçler gibiyiz. Yumurtadan çıkıp ne olduğumuzu anlayamadan tabakta buluveriyoruz kendimizi. Alt yapı yok, kültür ortadan kaybolmuş, birlik beraberlik olgusu bizi terk edip gittiği asırlar var. Yine tavuktan örnekli gidelim. Eskinin köy tavuklarının gezebileceği bahçeler vardı.  Hayvancıklar serbest dolaşır, etraftan yemlenirlerdi. Haliyle vücutları bu süreç içerisinde kas yaptığı için etleri zor pişerdi. Oysa şimdinin tavukları neredeyse gün yüzü görmeden, yani güneş ışığına bile çıkmadan, önüne konulan yemi yiyip, yatıp uyumaktan başka bir işleme tabi tutturulmuyor ki eti kolay pişsin. Ancak işte o mübarek hayvanlar dünya ile  ilgili tek bir bağ bile kurmadan önce mide, sonra bağırsaklar ve akabinde de kanalizasyonda buluveriyorlar kendilerini. Biz de üç aşağı beş yukarı öyle değil miyiz?

Eskiden sabahın erken saatlerinde kalkılır, maile evin annesi tarafından hazırlanan kahvaltı masasına oturulur, hep birlikte kahvaltı yapılırdı. Baba işe, sabahçı çocuklar okula, öğlenciler dersleri bittiyse sokağa fırlardı. Öyle ceplerde para pul falan hikâye tabi. Sokak çocuğunun demirbaşı dizlerdeki yara kabuklarıydı kesinlikle. Kabuğu kaşınan yerinden hafifçe kaldırıp kanatmak psikopat bir zevkti belki ama hem ağlarım, hem giderim diyen gelin kız gibi bile isteye yolardık o kabukları. Hal böyle olunca da bitmezdi dizlerimizde o kabuk. Mahalle aralarında maç ederken, kovalamaca oynarken, saklambaç, kör ebe, mendil kapmaca oynarken, kaçarken, atlarken, zıplarken düşmez mi insan. Düşüyorduk işte ve o dizleri illa ki kanatıyorduk. O yaşlarda dünyanın en kahredici şeyiydi tentürdiyot. Mikrop kapmasın diye yaranın üzerine sürerdi büyüklerimiz. Amma yakardı ama. Sırf o eziyeti çekmemek için bir çok çocuk o yarayı kanata kanata dolaşır yine de eve gitmezdi tentürdiyot sürmesinler diye.

Bisikletten düşmeyi yazmamışım mesela. Bisiklet ve hatta bilyeli denilen kaydıraklardan. Düşerdik, çocuktuk işte, ama o dönemlerde hemen gelir birileri kaldırırdı bizi. Arkadaşlarımız, büyüklerimiz, kardeşlerimiz hemen dibimizde bitiverirlerdi. Diz kanar, kafa patlar kanar, el, kol, dirsek, ağız, burun. En çok da kanayan yere yakından bakabilmek merakı oluşurdu hepimizde. Yaranın içine içine bakmak, daha derinde ne var merak etmek başka bir duyguydu.

Haylazlığın nişanesi yara kabukları. Durun bak tam bunları yazarken aklıma ne geldi. Sokakta, evde ya da ne bileyim işte her hangi bir yerde başınızı bir yere vurduğunuzda, alnınız, kafanız, gözünüz, bir yerleriniz balon gibi şişerdi. İlaç neydi peki? Yüzüne bir gülücük oturup cevabı bilenlerdenseniz, sizinle yaş aralığımız pek uzun değil demektir. Ekmek çiğneyip şlap diye şişik yerin üzerine bağlarlardı tülbent bez ile. Birçoğumuz o işten nefret ediyor olmuş olsak bile, başına gelmeyen ve bu işi yaşamayan bizim devrimizin çocukları arasında yoktur sanıyorum ki. Gelir seviyesi bir tık üst olan ailelerin çiğ et bağladıkları da görülmüyor değildi tabi ki.

Sokak çocuklarından, oyunlardan, yara bereden girdik işe bu hafta. Zamanın hızla akıp gitmesinden dem vurarak başladık. Ne çok insanı yitirdik iz bırakan. İşte o yaralanmaları yazarken geldi aklıma, o düşmeler esnasında iş biraz ileriye gitmiş ve işin içerisine kolda, bacakta bir kırık çıkık işi girmişse ne olurdu? Daaaaaat, doğru cevabı yine yüzüne tabak gibi bir gülümseme oturan bizim neslimiz bildi. Allah yattığı yeri Nur, mekanını Cennet eylesin Kırıkçı Mustafa denilen bir fenomen vardı. Herkes tanırdı kırıkçı Mustafa’yı. Ya da çıkıkçı Mustafa. Bu anlamda kimin ne ihtiyacı varsa, onunla anılırdı. Rahmetli Mustafa Aykanat amca. Sevgili Ömür ağabeyin Rahmetli Babacığı. Başına böyle bir iş gelen soluğu Mustafa amcaların evinde alırdı. Doktor muydu Mustafa amca? Hayır. Ama insanlar doktordan çok ona giderlerdi güvenerek. Nasıl bir güven oluşturduysa toplumda. Koca kentteki yüzlerce demiyorum, binlerce vakayı iyileştiren kırık çıkık fenomeni. Rahmet istedi hepinizden. Duasız bırakmayın. İkizli Çeşme’deydi evleri. Allah’ıma binlerce kere şükürler olsun ki başıma hiç öyle bir olay gelmedi. Yine de o dönemlerde ne zaman İkizli Çeşme’den geçsek bir tedirginlik hissederdim. Sanki onların evinin önünden geçerken içeriden kolu, bacağı onarılırken bağıran bir çocuğun acı sesi gelecekmiş gibi tedirgin olurdum.

İkizli Çeşme deyince aklıma Ulugazi İlkokulu geldi. Çünkü hemen yanındaki dar sokaktan geçerek giderdik İkizli Çeşmeye. Ne için giderdik sorusuna yine biz cevap vereceğiz elbet. Turşu suyu içmeye. Hem de lezzeti hala damağımda olan o müthiş turşu sularından. Bunca güzel şeyden bahsederken ağzınızın tadını bozmak istemem ama işte o bizim zamanımızın Ulugazi İlkokulu Müdürü Sayın Seyfettin Satı hocamız bundan birkaç hafta önce maalesef aramızdan ayrıldı ve Hakkın Rahmetine kavuştu. Liseyi kızı can arkadaşım Sevgili Nursen ile birlikte okumuştuk. Duyunca gittim cenazesine. Arkadaşımı yalnız bırakmamak, acısını paylaşmak için gittim elbet ama geçmişe ve maziye olan borcumu da ödemek için oradaydım. Tuhaf duygularla uğurladık Müdürümüzü. Yattığı yer Nur, mekanı Cennet olsun İnşallah.

Mesela Perşembe Pazarı o zaman Ulugazi İlkokulunun arka sokağında kurulurdu. Çocuktuk ya o zaman o Perşembe pazarı şimdiki AVM’lere beş basardı bizim gözümüzde. Rengarenk bir cümbüş. Sebze, meyve, yoğurt, kahvaltılık, tavuk, horoz, yumurta vesairenin yanında plastik oyuncakçılar olurdu. Telli araba aldırmak için denemediğimiz yol kalmazdı. Bakır bakraçlardaki o muhteşem Kandıra yoğurdunun kaymağını yemek için bildiğiniz can atardık. Yıllarca yediğimiz o muhteşem lezzetlerin sağlıksız ve hijyenik olmadığını ima ederek kaldırdılar bakır bakraçlarda, üzeri işlemeli bezlerle kapalı Kandıra yoğurdunu. Şimdi müthiş bir sağlık timsali olarak plastik kaplarda, kimyasallarla dolu yoğurtları yediriyorlar bize daha sağlıklı diye. Konumuz Kandıra yoğurdu değil elbette ama tadını kaçırdılar o müthiş pazarların. Şimdi adını organik koydukları ürünler için eşek yüküyle para istiyorlar. Oysa o pazarların tamamı organikti biliyorsunuz değil mi? Bu da hiç abartılacak ve şaşılacak bir durum değildi. Şimdi kulp taktılar, süslediler ve sanki Amerika’yı yeni keşfetmiş gibi insanların önüne koymaya çalışıyorlar. Yahu o zaman düzeni değiştirmeseydiniz de bu millet adam gibi sağlıklı beslenerek büyüseydi.

Bir ara o Perşembe Pazarı şimdiki Belsa Plazanın oradaydı. Sebzeciler, balıkçılar hep bir arada idi ve o muhteşem zengin pazarı bazı anlar müthiş bir koku kaplardı. Yine bizim neslimize soruyorum efendim ne kokusu idi o hatırlayanınız var mı? Eveeeet doğru cevap sizden geldi ki, leblebi kokusuydu. O pazarın İzmit Orta okulu tarafına doğru Kuruyemiş imalatçıları vardı. Adını hiç unutmadığım ve hala dostlarım olan ki bana sorarsanız hala bu kentin markalarından birisi ‘Önder Kuruyemiş’ leblebisini kavurmaya başladığında ortaya yayılan koku bütün pazarı kaplardı. İsterseniz almayın. Yarım kilo leblebi, yarım kilo ay çekirdeği. Allah’ım her ikisini de sıcak sıcak kese kağıtlarına koyarlardı ki biz onları eve götürene kadar zaten yolda hallederdik.

Leblebi sıcacık, ay çekirdekleri sıcacık, Pazar sıcacık, insanlar sıcacıktı. Kar yağardı, yağmur yağardı, tezgahların üzerindeki teneke tenteler bir orkestra gibi tıngırdardı. Islanırdı insanlar ama yüzler gülerdi. Esnaf güzeldi, müşteriler güzeldi. Saygı vardı, sevgi vardı, insanlık vardı. Para kazanmak elbet her dönem olduğu gibi gerekliydi ama kim daha uzağa yapabiliyor yarışı diye bir şey duyulmazdı öyle aman aman. Aynı pazarın içerisinde hemen her zümreden insanı bulabilir, görebilirdiniz.

Okuduğumuz kitapların hikâyeleri mutlulukla biterdi. Filmlerde kötüler mutlaka kaybeder, iyiler hep kazanırdı. Sinemalardaki filmlerde hep yardımlaşma, birlik beraberlik hikâyelerini izlerdik. Aile, örf, anane, gelenek, görenek gibi kavramlar mutlaka işlenirdi senaryoların içerisinde. Ölümüne aşklar, efsaneleşmiş sevdalar, ‘Benim sana verilecek kızım yok’ dese de fabrika sahibi rahmetli Hulusi Kentmen filmin sonunda mutlaka yumuşar ve sarılırdı geline de damada da. Şimdiki filmlerde şiddet yoksa, kan yoksa, aldatma, çarpık ilişki, entrika yoksa tutmuyor maalesef. Rayting denilen canavar en çok da gelenekleri ve birlik beraberliği yiyor.

Ne güzel günlerdi oysa. Kocaeli Sanayi Fuarı on binlerce insanı bir araya toplardı her Haziran ayında. Bütün beldelerden minibüsler gecenin ilerleyen saatlerine kadar fuara yolcu taşırlardı. Bilet gişelerinin önünde fuara girebilmek için sıralar oluşurdu. Açık hava sahneleri, açık hava sinemaları, konserlerin yapıldığı restoranlar, oyunların sergilendiği tiyatrolar, çocukların ve gençlerin eğlence kaynağı lunapark, çarpışan otolar, sihirli aynalar, korku tüneli, gözleri bağlı yuvarlak bir pistte gösteri yapan motorsikletli adamlar, sigaraya halka atanlar, havalı tüfeklerle nişancılıklarını ispatlamaya çalışanlar, atlı karıncalar, şemsiye salıncaklar, geldiğinde yer yerinden oynayan ünlü İtalyan Sirkleri ve daha neler neler. Bunca insanın bir araya gelmesi, bir olması, birlik olması, birbirlerini görmesi ve benimsemesi için bir dolu unsur. Kapattılar artık fuarı. Üç tane yanlış adamı, beş tane yanlış işletmeyi göndermek yerine düzeni değiştirmeyi ve fuarı belediyelerin başka yeri kalmamış gibi yan kuruluşlarına tahsis etmeyi daha uygun gördüler. Ki insanlar daha bir uzaklaşsın birbirinden diye. Bir araya gelirlerse belki severler birbirlerini diye kapattılar iletişim kanallarını.

Yılların Keltepe’si bir anda Kartepe oluverdi mesela. Yeni nesiller bilmezler bunları ama çocukluğumuzun Bekirdere’si ile yılların Mehmet Ali Paşası akıl üstü insanlar tarafından birleştirildi. Kardeşim sınırları birleştirebilirsiniz Eyvallah ama sen her iki ismi de yok edip yerine ne idüğü belirsiz, ikisinin birleşimi güdük ve de tamamen uydurmasyon bir isim olan Bekirpaşa’yı hangi mantıkla koydun insanların önüne. Bir neslin çocukluğuna inat, ne çok beldeyi yok edip ortadan kaldırdınız. Bunu bu gün ki kişilere söylemiyorum sadece. Bu taşın altında olan herkese söylüyorum. Laf gideceği yeri bulur elbet.

Geleneklerimizi, göreneklerimizi yok edip ortadan kaldırdıkları gibi inançlarımızı da ortadan kaldırdılar. Farklı yeni anlayışlar getirdiler. Sanki biz dün birbirimize düşmanmışız gibi bir fotoğraf çekip bu gün çözdük deyip insanları birbirine kırdırdılar. Hala da kırdırmaya devam ediyorlar.

Kaybolmaya yüz tutmuş bir nesiliz biz maalesef. Mutluluğu organik olarak yaşayan son kalıntılarız. Kuru fasulyenin yanında soğanı yumrukla kırıp tuza banıp büyük bir zevkle yediğimiz o günleri unuttuğumuz gibi hatırlamak bile istemiyoruz sanki. Utanılacak bir şeymiş gibi anlatamıyoruz da. Şişe çekerdi eskiden annelerimiz. Çay bardağının içerisine bir pamuk, kibrit ya da çakmakla yakılıp sırta tutturulur soğuk algınlığı, sırt ağrıları, bel tutulması vs. bir dolu şeye şifa olurdu. Koca karı ilacı oldu isimleri birçoğunun. Şimdi kulunç açtırmak için bilmem ne makinasına giriyor insanlar. Eşek yüküyle de para ödüyorlar. Eyvallah dişlerimizi artık berberler çekmesinler ama, cafe adı altında yabancı bir dolu isim ve ürünle dondurmalı keşkül keyfimizin de içine etmesinler. Özledim yine eskileri, özledim yine hepinizi. İyi Pazarlar Diliyorum gönüller dolusu. Kalın sağlıcakla. 

Bu yazı toplam 1414 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37