1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kurt: “Kademeli ücret şart”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurt: “Kademeli ücret şart”

A+A-
Bizim şehrimizde en güvendiğim, muhabbetinden en çok keyif aldığım sivil toplum örgütü başkanlarından biri, Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’tur. 
Mesleğin içinden, minibüsçülükten gelir. Bugün Başkanı olduğu Oda’nın bütün üyelerini tanır, onların sorunlarını bilir. Şehiriçi Kooperatifi Başkanlığını yaptı. İzmit Kooperatifi ile, Derince Kooperatifi, işin içinde Kurt olmasa birleşemezdi.  Büyükşehir Belediyesi, yine Mustafa Kurt olmasa, Kent Kart sistemini bu şehirde oturtamaz, minibüsçüyü ikna edemezdi. 
Mustafa Kurt, kafasına yatan, üyelerinin çıkarına olan her konuda risk alabilen, inandığını sonuna kadar savunan biridir. Ticaret Odası Meclisi’ne, yönetimine girdi. Kooperatif Başkanlığı’ndan Oda Başkanlığına yükseldi. Belki de gelecekte Esnaf Odaları Birliği Başkanı olacaktır. 
……
Mustafa Kurt hatırnaz, vefalı, dost adamdır. Sık sık gazeteye gelir. Bu kentteki ulaşım konusu, benim de çok üstüne gittiğim, ilgilendiğim konudur. Tartışırız, görüş alışverişinde bulunuruz. Önceki gün yine ziyarete geldi Kurt; “Başkan” dedim. “Bu ortamda şu şehir içi zammı için ısrar etme. Enflasyon ortada. Petrol fiyatları düşüyor, akaryakıt fiyatları aynı oranda düşmese de en azından yükselmiyor. Bizim ilimizde toplu taşıma fiyatları zaten yüksek. Yeni zam için bu kadar ısrarcı olma.” 
“Abi” dedi Kurt.  “Zam talebimizin topluma antipatik geldiğini biliyorum. Ama emin ol mecburuz.  Bizim tek maliyetimiz akaryakıt fiyatı değil.  Arabaların sigorta bedeli 800 TL’ydi. 5.100 TL oldu. Asgari ücret arttı. Bütün şoförlerin maaşına zam yapıyoruz. Belediye’nin yıllık ruhsat ücretleri otomatik zamlanıyor. Emin ol, minibüsçü çok zor durumda.  Eskiden taksi plakası para etmezdi. Şimdi minibüs plakası para etmiyor.”
Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt, aslında şehir içinde halen 2.10 TL olan ücretin 2.25’e çıkmasının minibüsçünün de işine yaramayacağına inanıyor. Kurt’un da, benim de öteden beri talebimiz ve haykırışımız “Kademeli ücret sistemi” üzerinedir. Kooperatif Başkanı şunları söyledi:
“- Bu şehirde ulaşım ücretinin tek tarife olması büyük yanlış. Özellikle kısa mesafe yolculuk yapanlar çok tepki gösteriyorlar ki haklılar.  Minibüse binip, iki durak öteye gidenden de 2.10 TL alınıyor. Bizim 33 kilometre uzunluğunda hattımız var. Bunun da fiyatı 2.10 TL. Bu olacak iş değil. Biz kısa mesafe ücretinin 1 TL, 1.50 TL olmasını istiyoruz. Ama minibüse binip 33 kilometre giden de daha fazla ödemeli. “
Kurt bu sisteme geçişin de zor olmadığını anlattı:
“-Kocaeli genelinde 7 bin durak var. Kentkart firması, bu durakların tamamına sistemi kurmaya hazır. Belediye’ye yük gelmeyecek. Duraklara sistem kurulacak. Yolcu, durakta minibüsü beklerken,  gideceği mesafeye göre kartını okutacak. Minibüslerde kart okutmaya gerek kalmayacak. Kısa yola gidenin kartından az ücret, uzak yola gidecek yolcunun ücretinden yüksek ücret kesilecek. Bunu biz önerdik. Edirne kaptı, hemen uygulamaya başladı. Kocaeli’de bu sistemi uygulamaya mecburuz. Hem yolcunun, hem minibüsçünün çıkarı buradadır.
GENÇLER GELSİN İZAH EDEYİM
Önceki hafta, Büyükşehir UKOME’nin toplantısı vardı. Şehiriçi zammının da bu toplantıda görüşülmesi bekleniyordu. Toplantının yapıldığı salonun dışında, Halkevleri üyesi bir grup genç toplanmış, zammı protesto ediyordu. Yerel gazetelere de haber yansıdı. Kooperatif Başkanı Kurt, UKOME salonu önünde zammı protesto eden Halkevleri üyesi gençlerle gereksiz bir tartışmaya girdi. Dost bildiğim için Kurt’a tavsiyede bulundum, “Bu tür tartışmalara girme. O gençler toplumun sesi. Onları kırma” dedim. 
Mustafa Kurt bu olayı şöyle anlattı:
“-Biz toplantı salonundayken dışarıdan sesler geldi. Halkevleri üyesi gençler gelmiş, protesto ediyormuş. Bizim içinde öfkeli arkadaşlar var. Dışarıda sert tartışma olmasından korktum. Bunun için salondan çıktım. Gençleri ellerinde pankartlarla görünce ben de sinirlenip, sözler söyledim. Aslında yapmamalıydım. Benim kimseyle kavga etmek gibi derdim yok. Halkevleri üyesi gençler Oda binasına gelsin, neden zam istediğimizi, nasıl çalıştığımızı, minibüsçünün halini onlara izah edeyim. Belki bizim haklarımızı da savunurlar.
“750 TL YETERLİ DEĞİL”
Mustafa Kurt’ın uzun süredir üzerinde durduğu, Türkiye’de ses getirdiği bir başka konu da “65 yaş ve üstü yolcuların araçlarda ücretsiz taşınması “ kararı. Başkan, bana cep telefonundan minibüslerin Kent Kart kayıtlarını gösterdi. 
Gün içinde, İzmit’teki her minibüs ortalama 30 tane 65 yaş üstü yolcuyu ücretsiz taşıyor. Bunları  şehit yakınları, gaziler, kamu görevlilerini, engellileri ekleyin.. Minibüsler özel sektör işletmesi. Ama yolcularının büyük bölümünü devlet ücretsiz taşıttırıyor. İzmitli minibüsçüler, bu bedava taşıma işinden çok muzdarip. Kurt bu konuda da şunları söyledi. 
“-Gebzeli, Karamürselli minibüsçüyü düşünün. Günde en az 10 tane 65 yaş üst yolcu biniyor. Bunlar daha sonra bir de geri dönüyor. Aylık hesaplandığında büyük maliyet. İzmit şehir içinde günde ortalama 30 tane 65 yaş üstü taşınıyor. Bir de diğer bedavacılar, indirim hakkı olanlar var. Ayda 750 TL kesinlikle yeterli değil. Minibüs başına aylık 2 bin, 2500 TL ödenirse kurtarır. Ama hükümetin bir bedel ödemeyi kabul etmesi bile önemli aşama. Biz,  minibüsçünün sıkıntısını mutlaka ilgili yerlere anlatacağız. Minibüsçünün hakkını alacağız. Şimdilik itiraz etmeden 5 yaş üstü kartı olan yolcuyu ücretsiz taşıyoruz.  Ama bu şekilde sürdürülemez. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Şehiriçi ücreti için istediğimiz küçük zam da bu nedenledir.” 
*Belediye olmak böyle bir şey
Yerel yönetimler, sorumlu oldukları bölgelerde insanların doğumundan ölümüne kadar  hayatının her alanında  herkese hizmet vermekle yükümlüdürler. Elbette vatandaşın suyunu, yolunu, kanalizasyonunu yapacaklar, elbette hayatını daha iyi yaşaması için katkı sağlayacaklar. 
Ama bence daha önemlisi, yeril yönetimlerin vatandaşa başı çok sıkıştığında el uzatabilmesidir. Kandıra’da eski bir köy evinde geçenlerde yangın çıkmış.  Yaşlı bir kadının engelli iki torunu ile birlikte çok zor koşullarda yaşadığı evi yanıp, kül olmuş. Yaşlı kadın ve torunu bu kış kıyamette ortada kalmışlar.  Büyükşehir Belediyesi imdadına yetişmiş.  Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri geçen hafta Kandıra’ya gidip, evi yanan yaşlı kadın ve iki torunu için, prefabrik 2+1 ev yapmışlar. Bir gün içinde ev tamamlanmış, gariban insanlar içine girmişler.. 
Benim ödediğim vergilerden, Kandıra’da garibanlar için yapılan yeni prefabrik konut için giden para varsa, her kuruşunu helal ediyorum.
*Toprak kaymaları başladı 
Daha bu kar-kış bastırmadan önce bu sütunlardan uyarmıştım. Bizim şehrimizde, İzmit başta olmak üzere pekçok yerleşim alanında  “Toprak kayması” riski vardır. Aşırı yağışlarda, kar örtüsünün erimesi sırasında biraz baştan savma yapılmış istinat duvarları yıkılır. Yollar çöker..Binalar zarar görürler..
O karlı-yağışlı günler başladı. İlimizin çeşitli bölgelerinden  yine toprak kayması haberleri geliyor.. Aslında bu kentte toprak kayması riski taşıyan her bölgenin, her yolun, her sokağın çok ciddi titizlikle  incelenmesi, bütün istinat duvarlarının elden geçirilmesi lazım. Özellikle İzmit’in üst kısımlarında yapılmış istinat duvarları çok eskidir. Bunlar zamanında sağlam yapılmış olsa bile artık içlerine, diplerine işleyen sular nedeniyle çürümüş durumdadır. Toprak kaymaları, büyük felaketlere neden olabilir. Bu konuda çok titiz olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

*Her halde artık kent doymuştur 
Türkiye’nin büyük kentlerinde bir masanın başına oturup, 81 ilin durumunu, sosyal ve ekonomik yapısını incelediğiniz zaman Kocaeli bambaşka gözüküyor. Diğer 80 ilden pekçok konuda ayrışıyor.
Bu kentten devlete ödenen kişi başına vergi çok yüksek. Bu kentte çalışan insan sayısı yüksek, kişi başına gelir yüksek görülüyor. Aslında, bizim şehrimizin çok yüksek bir alışveriş potansiyeli, çok hareketli bir ticari hayatı olduğu söylenemez. Ama bu kente dışarıdan bakanlar, “Vay canına. Bu rakamlara göre tam bir  Avrupa kenti” diyorlar. Bu tablo nedeniyle de arka arkaya AVM’ler gelmeye başladı. 
Önce, eski çöplük alanı üzerinde Bayraktar grubu Outlet Center’ı yapmıştı. Sonra eski garajlar alanına Carrefour, az ilerisine  Real geldi.  Bursalı Özdilek, Uzunçiftlik’te büyük yatırım yaparken, “Yok canım, oraya kim gider?” deniliyordu. Özdilek de tuttu. Vanlı aile geldi, eski Gulfstar harabesini alıp, NCity AVM yaptı. Tuttu. Cengiz Kavan, Yahya Kaptan karşısındaki İztop enkazının yeri için bir rüya geliştirdi, bu rüyasını gerçek yaptı. Symbol dolup taşıyor.
Gebze’de, Körfez’de AVM’ler yapıldı. Şehir merkezlerine büyük mağaza zincirlerinin şubeleri geldi. Nerede biraz büyük boş dükkan bulsalar, markalı bakkallar açıldı.
Yarın, Esas Gayrimenkul ile STFA’nın ortağı olduğu  “41 Burda” açılıyor. Gezip görmedim. Ama muhteşem bir proje olduğu, 200 civarında işyerinin bulunacağı söyleniyor. Ulaşım sorunu da devam eden kavşak sorunu ile çözülürse, 41 Burda bu kentteki AVM’lerin hepsini sollayacaktır. 41 Burda’daki dükkanların önemli bir bölümünü bu şehrin yatırımcıları, esnafları kiraladı. Umarım başarılı olurlar.
Ama bir gerçek daha var. Artık bu şehir AVM’lere doydu. Öyle sanıyorum ki, artık uzun süre böyle bir projeye görmeyeceğiz. Zaten artık böylesi projeleri uygulayacak uygun alanlar da pek kalmadı. 
*Okul binasına Katyuşa füzesi
Elbette ve en şiddetli şekilde ve her ortamda terör örgütü PKK’yı lanetliyoruz. Terör örgütünü bitirmek için canlarını ortaya koyarak savaşan güvenlik güçlerimiz için dua ediyoruz.
Ama başımızda bir de IŞİD belası var. PKK, 30 küsur yıldan beri devletimizin savaştığı terör örgütü. İyi de bu IŞİD nereden çıktı. Bir hafta önce İstanbul Sultanahmet’te canlı bomba patlattılar. 10 Alman turist hayatını kaybetti. Öncesinde Ankara, Suruç patlamaları var. Altından hep IŞİD çıktı. 
Son olarak, Suriye topraklarından Kilis’e üç tane Katyuşa füzesi  fırlattılar. Biri,   Kilis’te bir ilkokul ile, bir ortaokulun birlikte kullandığı okul binasına isabet etti.
Şükürler olsun, çocuklar o sırada dersteymiş. Onlara bir şey olmadı.  Ama roketin etrafa saçtığı şarapnel parçaları okulda hizmetli olarak çalışan Ayşegül Polat isimli genç bir hizmetli kadının ölümüne neden oldu.
Türkiye hemen misilleme yapmış, füzenin geldiği IŞİD mevzilerine  50 küsur top ateşi yapmış..
Asıl soru şu.. Nereden çıktı bu IŞİD. Türkiye ile işi ne.. Kilis’teki bir ilkokul binasına roket atacak kadar gözü dönmüş, insanlıktan çıkmış bu örgütünü Türkiye ne kadar kınıyor?.. Ne kadar lanetliyor?.. PKK’yı 30 küsur yıldır biliyor, lanetliyor, savaşıyoruz da, şu ilkokul binasına raket atan, ülkemde canlı bomba eylemleri ile kitlelerin canına kıyan IŞİD’i birisi bana ayrıntıları ile anlatsın istiyorum.
*Keşke AK Parti’ye gitseymiş
CHP’nin 35 nci kurultayı tamamlandı. Genel Başkanlık yarışında Kılıçdaroğlu rakipsizdi. Zorlanmadan yeniden seçildi. Kurultayda büyük yarış Parti Meclisi için yapıldı. Genel Başkan’ın istediği pekçok isim  60 kişilik Parti Meclisi’ne giremedi.
Benim kurultay öncesi “seçilmesini çok isterim” dediğim ağabeyim Halit Toraman, hiçbir anahtar listede bulunmamasına rağmen, bireysel çabasıyla 288 oy aldı.  Parti Meclisi’ne giremedi ama,   kendini ezdirmedi.
En çok Mehmet Bekaroğlu için üzüldüm. Bekaroğlu, ülkemizde Milli Görüş siyasetinin en önemli isimlerinden biridir. Gençlik bir Müslümandır. Üstelik solcu bir Müslüman. Kuruluşunda ya da sonradan AK Partiye girmiş olsa, bugün Numan Kurtulmuş’tan,  Süleyman Soylu’dan çok daha yüksek yerlerde olabilirdi. Kılıçdaroğlu rica etti, Bekaroğlu, CHP’ye geldi. Bence CHP için büyük bir kazançtı. Ama CHP delegeleri bir türlü Bekaroğlu’nu kabullenemedi. Kılıçdaroğlu anahtarına koymasına rağmen, son kurultayda Parti Meclisi’ne giremedi. Bekaroğlu için bir kayıp değil. Ama CHP için önemli bir kayıptır. CHP gerçekten değişecek, herkesi kucaklayacaksa, Bekaroğlu vitrinde olmalıydı. 
Bu yazı toplam 879 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum