1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KURULU DÜZENLER YETEMİYOR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KURULU DÜZENLER YETEMİYOR

A+A-

Amerika seçimlerini kimsenin tahmin edemediği, küçümsediği, ırkçı, cinsiyetçi, Yahudi, Müslüman karşıtı, sokak kültürüyle siyaset yapan, kar/zarar hesabına göre davranan, dünyanın en zengin 500 ‘ ü içerisinde yer alan, iş adamı Trump kazandı. Şaşırtan bu sonuç epeyce süredir çok önemli ülkelerde de benzerlikler gösterdiği için, anlaşılmakta ve tanımlanmakta zorlanılmaktadır.  Rusya, Slovakya, Macaristan, Avusturya, İngiltere’ de yaşananlar, Fransa, Almanya vb. ülkelerde aşarı sağın güçlenmesi, her ülkenin kendi özgünlüğüyle açıklanmaya çalışılsa bile ortak bazı özelliklerinin olabileceğini akıllara getirmektedir. Sanki, sanayi toplumunun yönetim sistemi olan, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik yönetim sistemi, bilgi toplumunun/bileşim devriminin ortaya çıkardığı dinamizmi yönetmeye yetemiyor. Kurulu düzenleri yönetenlerin, etkinlerin, elitlerin yönetim şekli yeterli olamıyor. Mevcut yönetim sistemlerinin oluşturduğu, anlayış, davranış, sorunları çözmek, beklentileri karşılamak yaklaşımları, bilgi toplumu/bileşim devriminin ortaya çıkardığı  yeni ihtiyaçları karşılayamıyor. Dünyada yaşanan değişim, gelişim dinamiklerinin etkisiyle bireyin kendisini en verimli gerçekleştirme tutkusu yönetilmekte zorlanılıyor.

AMERİKA SEÇİM SONUÇLARI

Amerika, dünyanın en gelişmiş, en güçlü ülkesi olduğu için bütün dünya ülkelerini etkileyebilmektedir. Amerika seçimlerinden sonra,  ülkeler, siyasi partiler özel ve kamusal kurum ve kuruluşlar, şahıslar,  kendilerini, ülkelerin nasıl ve ne kadar etkileyebileceğini anlamaya çalışmaktadırlar. Amerika,  240 yıla uzanan birikimiyle, her dört yılın sonundaki kasım ayının ilk pazartesini takip eden salı günü seçim yapıyor. Seçim süreci yaklaşık bir yıla uzanıyor. Yapılan seçimlerde,  538 temsilciler meclisi üyesi, Senato’nun üçte biri ve başkan seçiliyor.  Kullanılan oyların, % 47.5’ini Cumhuriyetçi aday Trump, Demokratların adayı Clinton ise, %47. 7’sini aldı. Eyalet sistemine göre yapılan seçimlerde, daha fazla eyalette çoğunluğa ulaşan Trump 289 delegeye ulaşarak 45’inci başkan olmayı garantiledi.

SEÇİMLERDEN YANSIYANLAR   

20. Ocak.2017’de göreve başlayacak olan yeni başkanın kazanabileceğini tahmin edenlerin oranı %5 oranındaydı. Cumhuriyetçi adayın seçilmesi belirsizlik ortamına girilmesine sebep oldu. Yapılan değerlendirmelere göre, ABD’ de başkanlardan daha çok, sistemin belirleyici olduğu, çoğunluk Cumhuriyetçilerde olsa bile dengenin gözetileceği bu nedenlerle de radikal değişiklerden daha çok popülizmin artabileceği söylenmektedir. Trump’ un seçimden hemen sonraki konuşmaları ve yaklaşımları da yapılan değerlendirmeleri doğrular niteliktedir.

TÜRKİYE’ NİN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUM

Bütün dünya ülkeleri gibi Türkiye’ de, Amerika’nın yeni başkanına göre ilişkilerini nasıl sürdüreceğinin hazırlıklarını yapmaktadır. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Demokratik Hukuk Devletini inşa etme süreci içerisinde yapılan Amerika seçimleri, çok öğretici sonuçları barındırmaktadır.   Amerikan sisteminde bulunan denge, denetleme, hesap verebilirliği sağlama mekanizmaları seçim sonuçlarının olumsuz etkilerini en aza indirebildiği için hangi aday kazınırsa kazansın sürdürülebilirlik sağlanabilmektedir. Diğer gelişmiş ülkelerin sistemlerinde de, ister başkanlık yönetimi, ister yarı başkanlık yönetimi, ister parlamenter sistem olsun, benzer mekanizmaların bulunması bu ülkeler açısından sürdürülebilirliklerini korumaktadır. Bütün bunlara rağmen, bilgi toplumunun/bilişim devrinin ortaya çıkardığı dinamizm, değişim, yeni ihtiyaçlar bütün gelişmiş ülkelerin ve gelişmiş ülke sistemlerine ulaşmaya çalışan ülkelerin, uygun mekanizmalar geliştirilmesini, daha fazla ertelenemeyeceğini gerçeklik durumuna getirmiştir. Türkiye kendisini yeniden üretirken, Demokratik Hukuk Devletini inşa etmeye çalışırken, siyasi partilerin ve kurulu düzenin kendisini merkeze almasının yeterli olamayacağını, daha da önemlisi, bilgi toplumu/bilişim devriminin etkilerini, ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurulmalarının zorunluluk durumuna geldiğini kabullenmelerine ihtiyaç vardır.

Bu yazı toplam 1414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.