1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. “KURS VE OKUL TALEBELERİNE YARDIM DERNEĞİ” VE KURBAN HİZMETİ!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

“KURS VE OKUL TALEBELERİNE YARDIM DERNEĞİ” VE KURBAN HİZMETİ!

A+A-
Bazı hizmetler vardır ki, parayla-pulla ölçülmez. İşte bu hizmetlerden biri de Kurban kesim hizmetleridir. Doğrusu kurbana henüz 1 ay kala şahsen beni bir telaş basar. Kurbanı nerede ve nasıl keseceğimize dair ciddi bir sıkıntının içine gireriz. Şükür ki, bu sene böylesi bir tatlı telaşı tedirginlik içerisinde geçirmedik.
İki komşum, birkaç yıldan beri “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği”nin bünyesindeki kurslarda kurban kestiklerini söylediler bana. Bu kurslarla benim de biraz geçmişim olduğu için nasıl disiplinli çalıştıklarını az-çok bilirim. Hiç tereddüt etmeden komşularımla ortak olup Akarçeşme’deki Kız Kursu’nda kurban kesmeye karar verdik. 
Kursa vardığımızda, gördüğümüz manzara muhteşemdi. Daha önceden görüp beğendiğimiz ve baskül usulü ile satın aldığımız hayvanımızın parasını ödedik. Aldığımız hayvanı kesmek üzere bizden vekalet alan kasap, üç-dört kişilik ekibiyle birlikte elektrikli yıkmatikle kesime hazır hale getirdiler hayvanı. Tekbirler eşliğinde hayvanı kestiler. Kesim ekibinin işi bitti. Bu sefer hayvanı askıya alıp yüzen ve ardından elektrikli testere ile büyük parçalara ayıran ekip görevi devraldı. Bu ekip de işini başarı ile tamamladıktan sonra görevi eti parçalara bölecek ekibe devrettiler. Onlar da, kaç hissedar olduğumuzu öğrenir öğrenmez ona göre eti taksim etmek üzere eşit parçalara bölme işlemine geçtiler. Diğer taraftan de kemikli eti büyük hızarda parçalayan kişiye kemikli eti devrettiler. O da, görevini layıkıvech ile yerine getirdikten sonra, tezgâhlarda hazır bulunan 7 adet elektronik terazilerin üzerine kaç hissedar var ise, ona göre her terazinin kefesine birer leğen koyup etleri tarttılar. Kiloyu eşitleyene kadar bu işlemi devam ettirdiler. Ardından bu etleri hazırladıkları büyük poşetlere aktardılar. Ardından aynı işlemi kemikli et ve diğer sakatatlar için de gerçekleştirdiler. Daha sonra kura ile herkesin etini kendilerine teslim ettiler. Tüm bu işlemler devam ederken, bizlerde ikram edilen çaylarımızı içtik. Hatta, hazırlanan ekmek arası kavurma ve yanında ayranı da bila bedel almak isteyen arkadaşlar da afiyetle yediler. Ardından da tatlı ikramı ile hizmetler taçlandırıldı. 20.sırada olmamıza rağmen öğlen vakti işimiz bitti. Elimiz hiçbir işe değmeden huzur içinde evimize gittik.
İnanın, bu yaşa geldim, hiçbir zaman bu kadar hijyen bir ortamda rahat ve huzurlu bir şekilde kurban kesmemiştik. Hep sıkıntı yaşıyorduk. Hem bu güzelliği sizlerle paylaşmak ve hem de bu konularda benim gibi pek mahareti olmayan arkadaşların bu tür müesseselerde kurbanlarını kesmelerini şiddetle tavsiye etmek istedim.  Bu vesileyle, geçmiş Kurban bayramınızı kutlar saygılar sunarım. 
Not: Hemen hemen tüm kurslarda bu teşkilatların olduğu yetkililerce ifade edildi. Bilgilerinize…
Bu yazı toplam 933 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum